Artykuły

Herbaciane Aromaty

Poeta chiński powiedział dawno kiedyś , że godne ubolewania jest marnowanie herbaty przez jej nieumiejętne parzenie.

Napój zwany HERBATĄ przywędrował do Europy z Chin, to właśnie Chiny są największym jej producentem i koneserem. Herbata jest to napar przyrządzany z liści i pąków grupy roślin z których po uprzednim przygotowaniu (suszenie, nieraz i fermentacji) przyrządza się napar.

Najbardziej znana herbata indyjska pochodzi z Assam- płaskowyżu na zboczach Himalajów,coraz częściej na szczęście dla ludzkości doceniana jest też chińska herbata zielona, ,czy Yunan,lub o pięknej barwie jasnej i niebywałym aromacie -herbata cejlońska.Znane są i cenione pod względem smakowym herbaty aromatyzowane, tu najczęściej do aromatyzowanych herbat dodaje się płatki kwiatów (róży, jaśminu) lub owocowych esencji zapachowych,kolejne to herbaty prasowane w formie twardych kulek, do ich produkcji używa się całych liści, liści łamanych i pyłu herbacianego .

Herbata zawiera teinę- jej pobudzające działanie jest neutralizowane przez taninę, a parzenie dłuższe niz dwie minuty jest wówczas największe, więc jeśli chcemy się uspokoić- parzymy herbatę powyżej dwóch minut, jeśli zaś chcemy pobudzić nasz organizm do działania - parzymy napój tylko dwie minutki.

Pamiętajmy, że herbata również może szkodzić,jeśli pijemy ją w nadmiarze, ponieważ zawiera również szkodliwy fluor i teinę, która może działać niekorzystnie na organizm,uczulać,osłabiać pamięć ,czy wywoływać uczucie lęku.,ale ma też tzw"dobre cechy" czyli witaminki typu A,B1,B2,C,E,oraz witaminę K.

Do herbaty możemy dodawać konfitury, miód, owoce krojone, mleko, cytrynę,alkohol,wino,karmel,czy dodatki w postaci imbiru, laski wanilii,listki ziół, a nawet kostki lodu.

Parząc herbatę powinniśmy zaopatrzyć się w pewne drobiazgi ułatwiające wykonywanie czynności, ale też będące nieodzownym elementem herbaciarskim, są to:

- zaparzacz

-sitko do herbaty

-szczelne pudeleko na herbatę metalowe

-szczelne pudeleko na herbatę z laki (bowiem w takim pudełku przechowuje sie herbatę zieloną)

-ozdobny kubek w komplecie z sitkiem

Parzenie herbaty to niebywała umiejętność.Do perfekcji została ta sztuka opanowana również przez Japończyków, gdyż picie herbaty w Japonii stanowi niebywałą i ściśle określoną ceremonię. Tu z namaszczeniem uciera się herbatę na proszek, następnie wsypuje do małych ,a wręcz maleńkich filiżanek maleńkie porcje i zalewa gorącą wodą (wodę dolewa się partiami).Teraz delikatnie każdą porcję ubija się miotełką ryżową, aż herbata nabierze konsystencję kremu.Cała procedura miotełkowania powtarza się do chwili, aż filiżanka zapelni się całkowicie wodą i zgęstnieje.Wówczas napój przypomina śmietanęniestety dla oka w kolorze przecieru szpinakowego, zaś naczynie z naparem wędruje od gościa do gościa- herbaty pije się tylko jeden łyk i podaje dalej, wcześniej jednak koniecznie wyciera sie filiżankę specjalną serwetką i dopiero przekazuje kolejnej osobie.Tej ceremonii parzenia herbaty towarzyszą zawsze specjalnie wykonywane gesty i piękne, płynne ruchy ciała.

W Mongolii stała się podstawowym napojem,tam zieloną herbatę gotują w wodzie, z dużym dodatkiem soli i mleka jaka,a następnie ubijają się ją w beczkach i przechowuje.

W Rosji popularnie herbatę pija się do tej pory parzoną w samowarach, zaś w Anglii z mleczkiem.

