Forum

Gawędy o jedzeniu

obiad rodzinny, ech...

  • Autor: marcia_pxnd Data: 2016-01-10 22:11:19

    Dzień dobry!
    Stało się. W niedzielę za tydzień wystawiam pierwszy w życiu obiad rodzinny dla rodziców narzeczonego i jego brata z żoną i trójką chłopaków (9-16). 
    Proszę o pomoc w wybraniu, co podać (II danie, bez zupy + upiekę ciasto) zważywszy że:

    1. Przyszły teść  nie zje niczego "wydziwianego", raczej trzeba iść w trop: kuchnia polska, odpada zawijanie w ciasto, makarony,  dziwne sosy brokułowe czy słodko-kwaśne 

    2. Mam 25 lat, trochę gotuje, ale raczej nie podołam wyzwaniu pt. nadziewanie kurczaka czy zwijanie rolady itp. :D

    3. Mamy małą kuchnię (ale mam piekarnik), mało naczyń i mało czasu (luby w niedzielę wraca z nocki z pracy)

    4. Chodzi mi po głowie coś duszonego lub pieczonego, z dobrym sosem + jakaś surówka +warzywo na ciepło i ziemniaki i/lub kasza i/lub ryż

    z góry dziękuję za pomoc, mam nadzieję że dzięki Wam mój obiad będzie super i utwierdzę ekipę w przekonaniu, że będę niezłą synową :D

  • Autor: Zuzanna248 Data: 2016-01-10 22:28:01

    karkówka w coca-coli, lub w sosie, lub w zupie cebulowej, ale w coca-coli pyszota... zrobisz w piekarniku, robi się prawie sama...

  • Autor: rdzina Data: 2016-01-10 22:31:11

    Witam, ''zawiślaczki ''schab w śmietanie boczku i pieczarkach Ci polecam .

  • Autor: balbisia19 Data: 2016-01-11 00:04:19

    Witaj. 
    Mało czasochlonna a u mnie w domu bardzo lubiana jest karkówka szpikowana czosnkiem. Sztukę mięsa ( wielkość w zależności od ilości osób ) szpikuje dość obficie czosnkiem i nacieram mocno przyprawami ( sól, pieprz, papryka. Może być przyprawa do grilla albo do karkówki ). Zostawiam w lodówce na co najmniej
    noc. Przed pieczeniem polewam jeszcze oliwą. Piekę w brytfannie w piekarniku podlewajac woda. Do sosu dodaję niestety jeszcze kostkę grzybowa. Można by pewnie też spróbować sproszkowanych suszonych grzybow. Pasuje do tego kasza, ziemniaki, mogą być jakieś kluchy. Z warzyw to mi najbardziej podchodzą buraczki. 


  • Autor: mggi63 Data: 2016-01-11 07:57:00

    Proponuję abyś podała takiego kurczaka.Nie potrzeba wielu umiejętności a potrawa jest naprawdę pyszna i syta.Wystarczy zwiększyć odpowiednio proporcje.

    http://wielkiezarcie.com/recipes/30111442

  • Autor: grazka35 Data: 2016-01-11 08:01:02

    U mnie w domu najlepiej "schodzą":
    http://wielkiezarcie.com/recipes/30040252 Zeberka pyszne   
    http://wielkiezarcie.com/recipes/30026601 Kotlety z karczku pod pierzynką  http://wielkiezarcie.com/recipes/30044716  Karkówka z kapustą i ananasem 
     Robię na różne imprezy i bardzo smakuja nawet tradycjonalistom :-)

  • Autor: iwciaG Data: 2016-01-11 08:18:07

    Bahusowe Udka po węgiersku....pycha i prosto
    http://wielkiezarcie.com/recipes/30000414

    Udka z jarzynami Glumandy.....superaśne
    http://wielkiezarcie.com/recipes/30020524

    A może kurczakowe piersi od Sebka....,,Obiad marzenie" kompleksowo:)
    http://wielkiezarcie.com/recipes/30057893

    Tutaj można królika zamienić na kurczaczka, ale królik jest wyborny i naprawdę łatwy w obsłudze:)
    http://wielkiezarcie.com/recipes/11156229248344704240

