Przepisy

Chleb Wiejski

  • Stopień trudności

    Bardzo łatwy
  • Czas wykonania

    Długi
  • Ilość porcji

    6 porcji

Składniki:

500g Mąki pszennej (u mnie typ 650) + trochę do podsypania

100g Mąki żytniej razowej

200ml Zakwasu pszennego, aktywnego (ja małą ilość zakwasu żytniego dokarmiałam przez dwa dni mąką pszenną)

1/3 łyżeczki Drożdży świeżych (W WERSJI PIEKARNIKOWEJ DROŻDŻE SKLEPOWE POMIJAMY)

300-350ml Wody ciepłej

2 łyżeczki Soli

2 Łyżeczki Cukru

3 łyżki Oleju

Opis:

Pyszny chleb, zapach świeżo upieczonego i piętka z samym masłem...Mmmm, cóż można więcej chcieć:)) Polecam dwie wersje pieczenia i tworzenia cudownego chlebka. Moim zdaniem doskonalszy smak ma wersja piekarnikowa i bochenek zachowuje długą świeżość. Ale z automatu też jest pyszny i szybciej się robi:)

I wersja Automat
Do pojemnika automatu dajemy kolejno : wodę z rozmieszanymi w niej cukrem i drożdżami, olej, obie mąki rozmieszane z solą i zakwas. Włączamy program normalny. Jak maszyna miesza sprawdzam, czy potrzeba podsypać mąki. Zaglądam nim zacznie pieczenie i jeśli mało wyrósł wyłączam i jak podrośnie daję samo pieczenie:)
II wersja Piekarnik
Mieszamy wszystkie składniki prócz drożdży świeżych, które w tej wersji pomijamy, na ciasto (za mnie miesza maszyna lub robot z nożem) i jeśli to konieczne podsypujemy mąką do uzyskania elastycznego, nie kleistego ciasta. Odstawiamy do wyrośnięcia w misce i przykrywamy. Gdy solidnie i niespiesznie wyrośnie, przekładamy na blachę solidnie posypaną mąką. Wyrośnięte pieczemy w 190st ok 40-50min dając na dno pojemnik z wodą, by parowała:)

                                               Smacznego!!!

Przepis udostępniony przez:

iwciaG
Przejdź do pełnej wersji serwisu