Knedle wywodzą się z pożywnej kuchni chłopskiej.
Największą popularnością cieszą się w Niemczech (szczegolnie w Bawarii), Austrii, Czechach i na Słowcji. Specjalnościa Bawarii są knedle z bułki, tzw. Semmelknodel. Podaje się je do wszelkich pieczeni, mięs duszonych w sosie, gotowanej kapusty, a także jako dodatek do zup lub kompotów z suszonych owoców.
W Austrii do dań narodowych należą Marillenknodel, czyli znakomite knedle z morelami. Klasyczne, delikatne Marillenknodel robione są z ciasta ziemniaczanego, ale jest też wielu zwolenników ciasta parzonego.
W Czechach natomiast ze swej popularności słyną knedliczki. Podstawowym ich składnikiem są czerstwe bułki.
Rodzajów knedli jest mnóstwo: robione z bułki, z parzonego ciasta, ziemniaczane a nawet drożdżowe - pieczone ( przepis tutaj ).
Niezwykle ważny jest czas gotowania knedli. Knedle wkładamy do osolonego wrzątku i gotujemy 10-25 min w zależności od wielkości i rodzaju na maleńkim ogniu, tak aby tylko "mrugały" . W czasie gotowania woda nie może wrzeć, bo knedle sie rozpadną. Jeśli więc woda zaczyna bulgotać, należy ją "ostudzić" kilkoma kroplami zimnej wody. Knedle słodkie najlepiej gotować w wodzie z dodatkiem cukru waniliowego, kawałka wanilii lub kieliszka rumu. Ugotowane knedle wyjmujemy łyżką cedzakową, dokładnie osaczamy, układamy na ogrzanych talerzach i natychmiast podajemy.
Należy pamiętać, że knedle podczas gotowania trochę pęcznieją, dlatego należy je gotować w dużej ilości osolonej wody.
Zanim ugotujemy wszystkie knedle, ugotujmy najpierw jednego na próbę. Często się bowiem zdarza, że w czasie gotowania knedle zaczynaja sie rozpadać. Przyczyny mogą być różne: za mało jajek albo mąki lub za dużo płynu. Jeśli ciasto okaże się za rzadkie, trzeba dodać troche mąki lub bułki tartej, jeśli zbyt twarde - trochę przegotowanej wody, mleka lub wody gazowanej, która zwiększa jego pulchność.
I jeszcze jedna rada: zanim osiągniemy biegłość w gotowaniu knedli, przed wyjęciem wszystkich wyjmijmy jednego i sprawdźmy, czy jest już ugotowany. W tym celu wyjęty knedel należy przekroić na pół. Jeśli w środku jest suchy i pulchny, można wyjąć wszyskie.
Knedle wyjmujemy z wody natychmiast po ugotowaniu, w przeciwnym razie zbyt mocno nią nasiakną.
Knedle ziemniaczane najlepiej przygotowywac z ziemniaków, które sie rozgotowują. Ciasto z innych ziemniaków jest trudne do uformowania i ma krupki. Ziemniaki na knedle powinno sie ugotować dzień wcześniej i przepuścić przez maszynkę lub przekwiećkować. Ciasto przygotowywane z ciepłych, świeżo ugotowanych ziemniaków będzie rzadkie, a ugotowane knedle mogą być niesmaczne.
Faszerowane knedle z ciasta ziemniaczanego trzeba robić natychmiast, jeśli ciasto leży zbyt długo robi się rzadkie.
Do knedli z mąki najlepiej używać maki gruboziarnistej, która nasiąka wolniej, ale za to intensywniej.
Knedle można odgrzewać, wkładajac je na chwilę do wrzątku lub odsmażając (pokrojone) na tłuszczu.
*Opracowane na podstawie książki Hanny Szymanderskiej "Lane, leniwe, ślaskie"
Knedle ze śliwkami
80 dag ziemniaków, 1,5 szkl mąki pszennej, 1 łyżka mąki ziemniaczanej, 1 jajko, szczypta soli
ok. kg śliwek, 3 łyżki cukru, łżeczka cukru waniliowego, 3 łyżki posiekanych orzechów
do polania: 3 łyżki masła, 2 łyżki bułki tartej
albo: szklanka śmietany 30%, 2 łyżeczki cukru
Umyte śliwki, osuszyć, nadciąć i wyjąć peski.
Ugotowane ziemniaki przecisnąć przez praskę i ostudzić.
Na stolnicę przesiać mąkę pszenną, dodać wystudzone ziemniaki, mąkę ziemniaczaną, jajko, szczyptę soli i zagnieść ciasto.
Dzielić je na części i na posypanej mąką stolnicy formowac wałki średnicy 4 cm. Odcinać krążki ciasta grubości 2 cm, każdy lekko spłaszczyć.
Cukier wymieszać z cynamonem i orzechami.
W przygotowane placuszki z ciasta nakładać śliwki i w miejsce po pestce wsypać po łyżeczce mieszaniny cukru z cynamonem i orzechami. Dokładnie zlepić brzegi i formować w dłoniach kulki.
Przygotowane knedle wrzucać od razu do wrzątku, gotować na małym ogniu ok 10 -15 min. Wyjmować ostrożnie łyżką cedzakową, osączać i układać na talerzu.
Podawać polane stopionym masłem ze zrumienioną bułką tartą lub polane śmietaną z cukrem lub z bitą smietaną.
Dla wzbogacenia smaku, możemy posypać knedle startym piernikiem.