Forum

Kuchenne porady

Imbir - pomocy ...

  • Autor: luckystar Data: 2007-06-30 21:47:56

    Co moge zrobic z wiekszej ilosci imbiru????? Sierota ze mnie, pojechalam a zakupy nieczytajac uprzednio przepisu na "morelowo-imbirowo-miodowy dzem" (Mari) i oczywiscie kupilam imbir w korzeniu (kandyzowany mam w domu) a zeby bylo jeszcze smieszniej to kupilam go tak ze 30 dkg i teraz mysle co z tym imbirem zrobic ????? Przejrzalam wszystko co moglam znalezc w wyszukiwarce i ......nic mi nie lezy ..... Jakos tez nie bardzo sobie wyobrazam, zebym mogla cos madrego wymyslec.....stad ta prosba. Czy ktos ma jakis przepis ????? Mari moze masz jeszcze w zanadrzu cos z imbirem ????

  • Autor: kasia.terlecka Data: 2007-06-30 21:58:05

    http://wielkiezarcie.com/przepis20331.html

    http://wielkiezarcie.com/przepis23366.html

    wybacz ze nie na niebiesko. ciasta nie robilam za to lemoniada jest pyszniutka!!!

  • Autor: kasia.terlecka Data: 2007-06-30 22:01:18

    dopiero teraz pomyslalam ze do ciasta chyba nie mozna dac swiezego imbiru....:( a moze zuzyjesz go powolutku do jakis potraw, do drobiu jest super.... nie wiem jak moge ci pomoc!

  • Autor: luckystar Data: 2007-06-30 23:34:09

    Lemoniada bedzie i przyda sie bo goraco jak w piekielku :))

  • Autor: dorka Data: 2007-06-30 22:02:57

    Marylko, nalewkę zrób, spirytus niepotrzebny, jeno wódka 40%, pyyyyycha i jak rozgrzewa

  • Autor: luckystar Data: 2007-06-30 22:15:21

    Dorka, a jak sie robi te nalewke ??? bo to chyba najlepszy pomysl, juz mialam wizje zucia tych korzeni po kawalku, bo Charlie popatrzyl na mnie z powoatpiewaniem jak kupowalam "az tyle" imbiru, wiec teraz bedzie ze stoickim spokojem "podgladal" co tez ja z tego utworze .....

  • Autor: dorka Data: 2007-06-30 22:42:12

    Bierzesz 10 dkg swieżego korzenia imbiru
    2 duże cytryny o grubej skórce
    10 dkg cukru
    3 łyżki miodu
    3/4 l czystej wódki 45°, może być 40%, będzie słabsza

    Imbir umyc, pokroic w plastry. Cytryny sparzyc wrzątkiem pokroic w ósemki.
    Wszystko wrzucic do słoja, dodac cukier i miód, zalac wódką. Wstrząsac i odstwic na 2 miesiące. Przefiltrowac.
    Odstawić na następny miesiąc.

    To jest przepis z książki Małgorzaty Caprari, a nalewka nazywa się "krokodyle łzy" Jest łagodna w smaku, mimo mylącej nazwy, kolor piękny.
    Z moich uwag:
    -obowiązkowo obierz cytryny ze skóry, miąższ pokrój w ósemki, natomiast spod skórki usuń albedo( to białe pod skórką, które nadaje goryczkę), skórkę bez albedo koniecznie wrzuć do nalewu
    -możesz dać jedną cytrynę i jedną limonkę- nalewka będzie intensywniejsza w smaku
    -po upływie podanego czasu zlej wsio najlepiej przez rurkę do butelki, mętności z dna przefiltruj przez tetrę na przykład i... delektujcie się z Charlim na zdrowie:-)
    Robiłam tę nelewkę parę razy, jest godna polecenia.

    ps.Możesz oczywiście zwiększyć proporcje, jeśli imbiru jeszcze zostanie:)

  • Autor: alidab Data: 2007-06-30 23:01:20

    Dzięki Marylce ja skorzystam z przepisu. Dorka a może mogłabyś wpisać do swojej książki przepis na te nalewkę. Oczywiście w przypływie natchnienia i wolnego czasu :)))  Z góry dziękuję...)))

