Forum

Kuchenne porady

Kapciowate ogórki, co zrobić?

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2011-07-18 09:54:08

    Zakisiłam ogórki jak zawsze i wyszły kapcie - miękkie i puste w środku, ale bardzo dobre w smaku... Nie wiem od czego to zależy, ale na pewno nie od receptury i nie od wielkości, bo wybierałam małe. Zawsze wychodziły twardziutkie. Chyba natrafiłam na taki gatunek ogórka. Co zrobić z taką ilością kapcia? Myślałam o jakiejś sałatce z dużą ilością ogórka, gdzie można te ogóry zetrzeć na wióry, a nie kroić w kostkę (bo się nie da), znacie taką? Bo przecież ogórkowej nie będziemy jeść non stop :) A może jakieś inne pomysły?

  • Autor: megi65 Data: 2011-07-18 10:12:44

    Przecier ogórkowy zrób z tych kapciuszków ... Na ogórkową jak zanlazł .. :)

    Zapasteryzuj i po ... problemie .. :)

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2011-07-18 10:23:05

    No właśnie... ja za zupami to tak nie bardzo

  • Autor: megi65 Data: 2011-07-18 13:22:18

    Mam Madziu !! Część '' zawirkój '' na zupkę ... (polecam ci ogórkowa z kluseczkami pyszniasta )

    A następną część użyj do sałatki wielowarzywnej w której ogóraska zielonego zastąpisz zielonym skawszonym .! :)  Pamietam ,że reniapos ma taką w swoich recepturkach ... ! Pozdrawiam

  • Autor: Scooby Data: 2011-07-18 16:25:19

    Ja bym je poprostu wyrzuciła.Ja tak bym zrobiła,ale może tu Ci ktoś doradzi co zrobic.Pozdrawiam.

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2011-07-18 19:41:40

    Nie mam zwyczaju wyrzucać jedzenia, chyba, że jest niejadalne, popsute, przeterminowane, do czego się staram nie dopuścić. Zawsze mam na uwadze, że ja wyrzucam, a inni pragną jeść

  • Autor: jolka60 Data: 2011-07-19 20:07:04

    Dokładnie tak,jak ja.

  • Autor: kapselek Data: 2011-07-24 12:37:56

    Popieram !!!

  • Autor: jolka60 Data: 2011-07-18 16:58:11

    Magda,prawdopodobnie jest to "przeazotowanie "ogórków.Najlepiej zapasteryzuj starte,zalane przecedzoną wodą z kiszenia,a póżniej będziesz miała sporo czasu na szukanie innego zużycia,niż na zupę.

  • Autor: jolka60 Data: 2011-07-18 18:14:02

    Magda,prawdopodobnie jest to "przeazotowanie "ogórków.Najlepiej
    zapasteryzuj starte,zalane przecedzoną wodą z kiszenia,a póżniej
    będziesz miała sporo czasu na szukanie innego zużycia,niż na zupę.

    Zapomniałm napisać,że ja ścieram takie ogórki na grubszych oczkach.

  • Autor: jolka60 Data: 2011-07-25 18:26:36

    No cóż,Magda,to zależy,ile go użyto. Każdy nawóz może być podany w nadmiarze,nawet w "dobrej wierze"-w postaci niby nieszkodliwej (np kompost,obornik-zwłaszcza kurzy) .Azot wpływa dodatnio na wzrost roślin więc jest często stosowany.

  • Autor: jolka60 Data: 2011-07-25 18:32:25

    No cóż,Magda,to zależy,ile go użyto. Każdy nawóz może być
    podany w nadmiarze,nawet w "dobrej wierze"-w postaci niby nieszkodliwej (np
    kompost,obornik-zwłaszcza kurzy) .Azot wpływa dodatnio na wzrost roślin
    więc jest często stosowany.

    Miałam odpowiedzieć "piętro niżej,"ale przeciez znajdziesz.Czy takie ogórki są szkodliwe???Jak ze wszystkim-zależy co poza tym jesz,w jakich ilościach,jakie witaminy i "witaminki" w sobie zawierają.

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2011-07-24 22:06:32

    Rozumiem, że za dużo nawozów azotowych użyto przy hodowli ogórka, ale czy zdrowe takie ogórki?