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2016-01-11 08:56:47

    Kurczak "po polsku" faszerowany nadzieniem z bułeczki, wątróbki i jajek (nie musisz wcale luzować kości). Nie widziałam, żeby nie smakował komuś. Albo biała potrawka z drobiu (a przy okazji masz rosół). 
    A przyszły teść niech nie wydziwia, bo podstawowa kultura nakazuje zjeść i nie wydziwiać. Nie daj sobie "na łeb" wejść, a zwłaszcza teściowi i zwłaszcza już przed ślubem. :/

  • Autor: iwett Data: 2016-01-11 10:57:59

    Dżani a taki kurczaczek to u Ciebie na ile osób by był? :)

    Tutaj masz 6 chłopa w wieku, że świnię z kopytami........no i 2 babki.  Więc może 8 kg gęś:))

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2016-01-11 11:00:31

    Gęsiny, póki co, mam serdecznie dość.
    Zawsze można upiec dwa kurczaki. Robiłam też ekstremalnie: nadzienie rozłożone na samych udkach. U mnie przy tym daniu nikt nie chce jeść mięsa... wszyscy chcą jeść nadzienie.

  • Autor: renataz36 Data: 2016-01-11 13:48:53

    Masz dobry przepis na tego kurczaka po polsku? Oglądałam kiedyś u Magdy G... ale nie pokazywali dokładnie składników ani wykonu

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2016-01-11 16:20:02

    Reniu, ja k się ogarnę to ci wyślę PW. Bo przepisu nie wxtawialam. I to na pewno nie będzie kurczek MG tylko mojej Babci.

  • Autor: renataz36 Data: 2016-01-12 11:49:12

    Ok czekam cierpliwie

  • Autor: iwett Data: 2016-01-11 10:55:40

    Sądzę, że powinnas wziąć pod uwagę fakt, że będzie aż 6 chłopa !!!
     A w tym wieku to oni potrafią wrąbać, oj potrafią.
    Myślę wieć, że powinnnaś ugotować jakąś zupę. Polecałabym pomidorówkę z ryżem albo fajne by były flaczki z indyka/kurczaka. Praktycznie same sie robią a sa sycące.
    Dobrze przyprawione muszą smakować. A na początek nasyca brzuszki :)

    Do tego micha ziemniaków tłuczonych. Kotlety z karkówki duszone z cebulką i pieczrkami.
    Nasmaż dobrych mielonych - daj dużo czosnku.

    Mizeria, buraczki.....nie za dużo. Chłopy nie lubią warzywek.
    W zęby wchodzą:))  A ciasta to jak najbardziej nawet ze 2 rodzaje.

    Ciasta to nawet takie tortowe.....chłopaki lubią :)

    A kotlety to o tyle fajnie, że możesz sobie zrobić dzień wcześniej i podgrzane w piekarniku będą jeszcze lepsze.:)  No i możesz spróbować czy wyszły:)  jakby co :))

    A w dany dzień ugotuj zupe na świeżo. Zrób surówki. 
    Możesz też zrobić takie fajne duże pieczarki nadziewane mozarellą, serem żółtym , masłem i czosnkiem. Zawijasz każdy oddzielnie w folię alu i pieczesz w piekarniku.  PYCHA. Jest ten przepis gdzieś na     -dania z grilla-.

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2016-01-11 11:01:41

    Eeee... jaki to chłop? Dziewięciolatek! :D

  • Autor: mggi63 Data: 2016-01-11 12:57:00

    Ale chłop nie baba ! grin

  • Autor: jolka60 Data: 2016-01-11 11:03:59

    Oj,mój chłop lubi warzywka,lubi.Surówki u nas schodzą jak nic.Prędzej już mięso zostanie.Jak miałam czas i ochotę,to i po 3 do obiadu robiłam.

  • Autor: iwett Data: 2016-01-11 11:49:00

    No tak......przecież nie znamy luda. Teściu może mieć zgage po......teściowa slodyczy nie lubi i ma cukrzyce, chlopaki pakują to i slodycza nie zjedzą. :))  Ja tak uogólniam a dziewczyna sama wybierze co dla niej najlepsze.:))
    Fakt u mnie pierwsze spotkanie to szykowała moja matka......Tak samo u mojej córki - ja zapraszałam ale tylko byli jego rodzice z małą córką. :)  I całe szczęśćie był grill:))

  • Autor: Maria K Data: 2016-01-16 10:58:17

    Chłopaki nie lubią flaków, to pewne:)Duża ilość czosnku w mielonych to przesada, nikt tego nie ruszy.

