Forum

Gawędy o jedzeniu

co zamierzacie piec na swieta?

  • Autor: Daria P. Data: 2010-12-12 18:26:21

    Czy już chodzi wam po głowie co zamierzacie ze słodkości piec na swieta?

  • Autor: niebieska-różyczka Data: 2010-12-12 18:53:11

    Mama upiecze sernik wiedeński, babcia makowce, ja upiekę pierniczki, piernik i rudzielca z orzechami. Mam w planach jeszcze jakiś serniczek  na zimno z galaretką. Miałam zrobić jeszcze makowiec wg wioli 333, ale będzie za dużo tych ciast, więc makowiec z ptasim mleczkiem zrobię na Nowy Rok:)

  • Autor: makusia Data: 2010-12-12 19:11:31

    Właśnie dzisiaj się zastanawiałam:) Mam w planach upiec, rzeszowiaka, jakiegoś sernika ( poczekam na innych i coś może wybiorę) orzechowca z miodem i oczywiście piernik staropolski.

  • Autor: ulla* Data: 2010-12-12 19:36:12

    Na święta,musi być,jak dla nas,coś piernikowego,coś z makiem, coś z miodem i coś z twarogiem.
    W tym roku wybrałam i piekę:piernik staropolski (holly),
    rolada biszkoptowa z makiem (justine75)
    przekładaniec miodowo-serowy(Kluko)
    pierniczki (Wkn)
    ciasteczka ze smalcem (moje)
    oprócz tego różne ozdoby piernikowe.
    Myślę jeszcze o cieście z orzechami z miodem i pysznym kremem budyniowym..


  • Autor: smakosia Data: 2010-12-12 19:43:51

    Oczywiście piernik staropolski. U nas to już tradycja i bez niego byłoby jakoś "wybrakowanie" Moja Mama piecze świetne kruche ciasto przekładane dżemem jagodowym. Jeśli mi starczy czasu, to upiekę swój "sernik doskonały" http://wielkiezarcie.com/recipe58611.html . Jest wyjatkowo delikatny i kremowy, wszystkim baaaardzo smakuje i znika w mgnieniu oka więc chyba się wysilę

  • Autor: Rzymianka Data: 2010-12-12 19:58:40

    Piernik już upieczony - staropolski, ciasto czekoladowe "zacherowe" i ciasto "bożonarodzeniowe" , może sernik przekładany.

  • Autor: MałaLate Data: 2010-12-12 20:33:51

    Ja pieke "sernik idealny" który miał swoj debiut w listopadzie,chociaz miałam troszke inny przepis:),do tego strucla makowa ,ciasteczka makowe moj narzeczony uwielbia mak wiec bedzie go duzo, bedzie tez sekacz przygotowywany nad piecem u babci:),i tort piernikowy ktorym wszyscy sie zajadaja:).
    Nie wiem czy u was tez tak jest ale dla nas swieta zaczynaja sie od zapachu ciast,wymieszanych z zapachem ubieranej choinki:) ahhh...

  • Autor: nitka206 Data: 2010-12-12 20:57:20

    Piernik staropolski wg przepisu Holly, sernik biało-czarny z brzoskwiniami i jakieś z bitą śmietaną (moi rodzice są jej zagorzałymi smakoszami więc jedno chociaż musi z nią być). Więcej nie piekę, bo potem nie ma kto tego jeść :)

  • Autor: kasnik Data: 2010-12-12 21:10:07

    U mnie na święta będzie obowiązkowo sernik(z rosą i tradycyjny na drożdżowym spodzie z brzoskwiniami), makowiec i ciasto jabłkowo-makowe(poezja-niestety w tym roku akurat ja nie spróbuje bo karmie maleństwo). Bedzie mnóstwo drobniutkich ciasteczek, zobaczymy ile uda mi sie upiec i ukleic na surowo z tym moim bąblem. Zaprosiłam rodziców na święta i moja mama powiedziała że zrobi tez kilka rodzajów ciachusiów(chce mi pomóc-nigdy bym sie nie zgodziła jak ja zapraszam, ale ze względu na dzidzię-dam sobie pomóc).
    Pozdrawiam:)

  • Autor: jannaj Data: 2010-12-12 21:39:18

    A cóż jest takiego w cieście jabłkowo-makowym, co mogłoby zaszkodzić dziecku?
    Kochane Mamusie nie dajcie się zwariować z tymi chorymi dietami.

  • Autor: kogucik Data: 2010-12-12 21:38:31

    a ja piekę seromakowiec sernik jeszcze nie wiem jaki snikers mała blaszka i tort pociąg dla synka na 3 urodziny.Do tego pierniczki i różne słodkości.

