Forum

Kuchenne porady

Jaki chlebek z automatu

  • Autor: asieksza Data: 2011-04-04 17:50:33

    Kupiłam automat do pieczenia chleba. Już wypróbowany na gotowej mieszance. Teraz chciałabym coś pokombinować sama z tego co mam - a mam mąkę pszenną typ 650, razową pszenną i razową żytnia. drożdże tulko świeże. No i teraz mam problem z zachowaniem proporcji ile mąki ile drożdży ile wody ? Podpowiedzcie coś proszę.

  • Autor: Paola_r Data: 2011-04-04 23:08:32

    Najprostszy chleb robię z następujących proporcji :
    300 - 310 ml przegotowanej wody o temperaturze ok. 30 - 32 C
    mąka tortowa 450 - 350 g
    mąka żytnia 750 - 100 g
    mąka razowa z pełnego przemiału 2000 - 50 g
    wymieszanej z solą (2 bardzo płaskie łyżeczki)
    18 - 20 g rozdrobnionych drożdży świeżych na wierzch

    1 łyżka dobrego oleju (wlewam na wierzch, jak już automat zaczyna "zabierać" mąkę)

    Wyrasta w automacie na programie "ciasto rosnące" (u mnie nr 13). Piekę w garnku rzymskim. 90 minut, włożonym do zimnego piekarnika, ustawionego na 230 C (konwencjonalne). Przed pieczeniem posypuję makiem, albo sezamem.

  • Autor: J. Data: 2011-04-09 19:46:28

    Mój ulubiony chleb ziemniaczany:

    250ml wody

    50ml mleka

    350g mąki pszennej

    200g mąki pszennej razowej

    1jajo

    1,5 łyżeczki soli

    1 łyżeczka cukru

    13g świeżych drożdży

    20g stopionego masła lub 1,5 łyżki oleju

    2 średnie surowe ziemniaki starte na tarce do placków

    Do formy wlewamy składniki w następującej kolejności: woda, mleko, jajo, sól, cukier, masło lub olej, ziemniaki,  dwa rodzaje mąki (najlepiej przesianej), rozdrobnione w palcach drożdże.

    Program podstawowy, waga 1000g.

    Smacznego! Mam wiele przepisów. Chętnie podzielę się nimi. Mój mail : jolau@interia.pl

  • Autor: J. Data: 2011-04-09 19:49:07

    Zapomniałam dodać, że na początek lepiej wlać mniej wody,ok. 180ml. Ewentualnie w trakcie mieszania można dolać resztę wody. Wszystko zależy od gatunku mąki. Ciasto ma odchodzić od formy a nie kleić się do niej.

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2011-05-05 09:01:46

    Zrobiłam wczoraj eksperyment, który się udał. Nie przepadam za chlebami na drożdżach (chyba, że macie przepis na taki żeby byłby lekki, a nie gliniasty), więc zrobiłam chleb pszenno-żytni bezdrożdżowy na zakwasiei to żurkowym z ziarnami i z automatu... się udało w automacie zrobić :) Teraz poczekałabym trochę dłużej i wyrabiała więcej razy. Ale tak jak w przepisie napisałam, ta ilość i ten czas wyrabiania wystarczy, żeby powstał piękny i smaczny chlebek.

    W piekarniku pewnie miałby bardziej spieczoną skórkę. Zapraszam do przepisu na mój chleb.

Przejdź do pełnej wersji serwisu