Forum

Gawędy o jedzeniu

Poszukiwanie

  • Autor: magoo Data: 2006-09-18 08:20:30

    Witajcie poszukuję przepisu na drożdżówki. Moja babcia robiła je z moczonego ciasta tzn. pamiętam, że wyrobione ciasto zawijała w ręcznik i moczyła we wiadrze z wodą. Czy ktoś zna taki przepis lub chociaż podobny. Szukała go już w wielu książkach kucharskich, ale bez skutku. POMÓŻCIE

  • Autor: ekkore Data: 2006-09-18 08:26:58

    http://wielkiezarcie.com/przepis7282.html zobacz tutaj

    Jak chcesz zrobić z dżemem musisz pamietać, aby do ciasta nie dodawać za wiele cukru (góra 3 łyżki)- wychodzi wtedy ciężkie i nie zawsze chce potem rosnąć. Lepiej po upieczeniu polukrować

  • Autor: magoo Data: 2006-09-18 09:16:43

    Dzięki wielkie babcia robiła je na słodko z powidłami lub serem.

  • Autor: ekkore Data: 2006-09-18 09:26:39

    jest w przepisach też na słodko - wiem widziałam, ale niestety nie podam Ci nazwy ani użytkownika (mając swój sprawdzony przepis z innego nie muszę korzystać). Może jeszcze ktoś się odezwie

  • Autor: pandora Data: 2006-09-18 22:16:24

    hej,
    w '97 wyszła z serii "Biblioteczka Poradnika Domowego" książeczka "Bliny, kołduny, cepeliny", autor Biruta Markuza (ale zabij mnie; nie wiem, co tu jest imieniem a co nazwiskiem...). Jest tam ciasto pt. "Topielec".Robiłam je jeden raz. Jest to właśnie topione drożdżowe, ale "samodzielne" ciasto z blachy - jest zbyt ciężkie na bazę do drożdżówek.
    proporcje:
    50 dag mąki
    10 dag drożdży (to nie pomyłka)
    20 dag cukru
    5 łyżek mleka
    20 dag masła/marg.
    3 jaja
    odrobinka soli (to już moje uzupełnienie)

    Jaja z cukrem utrzeć do białości, dodać drożdże ukręcone z łyżeczką cukru, mąkę (odsypać pół szklanki), mleko i stopione masło. Zagnieść, lekko wyrobić, uformować kulę, wsadzić do wody o temp. pokojowej (nie było mowy o ścierce, po prostu je "wciepnęłam"). Po 3-5 godz. kula ma wypłynąć (moja wypłynęła dużo wcześniej wyrastając na kształt atomowego nieomal grzyba - próbowała uciec i trochę się nawet udało...). Odcisnąć, dodac te pół szkl. mąki (lub ciut więcej) i wyrobić. Wrzucić na blachę i zostawić w cieple do wyrośnięcia. Piec ok. 40 min.

    Ciasto bardzo dobre wg mnie - tłuste i słodkie, ale drożdżowe. Rzadka odmiana drożdżowego "deserowego", które solo pasuje do kawy, będąc ciastem a nie plackiem.
    Nietuzinkowe po prostu.

    p. 

  • Autor: magoo Data: 2006-09-19 10:20:54

    Dzięki za pomoc

    Babcia napewno zawijała ciasto w ściereczkę ciągle pamiętam smak tych drożdżówek i to że polowałam z bratem na te z serem.
    Jak się było dzieciakiem to nie myślałam o zapisaniu przepisu , a teraz babci anie pamięta a ciasteczka by się zjadło.

  • Autor: alman Data: 2006-09-19 12:17:27

    Zaraz wpiszę przepis na Rogaliki z wody. Robiłam je wiele razy, tak że przepis sprawdzony, a ma ponad 30 lat, tzn. tyle już czasu nim dysponuję, a dstałam od koleżanki, która niegdyś ze mną pracowała.

  • Autor: alman Data: 2006-09-19 12:33:37

    o tu masz przepis http://wielkiezarcie.com/przepis20072.html
    mam nadzieję, że Cię zadowoliłam, bo przepis bardzo stary, można powiedzieć "prababciny".

  • Autor: magoo Data: 2006-09-19 13:40:47

    Wielkie dzięki zapowiada się wspaniały "żarłoczkowo drożdżówkowy" weekend

  • Autor: estanish Data: 2006-09-25 11:08:50

    Zrobiłam właśnie rogaliki z wody. Pierwszy raz w życiu. Cudowne odkrycie. Dodałam do środka marmoladę wieloowocową z różą i do paru wsadziłam po kawałku gorzkiej czekolady. Wspanniałości . Fajnie że poruszyłyście ten temat bo bym w ogóle żyła w nieświadomości . Pozdrawiam Ewa

Przejdź do pełnej wersji serwisu