Artykuły

Higieniczne prawidła przy jedzeniu

Zamieszczam fragment książki Marii Ochorowicz-Monatowej ,,Uniwersalna książka kucharska" nagrodzona na wystawie higienicznej w Warszawie w 1910 roku Jak na owe czasy była książką uniwersalną i służyła  wielu paniom domu.Zawierała aż 2 200 przepisów.A oto parę rad jakie podała autorka ,,swoim żarłoczkom" życzę miłej zabawy w czytaniu.

1.Jadać powinno się,o ile możliwości, pod wpływem świeżego powietrza, które działa pobudzającona apetyt. W zimie należy przewietrzyć pokój jadalny przed jedzeniem-w porze cieplejszej jadać przy otwartym oknach lub, jeśli można, wprost na świeżym powietrzu. Widok nieba i natury oddziaływa wesoło, dodaje apetytu i pomaga trawieniu.

2.Pokarmów nie należy spożywać zbyt gorących ani zbyt zimnych. Zbyt zimna lub zbyt gorąca temperatura - zarówno są szkodliwe. Zbyt zimne potrawy, szcególniej tłuste, sprawiają katar żołądka,potrawy zbyt gorące powodują ciężkie zaburzenia żołądkowe, a nawet owrzodzenie kiszek, zwłaszca dotyczy to zup zbyt gorących.

3.Nie jadać zbyt słono. dr Lahmann twiredził, że stałe a zbytnie używanie soli, jest jedną z głównych przyczyn niedokrewności (anemii) i otyłości.

4.Potrawy powinny być apetyczne ułożone na półmisku i ładnie ubrane, żeby nie tylko żołądek ale lecz i oko nęciły. Pobudza to apetyt i lepiej smakuje. Niedbale pokrojenie i podanie potraw działa wręcz preciwnie.

5.Potrawy należy dobrze i długo gryźć. Kawałki mięsa, nie dość przerzute leżą nieraz bardzo długo w żołądku niestrawione. Gladstone, słynny minister angielski, dojście swe do podeszłego wieku przypisuje codziennej przechadzce i temu że, kazdy kęs żuł 32 razy!

6. Jeść z umiarem nasycać się lecz nie przesycać

7.Nie zmuszać się nie jeść bez apetytu, bo to na pożytek zdrowiu nie wychodzi lepiej jedną pore jedzenia opuścić.

8.Nie pić wody po tłustych potrawach.


9. W ogóle nie pić wśród jedzenia- zdrowiej jest napić się dopiero w kwadrans lub w pół godziny po jedzeniu, gdy soki trawienne już pokarmy dość przetrawiły. Picie wody podczas trawienia rozcieńcza te soki i zmniejsza ich siłę, a płyny zajmując miejce pokarmom, rozszerzają niepotrzebnie żołądek.

10.Po jedzeniu najzdrowiej jest w spokoju położyć się trochę w wyciągniętej pozycji lub przechadzac się powoli po pokoju. Ułatwia to ogromnie należyte trawienie. Rzymianie już, którzy sławnie ucztowali, ale dbali nie mniej  o swe zdrowie i wygląd, mieli bardzo rozsadne i wypróbowane przysłowie,,post coenam stabis aut mille passus eabis'' ,,po jedzeniu stój albo 1000 kroków chadzaj''

Artykuł udostępniony przez:

hanah30
Przejdź do pełnej wersji serwisu