Artykuły
  • Polecany

Mango - owoc bogów

Mango Europa zna od XVI wieku. W Indiach owoc ten rośnie od 4 tysięcy lat. Uprawiany jest też w tropikalnych częściach Ameryki, w Afryce, Australii i Oceanii.

Mango odchudza i uzdrawia?

Owoce mango indyjskiego są szczególnie cenione nie tylko ze względu na walory smakowe, ale i właściwości zdrowotne. W roślinie tej występuje glikozyd o działaniu przeciwwirusowym, przeciwzapalnym, przeciwbolowym, przeciwdrobnoustrojowym oraz przeciwcukrzycowym. Ekstrakt z nasion afrykańskiego mango jest wykorzystywany jako środek wspomagający odchudzanie.
Sok z mango zwalcza chrypkę i przyspiesza regenerację podrażnionego gardła. Cierpiący na nadciśnienie tętnicze mogą śmiało sięgać po owoc o dobroczynnych właściwościach. Mango zawiera sporo potasu, który wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego.

Mango pielęgnuje skórę

W kosmetyce wykorzystuje się olejek z mango. Ze względu na właściwości regeneracyjne i nawilżające, szczególnie poleca się go do skóry suchej i dojrzałej. Można go znaleźć zarówno w kremach i balsamach, jak i szamponach oraz odżywkach do włosów.

Alergicy uwaga na mango!

Mango może wywoływać uczulenia. Jeśli niedługo po zjedzeniu owocu pojawi się podrażnienie skóry, opuchnięte wargi lub wysypka, należy zrezygnować ze spożywania tego owocu. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego.

Jak wybierać mango?

Odpowiednio dojrzałe mango powinno być koloru czerwonego, żółtego i lekko zielonego. Miąższ pod naciskiem palca powinien się lekko ugiąć. Skórka musi być jędrna i nielepiąca, a zapach przy końcu szypułki przyjemny. Miąższ dojrzałego mango ma kolor pomarańczowo-żółty, jest soczysty i gęsty, dosłownie rozpływa się w ustach.

Mango w kuchni

Mango jest wdzięcznym składnikiem sałatek, nie tylko owocowych. Dodaje aromatu koktajlom mlecznym i wzbogaca smak serników i deserów na bazie serka. Świetnie komponuje się z sokiem z limonki i świeżym imbirem. Plasterki mango często wykorzystuje się do przystawek z szynką.

Jak obrać i pokroić mango?

Mango, po umyciu, ustawiamy w pionie, ogonkiem do dołu. Przytrzymując owoc, odkrawamy szersze boki, tuż obok pestki. Odkrojone "łódeczki" kładziemy skórką do dołu i nacinamy miąższ w kratkę. Następnie skórkę z naciętym miąższem odwracamy "na lewą stronę". Kostki mango powinny same oddzielić się od siebie. Wystarczy odciąć je od skórki. Pozostałe części owocu należy odciąć od pestki.

Można również przekroić mango na pół, usunąć pestkę i wyjeść miąższ łyżeczką. Lub pokroić w plasterki i dodać do sałatki.


Przepisy z mango


Artykuł udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu