Forum

Gawędy o jedzeniu

Oszukany miód

  • Autor: Agnelina Data: 2010-11-19 21:01:33

    Witajcie
    Kupiłam dziś miód leśny który miał barwę jagodową i jagodowo jerzynowo pachniał. Pan sprzedawca zapewniał, że jak pachnie tak też (miód oczywiście) wyśmienicie smakuje. Skusiłam się. W domu posmakowałam i okazało się że miód nie smakuje miodem a skarmelizowanym cukrem Odniosłam miodek Panu czym prędzej i poprosiłam o zwrot pieniędzy, a kosztował nie mało bo 40zł za 1litr. Czy ktoś z Was może zna sposoby jak odróżnić miód prawdziwy od podróbki? Pozdrawiam

  • Autor: Rzymianka Data: 2010-11-19 21:15:03

    Miód prawdziwy pachnie miodem, a nie owocami. Ja kupuję miód ze sprawdzonej pasieki  / już chyba od ćwierć wieku /, w tym roku płaciłam za słoik 0,9 l 30 zł.
    Miód leśny nie może pachnieć jagodami, bo pszczoły zbierają pyłek z kwiatów, a nie sok z owoców. Są miody aromatyzowane sokami, ale to już inny produkt, a nie miód prawdziwy. Pozdrawiam !

  • Autor: makusia Data: 2010-11-19 22:03:21

    Miód sztuczny, lub mieszany nigdy się nie scukrza, o tej porze roku prawdziwy miód już taki powinien być, scukrzony. Nie kupuje nigdy pięknego płynnego miodu, wolę ten gęsty, kremowy, wiem ze jest prawdziwy.

    Znalazłam takie rady
    "Miód w kuchni

    -Właściwości miodu-Miód jest smaczny ,a poza tym ma właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne.
    Ze względu na rodzaj nektaru rozróżniamy następujące odmiany miodu:lipowy,akacjowy,rzepakowy ,gryczany .Każdy miód ulega krystalizacji-szybciej ,gdy w jego skład wchodzi glukoza,wolniej gdy zawiera więcej fruktozy i ciał koloidalnych.Upłynnia się go przez podgrzanie w temperaturze ok 55 stopni C w wodnej kąpieli ,aby nie zniszczyć enzymów.

    Pamiętaj miód cukrzy się ,gdy stoi w ciepłym miejscu.

    Miód niedojrzały lub zafałszowany nie ma enzymów,traci na wartości ,a poza tym brak mu ważnego składnika bakteriobójczego-inhibiny,pochodzącej z organizmu pszczoły.

    Jak rozpoznać miód sfałszowany
    - Gotujemy odrobinę miodu z wodą przez pięć minut i do ostudzonej mieszaniny dodajemy kroplę jodyny-miód prawdziwy nie zmieni barwy,a sfałszowany ,np.skrobią czy mąką ,stanie się czarny lub niebieski.
    - Miód spalony w tygiełku ,jeśli jest prawdziwy,nie zostawi prawie wcale popiołu.
    - Kropla prawdziwego miodu powinna przylgnąć do gładkiej powierzchni i nie toczyć się.

    Kolor miodu i jego przeznaczenie
    -Miód jasny ma smak łagodny i pochodzi z nektarów kwiatów drzew i krzewów owocowych,a także roślin łąkowych.Ten miód najlepszy jest do bezpośredniego spożycia.
    -Miód ciemny ma smak ostrzejszy ,jest to miód leśny,wrzosowy lub gryczany.Używa się go częściej do przerobu na miód pitny oraz wypieków i wyrobów cukierniczych.


    Jeżeli gdzieś zobaczycie miód lawendowy [ w Polsce bardzo rzadki] -kupcie a napewno nie będziecie żałowali"


    *źródło /www.forum.suwalki.pl/zdrowie-i-uroda/porady-babskie/

  • Autor: Haijle Data: 2010-11-19 23:00:04

    To nie prawda ze prawdziwy miód o tej porze roku powinien być scukrzony. Ja mam prawdziwy, bo z pasieki mojego taty i wcale taki nie jest. Może się scukrzyć, ale nie musi.

  • Autor: makusia Data: 2010-11-19 23:16:32

    Nie musi byc cały scukrzony, ale początki są widoczne, na dnie słoika;)

  • Autor: kasia146 Data: 2010-11-20 10:14:29

    mi ktos powiedzial ze jak miod stoi w chlodnym, ciemnym miejscu to wtedy zaczyna sie scukrzac, a jak stoi w cieplym miejscu to jest plynny. Ile w tym prawdy? Tego sama niewiem

  • Autor: makusia Data: 2010-11-20 11:39:53

    U mnie stoi w szafce, temp. pokojowa.

  • Autor: anulka1 Data: 2010-11-20 14:52:14

    jak najbardziej zgadzam się z twoją wypowiedzią,

    bo ta różnica w jakim czasie miód się krystalizuje wynika z dojrzałości miodu
    doświadczeni pszczelarze wiedzą,kiedy "pociągnąć"miód,kiedy jest dojrzały
    ale może być tak,że miód zebrany za wcześnie po prostu skiśnie
    a na marginesie dodam,że miód przechowywany w stałej temperaturze 14stopni Celsjusza nie popsuje się przez lata

  • Autor: ewka63 Data: 2010-11-20 11:16:25

    Polecam Ci te dwa artykuły z WŻ, o miodzie właśnie :))

    http://wielkiezarcie.com/article52712.html
    http://wielkiezarcie.com/article53508.html

  • Autor: Agnelina Data: 2010-11-21 20:37:29

    Dzięki wielkie za porady. Pozdrawiam

Przejdź do pełnej wersji serwisu