  • Autor: dorka Data: 2007-06-30 23:13:54

    Wolną chwilką wstukam, z podaniem autorki, rzecz jasna, nalewkę koniecznie zrób, serio pyszności:)

  • Autor: luckystar Data: 2007-06-30 23:15:19

    Dorka, dzieki serdeczne :))) az mi sie mordzisko smieje i dusza raduje....Ale dolaczam sie do prosby Alidab - ten przepis koniecznie w wolnej chwili wrzuc do swoich i juz bedziesz miala pierwszy komentarz ode mnie (za 2 miesiace) .....buziaczki :)) lece nastawic nalewke .....:)))

  • Autor: a. Data: 2012-03-16 19:44:26

    Filtr do kawy taki papierowy przy krokodylich też się świetnie sprawdza w filtrowaniu.

  • Autor: alidab Data: 2007-06-30 23:04:08

    Marylko, nie mam pomysłu na wykorzystanie większej ilości imbiru ale ktoś kiedyś na WŻ podawał przepis na lemoniadę z imbirem i limonkami jako napój doskonale gaszący pragnienie.Wydawało mi się, że zapisałam ale niestety...nie znalazłam. Jak mi się uda znależć, to podam Ci link. Pozdrawiam...:)))

  • Autor: luckystar Data: 2007-06-30 23:18:05

    To jest lemoniada Mari i juz ja mialam na celowniku :)) I teraz dzieki Tobie i Dorce bede miala lemoniade i nalewke i pozbede sie imbiru, ktory nawiasem mowiac uwielbiam :)))) buziaczki i usciski dla Was dziewczyny i Kasiu dla Ciebie oczywiscie tez, ale nie chce nic piec bo ......(nie powiem:)))))....

  • Autor: Mari Data: 2007-06-30 23:29:49

    Luckystar, jak Ci jeszcze zostanie kawalek imbiru to mozesz go zamrozic, ja nadwyzki kroje na kawalki, takie na jedno zuzycie i zamrazam. Nic nie traci ze smaku ani zapachu tyle ze po rozmrozeniu jest miekki i zle sie kroi, trzeba go pokroic jeszcze w stanie lekko zmrozonym. Moze wyprobuj jeszcze moj "imbirowy afrodyzjak" a potem powiesz czy dziala.Jak wiesz ja tez uzywam duzo imbiru, wlasnie  robie "kompozycje wlasna" - smaze truskawki w soku porzeczkowym, mam nadzieje ze wyjda "truskawki w galaretce porzeczkowej z imbirem" bo imbiru nie zalowalam do tej mieszanki. Pozdrawiam.

  • Autor: till Data: 2007-06-30 23:31:01

    http://wielkiezarcie.com/przepis9825.html a jak Ci zostanie jeszcze łyżeczka imbiru po zrobieniu tych wspaniałości powyżej, to polecam sos śliwkowy do mięs.

  • Autor: luckystar Data: 2007-06-30 23:36:22

    Till, dzieki kurczak chwilowo laduje w ulubionych a sos tez sie doczeka .....oj napewno sie doczeka, bo brzmi smakowicie a ja luuuuubie baaaaaaardzo polaczenie sliwek z ostrymi przyprawami. Ale tu jest problem z kupieniem powidel sliwkowych wiec jak trafie to kupuje kilka sloiczkow, a niestety nie mam w domu :(((

  • Autor: luckystar Data: 2007-07-01 02:50:06

    Nalewka juz zalana !!!! Lemoniada bedzie jutro :)))

  • Autor: Paola_r Data: 2007-07-01 08:50:48

    Marylko, Ty nie grzesz! 30 deko imbiru to nie katastrofa ;)
    Jak następnym razem zbłądzisz ;) a nie będziesz miala ochoty na nalewkę, to weź kawałek imbiru, zetrzyj, dodaj sos sojowy, ocet winny (lub ryżowy) czosnek, zamarynuj kawałki kurczaka a potem ... czysta orgia! :)
    Albo smażony, albo do risotta, albo kawałki fileta w cieście naleśnikowym i makaron sojowy z warzywami  ... Pycha! :)

  • Autor: smakosia Data: 2007-07-01 10:56:28

    Marylko, pewnie już nic nie zostało z tego Twojego imbiru, ale jakby co to polecam ten przepis: http://wielkiezarcie.com/przepis22814.html (przeczytaj mój komentarz do przepisu). Mniam!

  • Autor: luckystar Data: 2007-07-01 14:01:44

    Smakosiu dzieki, wrzucilam do ulubionych :)) A wczoraj wlasnie robilam Konfiture rabarbarowa Mari - pychota, bedzie super od ciast. Kombinacje slodko-kwasnie do mies uwielbiam wiec pewnie zrobie.....ostatnio zrobilam gruszki z imbirem tez w/g Mari i juz zjedzone do grilla ..... Lo matko wlasnie dotarlo do mnie, ze ja robie przetwory !!!! nie do pomyslenia :))))

  • Autor: smakosia Data: 2007-07-01 19:59:03

    Na te gruszki z imbirem wg przepisu naszej Mari już zbieram słoiki i czekam na sezon gruszkowy :-)

  • Autor: luckystar Data: 2007-07-01 13:58:32

    Paola prosze wpisz ten przepis na marynate do swoich przepisow - brzmi super !!!!

  • Autor: appetita Data: 2007-07-01 14:27:01

    Jestem w posiadaniu przepisu na piersi z kurczaka z imbirem, nie umiem podać źródła- przepis nie jest mój, robiłam je dość dawno. Jakbyś kiedyś jeszcze miała ,,kłopoty" z nadmiarem tej przyprawy chętnie podam.

  • Autor: luckystar Data: 2007-07-01 14:38:02

    Dzieki, ale przeciez mozesz podac przepis w Twojej ksiazce, zaznaczajac, ze nie pamietasz zrodla i tym sposobem bedzie dostepny dla wszystkich :))
    Bardzo lubie imbir wiec zwykle kupuje ale tym razem tak mi sie "machnelo" bez pamieci .....nawet okazalo sie, ze jak go zwazylam to bylo nie 30 a 47 dkg .....ale chwilowo jest po problemie ;) nalewka stoi i lemoniada tez sie chlodzi :))

  • Autor: Mari Data: 2007-07-01 14:48:21

    Luckystar, zrob moje SHOGAYAKI, szybkie i naprawde dobre, popularne danie w Japonii. Lubicie japonszczyzne wiec masz oryginalny przepis. 

  • Autor: Mari Data: 2007-07-01 14:50:20

    A jeszcze TERIYAKI - kurczak z imbirem, bo SHOGAYAKI to wieprzowina.

  • Autor: appetita Data: 2007-07-01 15:25:58

    Postaram się w najbliższym czasie to zrobić.

  • Autor: Laugasel Data: 2012-03-16 18:56:33

    Mam przepis na rewelacyjną herbatkę. Spory kawałek imbiru obrac i zetrzec na grubej tarce, Przełożyc do słoika i dodac miód. Wymieszac i przechowywac w lodówce. Do  zaparzonej herbaty dodawac wedle uznania. Takiej herbaty juz nie trzeba słodzic.

  • Autor: hanah30 Data: 2012-03-17 22:44:22

    supre tylko odpowiedź na stary watek.

  • Autor: Laugasel Data: 2012-03-18 08:58:22

    Ale na temat. Nie chciłam nowego wątku zaczynac, aby pisac o imbirze .

  • Autor: makusia Data: 2012-03-18 13:48:56

    Ale na temat. Nie chciłam nowego wątku zaczynac, aby pisac o imbirze .

    I bardzo dobrze:) Porady imbirowe będą w jednym miejscu, cieszę się, bo dużo dobrego słyszę o nim:)

  • Autor: agacia Data: 2012-03-18 10:55:17

    Muszę spróbować, bo bardzo lubimy herbatę z imbirem.Jak długo można przechowywać to w lodówce?

  • Autor: Laugasel Data: 2012-03-18 13:43:43

    Nie wiem dokładnie. Ale myślę ,ze dośc długo,

  • Autor: a. Data: 2012-03-18 21:33:11

    Ja od jakiegoś czasu przechowuję poza lodówką. Lodówkę mam taką co się sama rozmraża i imbir mi w niej pleśniał. Poza lodówką leży czasem 2 miesiące i najwyżej "zwiędnie" trochę. Z tym, że ja mam dość chłodno w domu.

Przejdź do pełnej wersji serwisu