Artykuły

Jak zrobić szczelne des volailles, z których wypłynie pyszne masło

De volaille, dewolaj... pyszny soczysty drobiowy kotlet w kształcie oscypka, ewentualnie paczki lub roladki, z którego po przekrojeniu wypływa pyszne rozpuszczone masło. Brzmi świetnie, tylko jak to osiągnąć? Jak sprawić, żeby nie był pusty w środku.

Zdarza się, że masło ucieknie podczas smażenia, niepostrzeżenie mieszając się z gorącą fryturą.

Aby tego uniknąć, wystarczy przygotować szczelną panierkę. Nawet jeśli mięso podczas rozbijania tłuczkiem ulegnie uszkodzeniu i nie jesteśmy pewni, czy udało się zawinąć zgrabną paczuszkę bez szczelin i dziurek, postawmy na dwuwarstwową panierkę.

Des volailles krok po kroku

Filety z kurczaka oczyść, osusz, jeśli są bardzo duży, każdy przetnij na dwa cieńsze kotlety. Wcześniej odetnij polędwiczki.
Każdy kotlet dokładnie i ostrożnie rozbij tłuczkiem z obu stron, zaczynając od środka i przesuwając się ku brzegom. Oprósz mięso solą i jeśli lubisz pieprzem.

Na każdym kotlecie umieść czubatą łyżeczkę masła w temperaturze zbliżonej do pokojowej, aby łatwo je formować. Jeśli lubisz, możesz dodać plasterek sera żółtego lub posiekaną natkę pietruszki lub listki świeżej bazylii. Podwiń dłuższe brzegi, następnie zroluj całość, aby masło schowało się w środku mięsnej roladki.

Czas na panierkę. Des volaillesa obtocz najpierw w mące pszennej, lekko strzepują jej nadmiar. Następnie zanurz w rozkłóconych jajkach i opanieruj w bułce tartej, jednocześniej nadając dłońmi kształt wrzeciona lub oscypka. Bułka tarta i mąka podczas tej czynności wgniotą się w mięso, uszczelniając je. Powtórz czynność ponownie oprószając kotlet mąką, zanurzając dokładnie w jajku i panierując w bułce tartej.

Smaż w głębokim lub średnio głębokim rozgrzanym oleju lub fryturze, sprawdzając, czy de volaille rownomiernie się zrumienił. Temperatura smażenia powinna być średnia (w zbyt wysokiej panierka ulegnie przypaleniu, a mięso pozostanie surowe w środku, w zbyt niskiej kotlet wchłonie zbyt dużą ilość tłuszczu i pozostanie blady). Średniej wielkości des volailles należy smażyć po około 4 minuty z każdej strony.

Gotowe osączamy na papierowym ręczniku.

Po przekrojeniu na talerze z każdego kotleta powinna wypłynąć porcja masła.

Artykuł udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu