Przepisy

Bułki ze słonecznikiem

  • Stopień trudności

    Średnio trudny
  • Czas wykonania

    Średni
  • Ilość porcji

    8 porcji

Składniki:

Podmłoda

125 g mąki pszennej typ 550
2 g świeżych drożdży
75 g zimnej wody

Bułki

202 g podmłody
250 g mąki pszennej typ 550
12 g drożdży
8 g soli
4 g cukru
13 g margaryny
160 g letniej wody
40 g ziarna słonecznika

Dekoracja

50 g ziarna słonecznika

Opis:

PODMŁODA

Składniki podmłody mieszamy (uzyskamy gęstą konsystencję), przykrywamy miskę i odstawiamy w ciepłe miejsce na 12-16 godz.

BUŁKI

Wszystkie składniki mieszamy mikserem przez około 10 min (5 min na wolnych i 5 min na szybkich obrotach). Wymieszane ciasto wykładamy na blat kuchenny oprószony mąką pszenną, przykrywamy bawełnianą ścierką i zostawiamy na ok. 15 min. Następnie ręcznie wyrabiamy ciasto i pozostawiamy je na ok. 10 min.

W kolejnym kroku dzielimy ciasto na 8 równych części i ręcznie formujemy kulki. Układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, lekko spłaszczając i zachowując pomiędzy nimi odstępy (ciasto rozrośnie się na skutek fermentacji i pieczenia). Dla dekoracji możemy przed rozrostem posmarować ciasto wodą i posypać ziarnem słonecznika.

Blachę przykrywamy bawełnianym ręcznikiem lub folią spożywczą i zostawiamy bułki do wyrośnięcia w ciepłym miejscu przez ok. 1 godz.

Przygotowujemy piekarnik: nastawiamy go na 240°C z termoobiegiem i wstawiamy na dno naczynie żaroodporne z gorącą wodą (para zapobiegnie obsychaniu bułek).

Wyrośnięte bułki wstawiamy na środkową półkę piekarnika i zmniejszamy temperaturę do 230°C. Czas pieczenia to ok. 18 min.

Po wyjęciu bułek z piekarnika, odkładamy je na metalową siatkę do ostudzenia.

Przepis udostępniony przez:

Mistrzowie Wypieków
Przejdź do pełnej wersji serwisu