W Polsce pierwsze znane wzmianki o herbacie odszukać można w liście króla JanaII Kazimierza do żony . Z początku bytności w naszym kraju herbata była traktowana jako ziele lecznicze i nic ponadto.Dopiero wiek XVIII przyniósł rozpowszechnienie zwyczaju picia herbaty. Jednakże ze względu na wysoką cenę napój królował jedynie na dworze królewskim, oraz w domach bogatej szlachty i mieszczan.

Rodzaje Herbaty:

1.czarna

tę herbatę powinno się zalewać wrzątkiem-100°C, zaparzać należy do pięciu minut, po tym herbata staje się gorzka.

2.zielona

tę herbatę należy zalewać wodą o temperaturze od 60 °C do 80 °C w zależności od rodzaju herbaty, zaś parzyć tylko do trzech minut,pamiętajmy że te same liście można parzyć nawet do 3 razy, a najwartościowszym naparem jest zazwyczaj drugi.

3.biała

tę herbatę parzyć można trzykrotnie w temperaturze 85 °C, ok. 5-7 min., wtedy biała herbata zachowuje najlepsze wartości smakowe.

4.żółta

tę herbatę podobnie jak białą parzyć trzeba od 1 do 3 minut, w temperaturze ok. 80 °C, uwaga! można zaparzać wielokrotnie, jednakże pamiętajmy ,że kolejne parzenia powinny trwać dłużej niż pierwsze.

5.pu-erh

tę herbatę czerwoną parzyć należy 3 minuty w temperaturze 90–100 °C., można to czynić odbywać się może wielokrotnie, bo herbata ta w każdym kolejnym parzeniu oddaje do naparu inne dobroczynne substancje i walory smakowe.

6.ulung

tę herbatę półfermentowaną zwaną czarnym smokiem parzy się w temperaturze 90 °C przez 3-4 minuty,można ją parzyć nawet do czterech razy, to trzeci i czwarty napar można zostawić nawet na około 5-6 minut aby "wycisnąć" z nich cały aromat i pozwolić sie rozwinąć zrolowanym liściom.

7.yerba mate - tu największa iość informacji, bo ten rodzaj herbaty jest w naszym kraju ciągle jeszcze traktowany po macoszemu.

to wysuszone liście ostrokrzewu paragwajskiego ,picie tej herbaty jest rytuałem :pije się w naczynkach wykonanych zazwyczaj z owocu tykwy,porzez bombillę – metalową rurkę zakończoną sitkiem, bardzo często posrebrzaną lub pozłacaną.Herbata yerba mate zawiera witaminy B1,B2,C,żelazo,potas, magnez.

tę herbatę paragwajską zaparzamy poprzez nasypanie suszu do połowy lub ¾ pojemności naczynka i zalanie wodą o temperaturze 70-85 °C.Następnie należy
zatkać palcem rurkę przy ustniku i zanurzyć ją w naczynku, po czym odczekać 5 minut przed piciem, po to aby napar nieco przestygł. Po wypiciu można jeszcze wielokrotnie zalewać zioła gorącą wodą, aż do czasu wyczuwalnej utraty smaku (5-10 razy).

ISTOTNA UWAGA!
Należy pamiętać o tym, aby nie mieszać rurką w czasie picia, ponieważ spowoduje to zapchanie się sitka.

Powinno się ją spożywać bo likwiduje objawy zmęczenia, rozluźnia napięcie mięśni,podnosi sprawność fizyczną,oraz naturalnie pobudza ciało umysł i ciało, a wykorzystywana jest w medycynie jako stymulator centralnego ośrodka nerwowego,ona reż reguluje przemianę materii, ułatwia trawienie pokarmów, odbudowuje zniszczone tkanki żołądka i jelit, bardzo stymuluje osłabiony, zmęczony system nerwowy, likwiduje podenerwowanie.Zawiera mateinę i silniej pobudza od kawy, ale nie powoduje przy tym wypłukiwania z organizmu magnezu a także nie powoduje nadciśnienia tętniczego.

zdjęcie zapożyczone

inka21

Artykuł udostępniony przez:

inka21
Przejdź do pełnej wersji serwisu