  • Autor: mysha2006 Data: 2010-12-12 21:41:19

    Ja będę mało oryginalna bo znowu to samo co i poprzednio na święta:
    piernik staropolski
    pierniczki zwykłe
    pierniczki brukowce
    orzeszki
    i jedynie pierniczki lebkuchen pierwszy raz.
    Teściowa piecze makowiec, mam kilka kawałków zamrożonego sernika i torta truskawkowego ale nie sądzę żebyśmy byli w stanie zjeść to wszystko :)

  • Autor: ulla* Data: 2010-12-12 21:46:09

    O właśnie,jeszcze orzeszki chciałabym,ale czy zdążę ze wszystkim
    W tym roku piekę dużo różnych ciast,bo oprócz swojego,dzielę się na dwa domy jeszcze...

  • Autor: olenka_chicago Data: 2010-12-13 01:37:17

    Napewno pierniczki, dziad czyli ciasto serowo-makowe oraz japoniec moze jeszcze peirnik wszystko na malych blaszkach zeby nie bylo problemu ze zjedzeniem.

  • Autor: janeczka669 Data: 2010-12-13 12:47:52

    U mnie na te święt a będzie:
    piernik staropolski - już upieczony
    pychotka,
    kukułka,
    orzeszki juz upiekłam
    i jeszcze mam zamiar zrobic rurki i aspirynki
    nad sernikiem jeszcze się zastanowię

  • Autor: bytomianka Data: 2010-12-13 14:23:27

    Słodkości na świeta;
      Piernik już upieczony
      Keks już upieczony
      Pierniczki już upieczone i polukrowane  przez wnuka
      Sernik gotowany kruchym ciastem przekładany bbetty
      Placek z kremem śmietankowym - przepis znalazłam w broszurce Ciasta na stół z 2004 r.
      Makówki. Może jeszcze jakieś ciasteczka upiekę? zastanowię się. Pozdrawiam.:)

  • Autor: Daria P. Data: 2010-12-14 12:28:15

       U mnie w rodzinnym domu, zawsze piekło się obowiązkowo sernik, makowiec i jakies inne trzecie ciasto, ale niekoniecznie. Jakichkolwiek pierników się nie piekło, chyba dlatego, że nie za bardzo za nimi przepadamy (wolimy kupić gotowe pakowane wedel alpejskie w czekoladowej polewie mniam). 
       A w moim domu pieke zawsze jakieś słodkie ciasta, bo mój mężczyzna nie lubi tych wyżej wspomnianych, a zarazem tradycyjnych. Wyjątkiem jest w tym roku Pięciopak z przepisu Agussia834, który zawiera w sobie makowiec,sernik i jabłecznik, a zrobię go tylko dlatego, że tęsknię za takimi smakami i wychodzimy do przyjaciół, których poczęstuję domowymi polskimi smakami. Oprócz tego ze wzgędu na mojego męzczyznę, córkę i moją ochotę również na coś innego i słodkiego będą też ciasta takie jak: Shrek, Ciasto z masą wiśniową i masą tiramisu oraz Banoffee pie, które zrobi mój mąż. Oczywiście wszystko na małych blaszkach, bo kto to zje.

  • Autor: Wkn Data: 2010-12-14 14:18:47

    Ja oczywiście, znów nie mogę się zdecydować. Na pewno będą pierniczki na smalcu oblane czekoladą.
    Dziś zdecydowałam, że dołączy do nich chatka baby jagi w postaci sernika ściśniętego w trójkąt herbatnikami be-be i oblanego czekoladą oraz udekorowanego, jak przystało na babojagowy domek żelkowymi miśkami, wiórkami kokosowymi, posypką i innymi kolorowymi cudami na kiju.
    W planie też keks, ale nie wiadomo, czy plan nie ulegnie zmianie.
    A także Bożonarodzeniowe babeczki - tym razem z powidłami i płatkami migdałów w miodzie.
    Na wszelki wypadek kupiłam marmoladę, ponieważ chodzą za mną czasem najzwyklejsze w świecie kruche rogaliki, które mogą długo leżeć i są niezmiennie pyszne :)
    Niestety łazi też za mną jakiś rodzaj makowca, pomarańczowca oraz tortu czekoladowego. I tu jestem w kropce, bo trzeba upiec tylko tyle, ile uda się zjeść oraz ile się znajdzie na pieczenie czasu :}

  • Autor: Chohlik Data: 2010-12-14 14:45:55

    Ha, umnie wtym roku napewno zagości makowiec szybkościowiec Niebieskiej Różyczki,jak dla mnie niebo w gębie,piernik Nutelli,obowiązkowo sernik oraz na życzenie mojego dziecka metrowiec.:))

  • Autor: Wkn Data: 2010-12-14 18:25:03

    Ooo, metrowiec jest super, pięknie się prezentuje, jest bardzo smaczny, a jednocześnie jest bardzo tanim ciastem - co często się przydaje, szczególnie, jeśli pieniądze uciekną gdzieś na prezenty :}

  • Autor: bunia Data: 2010-12-14 20:35:12

    hhhmm,

    zazdroszczę Wam, czytam i się oblizuje na te wasze serniki, makowce i tu już nawet nie chodzi o ich jedzenie a przygotowywanie. Ja na święta wyjeżdżam i jest to podróż przez cały dzień, więc ciast raczej nie dowiozę. Tradycją jest ze piekę piernik staropolski z dwóch porcji. Jedna to pierniczki a drugiej części piernik. Piernika dzielę na kilka części i rozdaję sąsiadom, w pracy...

