Przepisy

Sernik truskawkowy na zimno

  • Stopień trudności

    Bardzo łatwy

Składniki:

6 opakowań serka typu bieluch/tosca itp po 150g
1 kg dojrzałych ładnych truskawek
2 żelatyny (w sumie do 2 litrów płynu)
1/2 szklanki mleka
3 łyżki cukru (więcej lub mniej w zależności od preferencji)
1 galaretka truskawkowa na wierzch.

Opis:

Sezon truskawkowy powoli płynie i za chwilę zapomnę, że w ogóle były sprzedawane - pozostanie tęsknota za nimi, tymi obietnicami słonecznego lata.  W tym roku jem mało truskawek. Przy małym dziecku, które nie może na razie jeść tych pyszności człowiek nie wiedzieć kiedy zapomina o owocach zakazanych....i proszę... czy dzięki takiej myśli tym bardziej człowiek nie ma ochoty na truskawki?  Dawno nic nie zrobiłam.  Ostatnio jestem nader niekreatywna w kwestii kuchni.  Nie mam kiedy gotować.  Ech. No nic...  ten sernik nie kosztuje dużo pracy, a jest przepyszny.


Truskawki oczyścić z szypułek.  Wybrać kilka ładnych sztuk do dekoracji na górę.  Pozostałe wrzucić do garnka, dodać serki, cukier  i wszystko zmiksować przy pomocy robota kuchennego.  Po zmiksowaniu możemy sprawdzić, czy taka ilość cukru nasz satysfakcjonuje i ewentualnie dodać łyżkę lub dwie. Jeśli jakieś truskawki zostaną w kawałkach, nie musimy sie tym martwić - będą stanowić miłą owocową niespodziankę podczas jedzenia.  Całość powinna zająć ok. 2 litrów.  U mnie jest łatwiej, bo mam garnek z miarką w środku, żeby się upewnić ile mamy masy, spróbujmy zmierzyć litrowym dzbankiem lub szklankami.  To istotne z uwagi na ilość żelatyny.   Mleko podgrzać (ja wkładam takie mleko na chwil kilka do mikrofalówki) ma być ciepłe, jednak nie gorące.  Wsypać do niego żelatynę i rozpuścić mieszając.  Dodać całość do masy serowo-truskawkowej i bardzo dokładnie wymieszać, można kontynuować robotem.    Wyłożyć dokładnie tortownicę folią spożywczą. Wylać masę i wstawić do lodówki na ok. 3 godziny. 
Przygotować galaretkę zgodnie z instrukcją na opakowaniu, wystudzić.  Na wstępnie schłodzonym serowym torcie ułożyć połówki truskawek i delikatnie wszystko zalać gotową galaretką.  Wstawić znowu do lodówki aż do stężenia.  Najlepiej na noc.

Torcik jest gotowy.

Uwagi:
Zdecydowanie odradzam użycie galaretek truskawkowych jako środka żelująco stabilizującego zamiast żelatyny.  Żelatyna jest bez smaku i zapachu, nie ma żadnych dodatków. Galaretka napakowana jest cukrem, sztucznymi aromatami i barwnikami.  Podczas kiedy stanowi śliczną dekorację na wierzch, sernik straciłby na swojej świeżości i naturalności, gdyby cały był robiony z galaretką.

Przepis udostępniony przez:

anay
Przejdź do pełnej wersji serwisu