  • Autor: marcia_pxnd Data: 2016-01-11 16:56:27

    Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi! 

    To nie jest nasze pierwsze spotkanie, znamy się ponad 3 lata, ale pierwszy taki obiad- zazwyczaj zapraszałam na kawki, delikatne kolacje itd, bo mieszkamy w wynajmowanej kawalerce :D
    Teść to taki typ, co nie powie. Nie powie, ale jedzenia nie ruszy i będzie jadł samą kaszę. 

    Dla chłopaków liczyłam i tak, żeby nasmażyć klasycznych schabowych lub z piersi w panierce
    Zupy nie mogę ugotować z prostego powodu- nie mam tyle garów :D jak chcę robić ziemniaki, kaszę itd, to już zupy nie dam rady. Poza tym flaki chyba mnie przerastają ;)

    Tak czytam co piszecie, i biorąc wszystko do kupy i dzieląc przez moje możliwości kuchenne chyba zdecyduje się na uduszenie jakiegoś mięsa (schabu? karkówki?) w rękawie, dorobię sos, do tego blacha pieczonych ziemniaków, miska kaszy, duża micha sałaty z winegretem i warzywa na ciepło. plus te schabowe. co myślicie? 


  • Autor: iwett Data: 2016-01-11 17:39:07

    Noo kochana jak ziemniaki pieczone to nie kasza......Wszyscy rzucą się na ziemniaki - dorzuć do tego troche boczusia i jest ok.
    Jeśli pieczesz ziemniaki w piekarniku to ostaje Ci sie gar.......na flaki a to proste jak drut :))

    Jeśli nie masz wprawy w kuchni to odradzam duszony schab bo Ci wyjdzie suchy wiór lepiej więc karkówkę.....
    Biorąc pod uwagę ilość graczy musisz się dostosować abyś zdążyła i było dobre.
    Nie zapomnij o ciachach..........:)
    A % przewidywane.......bo wtedy trzeba dodatkowo .........:))

  • Autor: jolka60 Data: 2016-01-11 17:43:30

    Co do schabu,zgadzam się.Flaki też super,a mogą być nietypowe.Czasem robię z żoładków drobiowych,w "porywach" z boczniakami.Nie mają prawa się nie udać.

  • Autor: jolka60 Data: 2016-01-11 17:40:37

    Tak myślę,że i schab,i inne mięso,np karczek,golonki,jest proste,Rolady tez,ale jak nie robiłas,to się boisz.Np rolada z boczku (jesli chcesz,dam Ci łatwy i wypróbowany przepis),roladki wołowe.Również kotlety "dewolay"pewnie z błędem napisałam.Te są takie proste,że dziecko by zrobiło.W dodatku możesz przygotować dzień wczęśniej i usmażyć przed podaniem.
    Ziemniaki i kasza to niezły pomysł,ale może jak to są tradycjonaliści,to gar gotowanych ziemniaków.Jeśli zrobisz sos,chyba lepiej będzie pasował do takich tłuczonych.sałata to dobry pomysł.Niedużo pracy,sos możesz sobie też wcześniej przygotować.Do tego warzywa,jak pisałaś na ciepło lub buraczki,brukselka,cykoria,kalafior (szczególnie polecam ten zielony,"romanesco"),fasolka szparagowa..Może być i zwykła surówka z kapusty,ale na bogato.Ja ścieram nieraz kapustę na tarce,na dużych oczkach,do tego jabłko,ogórek kiszony,np seler,marchewka,wkrajam cebulę,koper lub natkę pietruszki.przyprawy,oczywiście...sól,cukier,ocet winny ub sok z cytryny,olej lub oliwę.
    Pomysłów jest mnóstwo.
    Pamiętaj tylko,żeby sobie dobrze rozplanować pracę,żebyś w panice nie robiła wszystkiego na ostatnią chwilę.