    Najbardziej lubię jak rodzinka czeka na te moje pierniczki:) Teściowa zwykle przypadkiem zagaduje czy może już je robiłam:) W tym roku chodzą mi jeszcze po głowie jakieś małe rogaliki z wiśniami. Muszę przejrzeć przepisy na wż. A może coś mi polecicie?

  • Autor: karo826 Data: 2010-12-14 20:47:20

    U nas tradycyjnie:pierniczki już są,a na same święta sernik,makowiec z tartymi jabłkami i kruszanką,jakaś szalona wersja snikersa i bezowiec z kremem kakaowo-kawowym-mój ulubieniec:-)

  • Autor: Wróbelek Data: 2010-12-15 12:19:25

    coprawdaż już z rodzicami nie mieszkam a w tym roku wigilia u teściów ale ciasta piekłam zawsze ja i w tym roku również wesprę w tym rodziców a więc:

    piernik staropolski holly jak co roku
    http://wielkiezarcie.com/recipe20411.html

    serniczek, jeszce nie wiem który:
    http://wielkiezarcie.com/recipe21639.html
    http://wielkiezarcie.com/recipe11903.html

    I może mało światecznie, ale u mnie na święta nie może jej zabraknąć:
    http://wielkiezarcie.com/recipe12250.html

    a mamcia pewnie zrobi coś z makiem.




  • Autor: angeliczka Data: 2010-12-22 21:30:21

    witam ja już częściowo mam upieczone placuszki i są to:
    sernik z brzoskwiniami
    makowo orzechowe
    3 bit
    kora orzechowa
    kakaowo nugatowe
    jest trochę tego ale to dla tego że placuszkami dzielę się z mamą i ciocią
    żyszę wszystkim wesołych świąt

  • Autor: balbisia19 Data: 2010-12-22 22:02:01

    Ja piekę oczywiście piernik staropolski, makowiec śnieżny, miodownik z masą grysikową i polewą orzechową i sernik z brzoskwiniami, ananasem i białą czekoladą. Na szczęście nie są to wypieki tylko dla nas, część dostaje mama, część teściowa :)

  • Autor: promyczek71 Data: 2010-12-22 22:15:55

    W tym roku ponieważ święta spędzamy w małym gronie piekę tylko 3 ciasta :
    " Piernik staropolski - 4 tygodnie " w/g holly http://wielkiezarcie.com/recipe20411.html
    " Ktarzynka " w/g megii013 http://wielkiezarcie.com/recipe53136.html
    i " Szybki makowiec - mazurek makowy " który jest w moich zbiorach http://wielkiezarcie.com/recipe57861.html
    Już mam wszystko upieczone, tylko jeszcze jutro zajmę się samym wykonaniem, przełożeniem"Katarzynki"
    Zatem wesołych, szczęśliwych, błogosławionych Świąt !!!

  • Autor: renataz36 Data: 2010-12-23 08:01:03

    Ja piekę tylko pijaną śliwkę, mama drożdżowy makowiec a siostra sernik i tiramisu. Jak na 3 rodziny to może niewiele, ale my nie szalejemy za słodkościami więc po co przesadzać


  • Autor: Kasicadiablica Data: 2010-12-23 13:48:21

    Upieklam:
    - piernik na Guinnessie
    - sernik krakowski
    - strucle makowa
    a dla dzieci :
    - pierniczki lebkuchen
    - ludziki piernikowe
    -gwiazdki makowe
    -ciasteczka maslane w czekoladzie.

  • Autor: daga26 Data: 2010-12-23 14:29:42

    ja juz prawie skonczylam w-zetke besi i kupilam gotowca straciatella bedzie pycha napewno bo to dobra firma a i cena nie mala :D

  • Autor: Wkn Data: 2010-12-23 14:32:24

    Melduję, że pierniczki na smalcu już upieczone i posmarowane czekoladą.
    Kończy się piec keks.
    Masa na makowiec zawijany w kruchym cieście gotowa, wieczorem pieczenie.
    Masa makowa i pszenica na kutię już przygotowane.
    Składniki na chatkę baby jagi czekają, wieczorem lub jutro wielkie miksowanie :)
    Praliny marcepanowe w róznych rodzajach czekolad w toku.

Przejdź do pełnej wersji serwisu