Artykuły

Witaminy ABC - co poprawią i gdzie je znajdziemy?

Pierwszą witaminę (B1) odkrył polski biochemik Kazimierz Funk. Było to w 1913 roku. Ten sam naukowiec wprowadził nazwę związków, od łac. vita - życie i amina - ponieważ witamina B1 zawiera grupę aminową.

Witaminy nie mają wartości odżywczych, ale pełnią funkcję regulacyjną. 

Dzielimy je na rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E i K) oraz rozpuszczalme w wodzie (witaminy B i C).

Witamina A poprawia wzrok

Kto ma problem z widzeniem po zmroku, czyli tak zwaną kurzą ślepotą powinien jak najszybciej sięgnąć po witaminę A. Poprawia wzrok. 
Niedobór tej witaminy może też skutkować większą podatnością na różnego rodzaju infekcje. 

Gdzie szukać witaminy A? Znajdziemy ją w marchwi, papryce, dyni oraz innych warzywach o pomarańczowym kolorze.

Witamina B poprawi nastrój

Kto jest narażony na ciągły stres, niech będzie czujny. Niedobór witaminy B może go pogłębić. To właśnie ta witamina odpowiada za dobry nastrój oraz sprawność intelektualną. Jeśli opuszcza cię energia, czas uzupełnić niedobory związków z grupy B.

Gdzie szukać witaminy B? Znajdziemy ją w pieczywie, jajkach, płatkach zbożowych, mleku i produktach mlecznych, świeżych drożdżach oraz ryżu.

Witamina C poprawi stan skóry

Skaleczenia szybciej się goją a zmarszczki wolniej pojawiają, gdy w naszym ciele nie zabraknie witaminy C. To ona pomaga w produkcji kolagenu. 

Gdzie szukać witaminy C? Znajdziemy ją w natce pietruszki, owocach dzikiej róży, czarnej porzeczki, papryce, brukselce, kalarepie, brokułach, ziamniakach, jabłkach, truskawkach i pomarańczach.

Artykuł udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu