Forum

Kuchenne porady

marynata do skrzydełek

  • Autor: monami Data: 2006-05-10 16:52:52

    Zamierzam zrobić skrzydełka w marynacie z jogurtu i innych składników(któryś z przepisów).Mały gril szykuje mi się na niedzielę.Czy nie będzie za wcześnie jak zrobię je w czwartek?Czy marynata nie ulegnie skwaszeniu?szkoda by mi było wyrzucić 2 kg mięska a nie będę miała możliwości zrobić później.

  • Autor: mada-chicago Data: 2006-05-10 17:08:56

    mozesz dac linka lub przepis na te marynate, szukam takowej:):)
    z gory dziekuje:):):)

  • Autor: Uretan Data: 2006-05-10 18:05:05

    A czy musi być jogurtowa?

  • Autor: mada-chicago Data: 2006-05-10 20:19:07

    a masz jakies fajne marynaty do mies, kurczaka chetnie bym poprosila:):):):):):

  • Autor: monami Data: 2006-05-10 22:20:13

    mam taki przepis:( z tej strony oczywiście ale nie pamiętam czyj i kiedy spisałam), który spodobał mi się
    Skrzydełka na ostro 
    Składniki 
    15 dag jogurtu naturalnego,
       2 łyżki oleju,
    3-4 ząbki czosnku,
       1 strączek chili lub chili w proszku,
       1 łyżka curry,
       1 łyżka przyprawy ziołowej do grilla,
          sól, pieprz,
       2 łyżki soku z cytryny,
     24 skrzydełka z kurczaka.  

    Przepis 

       Jogurt wymieszać z olejem. Czosnek obrać i wycisnąć do jogurtu, dodać posiekane drobno chili, curry i przyprawę ziołową. Doprawić solą, pieprzem i sokiem z cytryny, wymieszać.
       Skrzydełka umyć dokładnie, osuszyć, odciąć końcówki. To znaczy tę trzecią część, zupełnie niejadalną. Można ją chyba wykorzystać na jakiś rosołek, choć bardzo cienki... Ja zawsze odcinam i wyrzucam, bo nawet pieska nie mam. Przygotowane skrzydełka włożyć do salaterki, albo innego naczynia, do którego się zmieszczą i zalać marynatą z jogurtu.
       Marynować długo, bo minimum 4 godziny. Można i całą noc przechować w lodówce. Piec na grillu, ale można też i w piekarniku w temp. 200° C ok. 20-25 minut. Z tym, że zdecydowanie lepsze z grilla.

    Całkowicie zaciągniety pomysł.

  • Autor: Sweetya Data: 2006-05-10 19:37:13

    Mam coś podobnego,ale nie wiem czy o takie cóś ci chodzi- http://wielkiezarcie.com/przepis9870.html
    Niestety na więcej jak dzień przed ,nie przygotowywałam tej marynaty,ale moze spróbuj-skoro przechowasz ją w niskiej temperaturze-może nic się nie stanie....
    Polecam jogurt kremowy Zotta;ewentualnie jakiś z ,,tłuściejszych''-nie ten 0%.Pozdrówka;))) )

  • Autor: aryt Data: 2006-05-10 22:00:32

    Marynata jogurtowa:

    150 g naturalnego jogurtu,
    4 łyżki soku cytrynowego,
    1 łyżka oliwy,
    1 łyżeczka rozmarynu lub majeranku,
    sol, pieprz.

    Marynata cytrynowo-olejowa:

    200 ml oleju,
    4 łyżki soku cytrynowego,
    2 cebule,
    2 listki laurowe,
    2 łyżeczki oregano lub tymianku,
    sol, pieprz.
    Marynata
    3  łyżki musztardy Dijon
    3  łyżki płynnego miodu
    1 łyżka oliwy z oliwek
    2  łyżki przecieru pomidorowego 
      1/2 łyżeczki sosu Tabasco
    1 zmiażdżony ząbek czosnku 
    1/2 łyżeczki suszonego tymianku
    3 drobno posiekane liście bazylii i kilka listków do przybrania

  • Autor: monami Data: 2006-05-10 22:25:16

    Wielkie dzięki za marynaty ale ja potrzebuję takiej która wytrzyma te 3 dni w lodówce bez szkody dla mięska?wszystkie je stosuję ale nigdy tyle dni naprzód.

  • Autor: Uretan Data: 2006-05-11 19:48:54

    No na 3 dni, to peklówka będzie w sam raz. Mięsko pięknie przechodzi aromatem przypraw. Jest u nas pod: http://wielkiezarcie.com/przepis9470.html

  • Autor: ekkore Data: 2006-05-12 08:31:34

    nie robiłam marynat jogurtowych - natomiast jak robię karkówkę w sosie śliwkowym, tam jest, aby przechowywać w maślance minimum 24 godziny a najlepiej 3 dni.
    Jak się robi zakwas do chleba maślankowy czy kefirowy - minimum trzy dni stoi poza lodówką i nic się nie dzieje.

  • Autor: woila Data: 2006-05-10 22:46:20

    A czy musi być marynata jogurtowa? Jeśli chcesz zrobić ją wcześniej to zrób z oliwą np z oliwek, Wsyp zioła i przyprawy jakie sobie życzysz i zalej to oliwą taką ilością aby powstała "maź", czyli nie za gęste. Wysmaruj (oblep) kawałki mięsa i do lodówy, przed tym natrzyj mięso solą lub vegetą albo dodaj ją do ziół. Ja robię "na oko" - wybieram zioło lub przyprawę, które ma być dominujące w smaku np. papryka czerwona, zioła prowansalskie czy bazylia lub rozmaryn itp, wrzucam wszyskie składniki do miseczki, zalewam oliwą i mieszam. Do tego obowiązkowo czosnek świeży lub suszony (chyba,że nie lubisz) i marynata gotowa. Ostatnio robiłam jagnięcinę w marynacie, którą kupiłam w sklepie i też jest rewelacyjna. Nazywa się "Marynata staropolska do mięs i drobiu" firmy Kamis ale do dużej ilości mięsa potrzeba 2-3 torebki. Miałam wcześniej też marynatę pikantną tej samej firmy ale wolę tę po staropolsku. Jeśli zrobisz za dużo marynaty, to pozostałość wrzuć do słoiczka i do lodówki, będzie na przyszłe grilowanie, a może stać dluugo. Pozdrawiam wiosennie i grilowo!

  • Autor: woila Data: 2006-05-10 22:57:52

    I jeszcze jedno, musisz mieć pewność, że masz świeże mięsko, bo 3 dni, to jednak trochę długo (dla mięska, a nie dla marynaty)...
    sól co prawda konserwuje ale nie w ilości "do smaku". Zastanawiam się jeszcze czy możnaby zamrozić mięso już zamarynowane, może ktoś już to robił? Sama jestem ciekawa... ale przedtem musiałoby poleżeć w marynacie przynajmniej kilka godzin, żeby przeszło smakiem.. Nie umiem nic doradzić w tej kwestii, może więc ktoś już to praktykował i mógłby wypowiedzieć się na ten temat?

  • Autor: elo Data: 2006-05-11 11:26:31

    Można zamrozić zamarynowane mięso, czasami zdarzało się przygotować zbyt dużo mięsa, a jeszcze znajomi donieśli, więc mroziliśmy na kolejną imprezę. Wychodziło również ok. Życzę udanego grilowania.

  • Autor: monami Data: 2006-05-11 13:04:37

    Dzieki za wszystkie porady.Zrezygnuje z tego jogurtu.A tę marynatę z torebki znam więc chyba przy niej zostanę.A mrozić też mroziłam.

Przejdź do pełnej wersji serwisu