Forum

Gawędy o jedzeniu

mąka żytnia a mąka na żurek? pomocy

  • Autor: karolinkaj Data: 2008-09-17 11:09:38

    witam, chcialam upiec chlebek ale jedyna make zytnia jaka mam to maka na zurek, zawiera otreby pasteryzowane, zarnówke pszenna ryz preparowany i ziarno kukurydzy. I wlasnie nie wiem czy to tylko jest na zur czy moge do chleba ja dodac. Na makach sie nie znam i prosze o pomoc

  • Autor: ekkore Data: 2008-09-17 11:16:31

    a mąka zytnia, gdzie w składzie? do tej pory myśłałam, że żurek sie robi z mąki żytniej razowej - zwykła (720) nie da się ukisić.

    Czy możesz to wykorzystać do chleba? Jako dodatek tak. Natomiast jako mąkę główną ja bym nie ryzykowała - nie wiesz dokładnie ile czego jest.
    Dodatkowo mąkę zytnią możesz zastąpić pszenną - chleb żytni na początek przygody chlebowej jest dosyć trudnym wyzwaniem - ciasto wyrabia się trudniej, trudno poznać, kiedy jest dobrze wyrobione (bo cały czas się klei), źle wyrobione po upieczeniu będzie się kruszyć.

    Jeżeli możesz podaj skład przepisu na chleb, który chcesz zrobić - wtedy będzie łatwiej radzić.

  • Autor: bahus Data: 2008-09-18 14:37:47

    Ekkore, Mąka 720 też nadaje się na żurek. Problem w tym, że jest to mąka miałka i zalega dno naczynia nie dopuszczając do równomiernej fermentacji. Stąd na żurek używa się mąki grubo mielonej lub nawet gniecionych ziaren żyta. W przypadku mąki 720 należy mieszaninę co jakiś czas mieszać, a efekt będzie zadowalający. Zaniechanie tej czynności spowoduje (choć nie zawsze) powstanie pleśni.
    Bahus

    W przypadku mąki 720 konieczne jest dodanie skórki chleba razowego. (Jako inicjatora fermentacji)

  • Autor: ekkore Data: 2008-09-18 15:01:56

    Moje doswiadczenia z mąka 720 sa śmierdzące....i to mocno oraz dziwnie zarośnięte.

    zdecydowanie preferuję razową grubo mieloną

  • Autor: karolinkaj Data: 2008-09-17 11:19:56

    znalazłam przepis: http://wielkiezarcie.com/przepis27540.html
    mam tylko drożdze w proszku wiec dlatego chcialam sprobowac, moze masz jakis inny przepis to bede wdzieczna, mieszkam za granica wiec nie wszystko jest tu dostepne:)

  • Autor: ekkore Data: 2008-09-17 11:30:51

    Z tego przepisu możesz spokojnie zrobić z mąką żurkową - ona jest tylko dodatkiem (podstawę masz 500 g pszennej).


    Drożdże sypkie zawsze możesz zastąpić drożdżami zwykłymi (i odwrotnie) - na 7 g sypkich wypada 25 g normalnych. Przy drożdżach sypkich musisz pamiętać o temperaturze wody - są one bardzo wrażliwe - woda musi być naprawdę letnia, w ciut za ciepłej one giną (już mi wyszły kilka razy zakalce - dlatego nie lubię ich). Zwykłe drożdże nie reagują aż tak.

    Ja ostatnio jestem zakochana w tym przepisie http://wielkiezarcie.com/przepis31573.html - przy czym nie lubię drożdży sypkich - zastąpiłam je zwykłymi (pisałam o tym w komentarzu). teraz eksperymentuję z różnymi mąkami razowymi - dodaję zamiast zwykłej pszennej- np szklanka razowej, reszta pszennej

    Najprawdopodobniej też zacznę eksperymentować z pieczeniem w ten sposób innych chlebów.

  • Autor: karolinkaj Data: 2008-09-17 11:35:58

    przepis fajny, tylko ja mam dzisiaj wolne i chcialam taki przepis zebym nie musiala czekac kilkanascie godzin:) moze masz jeszcze jakis pomysł?

  • Autor: karolinkaj Data: 2008-09-17 11:53:30

    a co powiesz na: http://wielkiezarcie.com/przepis.php?przepis=21922&ul=1
    a moge miec make tortowa do tego?

  • Autor: ekkore Data: 2008-09-17 11:58:00

    to samo Ci podesłałam - hehhe. Oczywiście możesz zastosować mąkę tortową (ja w swoim przepisie mam właśnie z tortową)

  • Autor: ekkore Data: 2008-09-17 11:57:05

    Może ten http://wielkiezarcie.com/przepis21922.html - w smaku jest taki jak bułka wrocławska (paryska, weka, kawiarka - zależy jaką kto nazwę używa).
    Ja akurat mam ten przepis z innego źródła - zresztą jako bułkę właśnie.
    Po wyrośnięciu zamiast przełożyć do blaszki rozwałkowuję, zwijam w rulon, naciągając boczne brzegi (te wąskie) i zawijając do spodu. Pozostawiam do ponownego wyrośnięcia. Ale ostanio robiłam jako chleb właśnie.

    O reszcie trudno mi się wypowiadać - bo smak zwykłych chlebów, robionych od ręki nie bardzo mi odpowiada - zdecydowanie wolę zakwaszane lub na zakwasie

  • Autor: karolinkaj Data: 2008-09-17 12:33:15

    bardzo dziekuje Ci za pomoc:) bede próbowć - z tęsknoty za pysznym polskim chlebkiem, ktory tutaj kupuje jedynie w wersji pakowanej:( pozdrawiam serdecznie i zycze miłego dnia

Przejdź do pełnej wersji serwisu