  • Autor: iwett Data: 2016-01-11 17:45:04

    Jola a dewolaje z piersi kurczaka?  Jeśli tak to jak je odgrzać na drugi dzień aby nie były suche ?
    Wiadomo ,że cycki to na bieżąco.....:)

  • Autor: jolka60 Data: 2016-01-11 18:32:21

    Iwett,wszystko przygotować,zawinąć i wstawić do lodówki.Nazajutrz obtoczyć w jajku,panierce i smażyć.Nie będą suche,na pewno.Można w lodówce je zostawić pod przykryciem,jeśli zwłaszcza ma się tą "non frost",bo ona faktycznie wysusza.

  • Autor: iwett Data: 2016-01-11 18:33:55

    Acha.......jak tak to spoko :))  Pyszne są takie dewolaje....mniam!

  • Autor: iwett Data: 2016-01-11 17:48:25

    Co do kapusty.....to wiesz ja robię często tą 2-tygodniową. Faktycznie. Pycha!
    Mój M. jak wiecznie marudził, że kapucha (nie wiem czemu ale strasznie nie cierpi) tak ta pożera w ilościach hurtowych.
    Bo na swieżo to kapucha twarda a ta ....super.!

  • Autor: jolka60 Data: 2016-01-11 18:33:37

    Ja ten przepis podałam na świeżą.Starta jest super.

  • Autor: marcia_pxnd Data: 2016-01-11 21:38:14

    jesteście babki niezastąpione. wielki buziak w czoło dla każdej z Was za zaangażowanie w wątek! dam znać w niedzielę co mi wyszło.

  • Autor: mggi63 Data: 2016-01-11 19:28:59

    Ja bym dala spokoj z flakami i temu podobnymi.Zrób karczek tylko w miarę chudy do tego sos jak  napisałaś ze 2 surówki, kotlety z piersi dla młodych,które wcześniej zamarynuj w smietanie z jajkami a wyjdą soczyste  i ziemniaki klasycznie podaj i finito.

  • Autor: ciastojad Data: 2016-01-11 20:13:35

    Nasmaż kotletów z piersi kurczaka, posmaruj je trochę majonezem, troszkę keczupem i na to np pieczarki podsmażone z cebulka i żółty ser albo por podsmażony i na to żółty ser. Przygotujesz sobie to wcześniej i tylko wstawisz do piekarnika jak przyjdą goście. Gwarantuję,że nawet teść tradycjonalista zje ze smakiem, a jak będzie się bał, to zje tradycyjnego kotleta. Do tego barszczyk do popicia- ten z torebki troszkę podoprawiaj czosnkiem, dosyp majerankiem i każdy będzie się pytał o przepis. Surówka by Grzankos- rewelacja. Ciasto 3-bit - nie znam faceta, który by nie brał dokładki. Robi się ekspresowo, jest go dużo. U nas zawsze hitem jest także  galaretka z owocami zrobiona nie w pucharkach, tylko w jednej dużej misce.

  • Autor: Herbaciana Data: 2016-01-12 08:46:01

    Podejrzewam, że na tyle osób to będą dwa rękawy, więc ziemniaki wrzuć do środka. Są cudowne, chrupiące a jednocześnie soczyste w środku, bo nasączone sosem z mięska. Przynajmniej moim zawsze smakują. Udanego obiadu.

  • Autor: czekoladoholiczka Data: 2016-01-15 23:45:40

    Karkówka w coca-coli, genialne ! :D Te mięsko jest takie kruche i delikatne, może w takim razie do tego klasyka gatunku ziemniaczki i surówka z kapusty ? Albo jakaś sałatka ?

    Co do ciasta, może Wuzetka ?

  • Autor: renataz36 Data: 2016-01-22 11:34:11

    Halo halo jak tam udało sie rodzinne spotkanie? Bo chyba nie widzę obiecanego "sprawozdania" deal2

  • Autor: iwett Data: 2016-01-22 11:45:07

    No właśnie......ciekawe czy było już "mów mi mamo"?.........cheesy

  • Autor: mggi63 Data: 2016-01-22 13:18:36

    I ja też ciekawa happy

Przejdź do pełnej wersji serwisu