Artykuły

Sposoby na lśniącą i pachnącą toaletę

Przyznaj się, czy jesteś toaletowym czyściochem czy leniuszkiem zwracającym jak najmniejszą uwagę na to, co dzieje się pod deską klozetową. Jeśli pobłażliwie przymykasz oko na brudną szczotkę, osad w muszli i puste opakowanie po odświeżaczu do powietrza, najwyższy czas na musztrę! Toaletę trzeba czyścić bardzo regularnie, liczne bakterie tylko czekają, by rozprzestrzenić się po całym mieszkaniu.

Jeśli zajmujesz się porządnym sprzątaniem pomieszczenia, do którego nawet król chodzi piechotą przynajmniej raz na tydzień, zasługujesz na pochwałę. Prawdopodobnie do mycia toalety nie musisz nawet zakładać gumowych rękawic, ponieważ zarówno Ty, jak i wszyscy pozostali domownicy dbacie o bieżące usuwanie nieczystości z powierzchni muszli. Sprzątanie tego przybytku nie jest wtedy uciążliwe, lecz należy do zwyczajnych codziennych czynności, na które zwraca się niewielką uwagę.

Jeśli jednak konieczność wyczyszczenia toalety wzbudza w Tobie nieprzyjemne uczucia, najwyższa pora uświadomić sobie, że coś jest nie tak i poszukać dobrej rady. Prawidłowe dezynfekowanie i mycie toalety powinno składać się z kilku etapów.

Etapy czyszczenia toalety

Etap I przygotowawczy

Sprawdź, czy masz w zasięgu ręki:

- specjalny środek dezynfekujący (jeśli toaleta jest czyszczona często i regularnie wystarczy resztka coca-coli lub tabletki do czyszczenia protez dentystycznych),

- szczotkę do czyszczenia toalet,

- długie gumowe rękawice (potrzebne wyłącznie w przypadku bliskiego spotkania z bardzo brudną toaletą, do codziennego sprzątania nie są ),

- gąbeczkę przeznaczoną wyłącznie do czyszczenia muszli klozetowej (trzymaj ją w osobnym opisanym pojemniku lub zawsze używaj gąbeczki w konkretnym kolorze, na przykład niebieskim,

- uniwersalny płyn do czyszczenia,

- płyn do mycia naczyń,

Od czasu do czasu przyda się też:

- soda oczyszczona,

- boraks

Etap II dezynfekujący

Poinformuj wszystkich domowników, że przez najbliższe pół godziny nie będą mogli korzystać z toalety i dokładnie pokryj środkiem do dezynfekcji miejsce pod dolną krawędzią muszli. Po upływie tego czasu (jeśli trzeba, pozostaw środek na dłużej) dokładnie wyczyść wnętrze muszli szczotką. Sięgaj głęboko, szorując w celu pozbycia się osadu. Jeśli czyścisz toaletę często i bardzo regularnie, nie musisz używać silnych środków, wystarczy, że zastąpisz je szklanką coca-coli wlanej to muszli klozetowej lub wrzuconej tam tabletki do czyszczenia protez dentystycznych (1-2 tabletki wrzucamy do muszli klozetowej przed snem, a rano spuszczamy wodę).

Etap III błyszczący

Wilgotną gąbką nasączoną niewielką ilością uniwersalnego płynu do czyszczenia umyj deski oraz zewnętrzną część muszli. Przetrzyj na mokro, aby usunąć płyn. Teraz możesz po prostu wytrzeć toaletę do sucha lub nabłyszczyć ją ściereczką z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Etap IV pachnący

zapaszki, kleksy

Etap V od czasu do czasu

Raz na jakiś czas, na przykład raz na tydzień lub co kilka tygodni wsyp do muszli klozetowej małą szklankę sody oczyszczonej i spuść wodę. Dzięki cudownemu działaniu sody znikną nieprzyjemne zapachy i udrożnią się rury odpływowe.

Etap VI przedświąteczny

Są takie miejsca deski klozetowej, do których trudno dotrzeć podczas bieżącego czyszczenia. Należy do nich trudnodostępna przestrzeń w okolicy zawiasów. Jednak i z tym problemem można się uporać, odkręcając deskę i szorując wszystkie zakamarki za pomocą szczoteczki do zębów zanurzanej w wodzie z płynem do czyszczenia.

Być może, zwłaszcza przed świętami, gdy spodziewasz się gości, zauważysz z niepokojem, że nie udało Ci się skutecznie usunąć całego osadu z głębi muszli klozetowej. Osad wygląda mało estetycznie, warto spróbować się go pozbyć ekologicznym sposobem. Z toalety wybierz wodę i pokryj ścianki pastą przyrządzoną z boraksu oraz octu spożywczego. Mieszaninę pozostaw na kilka godzin, następnie wyszoruj powierzchnię i dokładnie spłucz.

I na koniec dobra rada. Pilnuj domowników, aby zawsze po skorzystaniu z toalety kontrolowali jej stan i pomagali utrzymać muszlę w nienagannej czystości.

Artykuł udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu