Pizza z cebulą i boczkiem
-
Stopień trudności
Średnio trudny
Składniki:
ciasto:
250 g mąki pszennej
13 g drożdży
mała szczypta cukru
175 ml wody pół na pół z mlekiem (letnia temperatura)
szczypta soli
1 łyżka oliwy z oliwek
sos:
300 ml śmietanki 18%
4 cebule
kilka plastrów boczku
ser typu pizzarella/mozarella
sól
pieprz
250 g mąki pszennej
13 g drożdży
mała szczypta cukru
175 ml wody pół na pół z mlekiem (letnia temperatura)
szczypta soli
1 łyżka oliwy z oliwek
sos:
300 ml śmietanki 18%
4 cebule
kilka plastrów boczku
ser typu pizzarella/mozarella
sól
pieprz
Opis:
Uwielbiam pieczoną cebulę, boczek, no w ogóle, przaśność jest fajowa. Pizza cebulowa należy do przepisów klasycznych - ta moja jest nieco zmodyfikowana. Przepis na pizzę ten sam, co przy innej pizzy z mojego przepisozbioru.
Drożdże pokruszyć do miseczki i posypać cukrem. Wymieszać z kilkoma łyżkami letniej wody i 3 łyżkami mąki. Gotowy rozczyn przykryć czystą ścierką i odstawić na 30 minut w ciepłe miejsce (np. piekarnik rozgrzany do 50 st C). Po 2 kwadransach przesiewamy do miski mąkę, robimy dołek i wlewamy do niego rozczyn, sól oraz oliwę. Zagniatamy ciasto dodając resztę letniej wody (ile wyjdzie, ciasto powinno być jędrne i ścisłe, jednak nie może być zbyt klejące i zbyt suche). Zagniatamy ok. 15 minut, a kiedy elastyczne i jednolite przybierze formę kuli przykrywamy ściereczką i odstawiamy do ciepłego (maksimum 50 st.) piekarnika na 30-45 minut.
Na patelni z boczku zesmażamy skwarki, dodajemy cebulę pokrojoną w piórka i szklimy mieszając. Zdejmujemy do salaterki na bok. Na tą samą patelnię wylewamy śmietankę, solimy, pieprzymy i smażymy aż zgęstnieje.
Ciasto rozwałkowujemy i wykładamy na dużą piekarnikową blachę posmarowaną oliwą z oliwek. Smarujemy sosem śmietanowym, posypujemy tartym serem typu mozarella (pizzarella). Na wierzchu równomiernie wykładamy cebulę z boczkiem. Wkładamy do nagrzanego do maksimum piekarnika i pieczemy ok10-12 minut, aż wszystko ładnie się przyrumieni.
Po wyjęciu z pieca, zsuwamy pizzę na deskę i pozwalamy jej chwilę odpocząć i odparować. Po pokrojeniu równiez możemy poczekać kolejne 2-3 minuty. Pizza nie wystygnie, ale ciasto nabierze odpowiedniej kruchości - będzie można je jeść w sposób najprzyjemniejszy, czyli rękami, bez obawy, że ciasto będzie się składać w rękach, a dodatki spadną.
Uwagi:
Nie przesadzać z ilością składników - żeby pizza nie była przeładowana i mdła.
Jeśli sos śmietanowy wyda nam się zbyt gęsty do smarowania można rozrzedzić go odrobiną śmietanki - i tak zgęstnieje podczas pieczenia.
Ciasta nie należy obkładać zbyt wcześnie, żeby ciasto nie nasiąkło. Warto najpierw nagrzać piekarnik, a smarować i obkładać tuż przed włożeniem do piekarnika.