Artykuły
  • Polecany

Jak czyścić lodówkę i zamrażarkę?

Jak czyścić lodówkę i zamrażarkę?

W lodówce przechowujemy jedzenie, dlatego tak ważne jest utrzymanie jej w czystości. Czyste wnętrze lodówki to pewność, że nie pojawi się pleśń i nie rozwiną bakterie. Wielu z nas odkłada na później gruntowne czyszczenie tego nieodzownego w naszym życiu sprzętu AGD ze względu na dużą ilość produktów, którą trzeba każdorazowo wyjąć i przechować w chłodnym miejscu podczas mycia półek.

Regularnie przecieraj półki, wymiataj okruchy i sprawdzaj czystość otworu odpływowego

Nie musisz myć wnętrza lodówki w regularnych odstępach czasu, ale koniecznie regularnie kontroluj stan jej czystości. Na bieżąco wycieraj plamy i sprzątaj okruchy oraz sprawdzaj, czy otwór odpływowy znajdujący się zwykle na tylnej ściance jest drożny. Drobinki jedzenia, które wpadają do wąskiego kanalika mogą go zapchać, w efekcie czego we wnętrzu lodówki zacznie się zbierać woda. Wytrzyj ją gąbką, a kanalik przeczyść małą ściereczkę nawiniętą np. na patyczek do szaszłyka.

Myj wnętrze lodówki wodą z dodatkiem sody oczyszczonej

Co kilka tygodni wyjmij półki, umyj wodą z płynem do mycia naczyń, dokładnie spłucz i pozostaw do wyschnięcia lub wytrzyj czystą ściereczką. Wnętrze lodówki umyj ciepłą wodą z niewielkim dodatkiem sody oczyszczanej. Wilgotą ściereczką przetrzyj wszystkie uszczelki.

Zamrażarkę najlepiej czyścić zimą

Decyzji o czyszczeniu zamrażarki lepiej nie podejmować z dnia na dzień. Najlepiej sprawdzać jej czystość regularnie i zaplanować mycie na przykład na kolejny miesiąc. W tym czasie można wykorzystać część zamrożonych produktów. Łatwiej przechować mniejszą ilość mrożonek w lodówce turystycznej lub u sąsiadów niż zastanawiać się, gdzie umieścić produkty z wypełnionej po brzegi zamrażarki, gdy temperatura w domu i na dworze przekracza 20 st C.

Zamrażarkę możesz czyścić znacznie rzadziej niż lodówkę. Najlepiej zaplanować tę czynność na okres zimowy, kiedy podczas mrozów zamrożone produkty można wynieść na balkon i pozostawić bez obawy, że ulegną rozmrożeniu. Jeśli zamrażarka wymaga czyszczenia w innym niż zimowy okresie, przełóż produkty do lodówki turystycznej.

Wyłącz zamrażarkę, wyjmij puste szuflady i umieść na dnie duży ręcznik, który wchłonie zbierającą się wodę. Wyżymaj go, aby woda nie wyciekła na podłogę w kuchni. Staraj się unikać zeskrobywania nożem lodu i szronu, który zebrał się na ściankach zamrażarki, ponieważ łatwo je uszkodzić. W międzyczasie umyj szuflady i pojemniki ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Przetrzyj wnętrze rozmrożonej zamrażarki roztworem wody z odrobiną sody oczyszczanej i dokładnie osusz. Dokładnie oczyść uszczelki. Wsuń szuflady na miejsce, zamknij drzwiczki, włącz zamrażarkę i pozwój jej się schładzać przez około godzinę - dzięki temu woreczki z zamrożoną żywnością nie będą przywierać do ścianek.

Ratunku, popsuła się zamrażarka!

Nie panikuj. Jeśli nastąpiła przerwa w dostawie prądu, po prostu nie otwieraj drzwiczek. Jeśli zamrażarka była pełna, produkty nie powinny się rozmrozić przez około 12 godzin. Jeśli w ciągu tego czasu w Twoim domu nadal nie ma prądu lub nastąpiła awaria zamrażarki, nie próbuj ponownie zamrażać produktów - to najkrótsza droga do zatrucia pokarmowego. Jeśli nie masz możliwości skorzystania z miejsca w zamrażarce sąsiadów lub rodziny, po prostu przełóż mrożonki do lodówki i wykorzystaj jak najszybciej. Nadmiar, którego nie jesteś w stanie przetworzyć lub oddać od razu po wyjęciu z zamrażarki - wyrzuć.

Artykuł udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu