Rosół z gęsiny
-
Stopień trudności
Łatwy
Składniki:
5 ramionek z gęsi (1 kg)
1 skrzydło z indyka
3-4 marchewki
1 młody por
1 średnia pietruszka
1/4 średniej wielkości korzenia selera
2 łyżeczki soli
2 listki laurowe
2 ziarna ziela angielskiego
1 cebula
woda (ok. 5 l)
opcjonalnie: gałązka lubczyku
Opis:
Dawniej gęsina bardzo popularna w polskiej kuchni. Obecnie trochę o niej zapomniano, a szkoda, ponieważ dania z gęsiny, nawet te najprostsze zasługują na uznanie. Rosół będzie pachnący, pożywny i bardzo smaczny. Pamiętaj, aby nie wyrzucać mięsa i włoszczyzny - upieczesz z nich doskonały pasztet.
Mięso umyj, dokładnie oczyść, przełóż do dużego garnka wraz z oczyszczoną i obraną włoszczyzną, zalej wodą, dodaj liście laurowe, ziele angielskie oraz sól. Przykryj i gotuj na jak namniejszym ogniu przez 4 godziny. Na początku gotowania zdejmij wszystkie szumowiny, które mogą pojawić się na powierzchni wody.
Rosół powinien zaledwie "mrugać", dzięki temu będzie klarowny.
Na około 30 minut przed końcem gotowania obierz cebulę i opal ją nad ogniem - skórka cebuli powinna zbrązowieć, a w niektórych miejscach nawet sczernieć. Dodaj cebulę do rosołu, nada mu piękny złoty kolor. Jeśli trzeba, dopraw rosół odrobiną soli.
Podawaj z makaronem krajanką. Przed podaniem każdą porcję posypuj drobną posiekaną pietruszką i świeżo zmielonym pieprzem.
Rady:
- Jeśli uznasz, że rosół jest zbyt tłusty, ostudź go i wstaw na kilka godzin do lodówki. Z zimnego rosołu bez problemu zdejmiesz warstwę tłuszczu, która zebrała się u góry.
- Następnego dnia z reszty rosołu możesz wyczarować pyszną pomidorówkę. Wystarczy dodać kilka łyżeczek koncentratu pomidorowego wymieszanego z kilkoma łyżkami śmietany. Do zupy pomidorowej przygotowanej na bazie rosołu z gęsiny doskonale pasuje ugotowany na sypko ryż.
- Nie wyrzucaj mięsa oraz warzyw pozostałych po ugotowaniu rosołu. Możesz z nich wyczarować doskonały świąteczny pasztet. Przepis znajdziesz tutaj.
- Żeby rosół był klarowny, zawsze gotuj go na bardzo małym ogniu.