Forum

Kuchenne porady

Przyprawa do mięs, swoja.

  • Autor: mamamisi Data: 2010-02-10 21:09:24

    Witam wszystkich, zachęcona pomocą miłych "współtwórców" WŻ, i onieśmielona doświadczeniem, zapytam. Czy ktoś ma może przepis na przyprawę, robiona podobno przez nasze babcie, czy starsze pokolenie. Wiem tylko,że przyprawa robiona jest z suszonej włoszczyzny, ( suszone natki, pietruchy, selera,  lubczyku, korzeń marchwi mielony, pietrucha , cebula.)  potem mielonej oraz dodawane są tam także jakies sekretne przyprawy . No i właśnie co?Podobny przepis jak z mielonymi grzybami, które potem dodaje się do sosu czy zup. Próbowałam takiej przyprawy, którą robiła mama mojej znajomej. Idealna do mięs szczególnie, można do zup. Taka "swoja" wegeta. Przechowywana w słoiczku, w postaci grubszego proszku.Byłabym wdzięczna za podpowiedzi.

  • Autor: jola Data: 2010-02-11 05:55:22

    http://wielkiezarcie.com/recipe37608.html

  • Autor: aggusia35 Data: 2010-02-11 07:38:42

    http://wielkiezarcie.com/recipe37608.html - aktywny

  • Autor: mamamisi Data: 2010-02-12 18:37:42

    Dziękuję ci aggusia35 za podpowiedz, warzywa w soli już znałam ale chodziło mi bardziej o sucha przyprawe, sypką. Pomimo to dziękuję za podpowiedz,pozdrawiam

  • Autor: tutunia Data: 2010-02-11 19:21:58

    Ja robię taką przyprawę 250 gr suszonej wloszczyzny, 3 łyżki kurkumy 2 łyżki czosnku granulowanego 5 łyżek soli jodowanej morskiej  wszystko razem zmiksowac , wsypać do sloiczka dodawać do mięs i do zupy.

  • Autor: mamamisi Data: 2010-02-12 18:35:44

    O, to chyba to, zrobię. Dziękuję za odpowiedz, właśnie chodziło mi o suchą mase.Pozdrawiam

  • Autor: jolka60 Data: 2010-03-07 09:18:31

    Moze podam tylko to,co znalazlam w ksiazce odnosnie suszenia warzyw.Pokroic na rowne kawalki,zblanszowac 1-5 minut,przelac zimna woda,odsaczyc.Nie blanszuje sie zieleniny,czyli natki,kopru,szczypiorku oraz warzyw aromatycznych,jak pietruszka czy seler.Blanszuje sie w celu wyjalowienia ,skrocenia czasu suszenia,utrwalenia barwy,zmniejszenia hogroskopijnosci suszu.Osobiscie nigdy nie blanszowalam warzyw przed suszeniem,ale przyznam,ze seler byl piekny,pietruszka tez niezla,ale marchew sciemniala.Mozesz pozniej drobniutko pokroic i tak suszyc lub zmiksowac,jak radzil Ci ktos z forumowiczow.
    Z 1 kg swiezych warzyw otrzymamy w gramach:
    cebula   120-150,fasola szparagowa-100,zielony groszek-200,koperek -100,natka pietruszki-100,lisc selera-100,marchew-120-180,pietruszka-120-140.
    Przykladowe proporcje na mieszanke z suszu (uniwersalna,wlasciwie do kazdej potrawy ):
    Mieszanka 1-ilosci dotycza juz ususzonych warzyw:
    60 dag marchwi,15 dag pietruszki,15 dag selerow,5 dag porow,5 dag natki.
    Mieszanka 2 -50 dag marchwi,po 15 dag pietruszki i selera,po 5 dag cebuli,pora i lisci selera,10 dag kapusty wloskiej.
    Mozesz dodac maczke z suszonych  grzybow,ale ja te trzymam osobno i dodaje w razie potrzeby.

Przejdź do pełnej wersji serwisu