Artykuły

Kuchnia węgierska

Węgrzy słyną z wielkiej kultury kulinarnej, a ich potrawy z niepowtarzalnego smaku - bujny aromat dań jest dla każdego wyczuwalny. Na szczególną uwagę w tej kuchni zasługują papryka, cebula i czosnek. Na Węgrzech można znaleźć chyba wszystkie odmiany papryki stosowanej w olbrzymiej ilości zarówno pod postacią świeżych owoców tego warzywa, jak i przyprawy. Nasłyniejszymi i zarazem najbardziej cenionymi odmianami papryki są: sygietyńska i kolczańska. Najostrzejszą jest papryka czereśniowa. Owoce swą ostrość zawdzięczają zawartości kapsaicyny, im jej wiecej, tym papryka ostrzejsza. Innymi przyprawami używanymi przez węgierskich kucharzy są: pieprz, majeranek, kminek, szafran, oregano i tymianek. Cebula i czosnek również odgrywają ważną rolę, a ich kompanem podczas przygotowywania potraw są równie powszechne pomidory, dodawane głównie do dań duszonych. Najsłynniejszą potrawą Węgier jest porkolt oraz jego odmiany: gulasze, paprykarze i fokanie. Porkolt to obsmażone kawałki mięsa duszone w bardzo krótkim sosie - czyli malutkiej ilości płynu. Gulasze, różnią się wielkością kawałków mięsa, zawierają dodatek pokrojonych w kostkę ziemniaków i podlewane są większą ilością wody. Do paprykarzy dodaje się pod koniec duszenia kwaśną śmietanę, a fokanie charakteryzują się tym, że mięso z podgardla pokrojone w paski mocno posypuje się papryką i pieprzem, uzyskując pikantny sos. Do porkoltów, gulaszów, fokani i parykarzy używa się najczęściej mięsa wołowego, wieprzowego, baraniego oraz dziczyzny. Rzadko natomiast pojawia się cielęcina i drób.

Węgierska kuchnia narodowa słynie także z ryb. Są to głównie ryby słodkowodne pochodzące np. z jeziora Balaton, głównie karpie, sandacz, fagosz i czeczuga. Najsłyniejszą zupą węgierską jest Halaszle - zupa rybaków, w Polsce nazywana też po prostu zupą rybną.

Do węgierskich potraw dodaje się dość dużo kwaśnej śmietany - co Węgrzy przejęli z naszej narodowej kuchni, wykorzystując śmietanę do zagęszczania zup, sosów i podprawiania.

Do duszenia i smażenia używa się smalcu wieprzowego oraz słoniny.

Bogactwo klusek to kolejny wpływ naszej rodzimej kuchni na kuchnię Węgrów. Najsłynniejszymi kluskami są galuszki, tsipekti i tarhonye. Pierwsze z nich to rodzaj kładzionych klusek z mąki i jaj, tsipekti są podobne do polskich zacierek, a tarhonye to kluski z bardzo ścisłego ciasta w kształcie kuleczek wielkosci grochu.

Wina, wina, wina dajcie...

Węgry to równiez wspaniałe wina, nie mniej smaczne i cenione niż te francuskie i włoskie, a równie aromatyczne i bogate. Do najsłynniejszych należą: Tokaj Aszu, Tokaj Szamorodny, Rizling, Furmint, Medoc Noir, Kadarka, Burgund oraz Muskataly i Ezejro.

Desery i słodkości.

Wsród słodkich ciast na uwagę zasługują mignony, małe cisteczka oblewane marcepanem lub likierem, oraz nalesniki z konfiturami, twarogiem, bakaliami i orzechami polewane czekoladowym sosem , a także knedle na słodko z serem i owocami. Prawdziwym hitem, a zarazem bombą kaloryczną jest tort DOBOSA (nie dobosza) - charakterystyczny deser Węgier. Są to płaty biszkoptowe, przełożone kremem czekoladowo - orzechowym ze szklistą glazurą na górze.

SPOSTRZEŻENIA

Kuchnia węgierska jest bardzo podobna do naszej rodzimej, lecz z kilkoma różnicami. Charakteryzuje się przede wszystkim większym spożyciem mięsa, szczególnie dziczyzny i baraniny oraz ostrzejszym charakterem potraw.

Zauważyłem podczas konsumpcji różnych potraw tejże kuchni, że najważniejszym składnikiem, który nierzadko decyduje o smaku całej potrawy jest ten, którego nie widać - przyprawa, często jest nią papryka.

Uwaga: w razie braku danej przyprawy, próba zastąpienia jej inną, akurat posiadaną, może okazać się bardzo złym rozwiązaniem, w wyniku którego potrawa straci swój charakterystyczny smak i aromat. Nie warto więc uciekać się do stosowania podmianek.

RADY

Decydując się na przyrządzenie potrawy z kuchni węgierskiej, uważajmy podczas przyprawiania jej papryką i pieprzem. Szczególnie ostry, piekący smak, choć charakterystyczny dla niektórych potraw węgierskich, nie dla każdego polskiego podniebienia jest zaletą.

I jeszcze jedna ważna rada: nie powinno się wrzucać papryki bezpośrednio do wrzącej wody, ani na rozgrzany tłuszcz, ponieważ cukier w niej zawarty skarmelizuje się, lub po prostu spali, dając w efekcie gorzki smak, brzydki kolor i mało apetyczny aromat warzywa. Dlatego paprykę lepiej dodawać do potrawy po zdjęciu naczynia z ognia i po uprzednim podlaniu składników płynem.

CIEKAWOSTKI

czy wiesz, że

  • na Węgrzech istnieje ponad 1000 odmian papryki?!
  • najostrzejsza papryka węgierska jest 100 razy mocniejsza niż paryczka chili, a zaledwie 1/100 łyżeczki jest w stanie tak mocno zapiec w gardle że litr mleka tego niec zneutralizuje!!!
Redakcja tekstu: Wkn

Artykuł udostępniony przez:

tomasz38
Przejdź do pełnej wersji serwisu