Rosół z kury
-
Stopień trudności
Łatwy -
Czas wykonania
Długi -
Ilość porcji
4 porcje
Składniki:
* 1 kura (ok. 1kg)
* ok. 25 dkg jarzyn - marchewka, pietruszka (korzeń), seler (korzeń)
* 1 cebula
* gałązka lubczyku i selera
* posiekana pietruszka i ewentualnie koperek
Opis:
Najlepsza byłaby kura z własnej hodowli, ale jeśli nie ma co się lubi, to się lubi co się ma :) czyli kupujemy kurę rosołową.
Myjemy dokładnie kurę pozostawiając tłuszcz, w którym jest najwięcej "rosołowego aromatu" - pod koniec, gdy rosół przestygnie, można ściągnąć go łyżką.
Kurę można zostawić w całości lub podzielić na części i włożyć do dużego garnka, zalać wodą ok. 5l ( by poziom był parę centymetrów po wyżej mięsa), dodać 1/2 łyżki soli.
Doprowadzić do wrzenia i ściągnąć z powierzchni pianę ( ścięte białko i krew), teraz gotować powoli, tylko tak aby jedynie "pyrkało" (zbyt ostro gotowany rosół będzie mętny) przez ok. 2 godzin.
Dodajemy jarzyny:
- - cebulę przypalamy nad ogniem "na czarno"
- - 1 marchewka - jeśli chcemy słodszy rosół dajemy 2- 3 szt.
- - 1 pietruszka i 1 mały seler - jeśli tych dodamy więcej niż marchewki, rosół będzie "wytrawny"
- - gałązka lubczyku i selera
Dalej gotujemy do miękkości jarzyn, następnie wszystko wyciągamy - jarzyny możemy zużyć do sałatki lub zostawić do ozdoby talerza z rosołem. Teraz rosół musi choć z 1 godzinkę "sobie odpocząć.
Serwować z makaronem ( przepis na "swojski makaron" w moich przepisach), ryżem lub innymi kluseczkami ugotowanymi osobno. Posypujemy natką pietruszki i ewentualnie koperkiem. Oczywiście na stole powinny stać również pojemniczki z pieprzem i maggi - niektórzy lubią rosół bardziej doprawiony.