  • Autor: as Data: 2011-07-24 22:50:32

    Wiem, że azotany są rakotwórcze ale nie wiem jakie.

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2011-07-24 22:17:02

    Rozumiem, że za dużo nawozów azotowych użyto przy hodowli ogórka, ale czy zdrowe takie ogórki?

  • Autor: Fiddle Data: 2011-07-25 18:10:42

    Ja też miałam kapciowate ogórki, z rynku .... Nie zbyt chciały się ukisić, a jak już sie ukisiły to były kapciowate . Jedliśmy zupkę, i chyba dwa słoiki (tych kapciowatych to były 5 słoiki) bo popleśniały wyrzuciłam.

    Możesz z nich zrobić zupkę, sałatkę czy surówkę do obiadu lub tak jak pisze jolka60. ;-)

  • Autor: frytka Data: 2011-08-09 14:15:00

    A ja kisiłam ze swojego ogródka bez żadnych nawozów i też nieraz wychodzą kapcie i zastanawiam się dlaczego tak się dzieje ?

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2011-08-09 15:12:57

    No właśnie... Ja dużo chrzanu dałam, może to powód? Bo się bardzo powoli kisiły. A niby chrzan powoduje, że ogórki są twardsze.

  • Autor: jolka60 Data: 2011-08-09 15:56:05

    Dopiero wgłębiam się w temat,ale co do nadmiaru azotu,czytałam kilkakrotnie.Nie musisz dodawać go w postaci nawozu sztucznego.(ja też takich w ogródku nie stosuję).Sporo azotu zawiera np kompost,obornik (zwłaszca kurzy).Zawartość azotu w glebie też jest zależna od roślin,które na niej wcześniej sadzilismy-np wyższa po roślinach motylkowych czy choćby po fasoli.Czy to jest jedyna przyczyna "kapciowatych"ogórków,też nie wiem.

    Przypomniałam sobie,że niektórzy uważają ,że ogórki zbierane po deszczu mogą szybciej mięknąć.

  • Autor: as Data: 2011-07-27 21:11:31

    Nie będę zakładać nowego wątku. Może koleżanka mi wybaczy:)

    Tydzień temu kisiłam w beczce ogórki. Jest tam jeszcze trochę miejsca. Czy mogę dorzucić tam świeżych ogórków by było ich więcej  i czy nic złego się nie stanie?

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2011-08-09 12:21:27

    Ostatecznie część ogórków starłam na wióry na zupę ogórkową, a część wykorzystałam do Sałatki "Śledzik tatarski" w moich przepisach.

    Dopisano 11-08-09 15:13:39:

    No i wymyśliłam, że odcisnę resztę i sos tatarski zrobię.

  • Autor: Ewelinna Data: 2011-08-09 14:58:17

    Do ogorkow dodac chrzan w korzeniu, wtedy beda twarde ogorki.

  • Autor: jolka60 Data: 2011-08-09 15:56:57

    Ewelina,chrzan dodaję zawsze,a ogórki wychodzą różne.

  • Autor: w jesiennym stroju Data: 2011-08-09 16:12:50

    W zeszłym roku miałam takie ogórki kapciejące. Może to była wina odmiany (kupiłam Alladyny, bo tak bajkowo się kojarzyły)  posadziłam je na działce, na pewno nie przesadziliśmy z nawozami, raczej wręcz przeciwnie. Moze zresztą cały rok ubiegły był taki.

  • Autor: alicja_bt Data: 2011-08-09 17:11:54

    Z moich obserwacji wynika że kapcieją te ogórki które mają duże gniazda nasienne z dużą ilością ziarenek. Nasiona kupuje te na których jest napisane ż e odmiana nadaje się do konserwowania rosną drobne ale nie kapcieją .Małe zużywam na korniszony a większe do kiszenia, sałatki też robie.

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2011-08-10 07:27:28

    No muszę z przykrością stwierdzić, że Twoje wyniki badań piorun strzelił. Te, które miałam do kiszenia były malutkie i prawie bezpestkowe. Mówi się, że ma się wybierać do kiszenia małe i jasne... Fakt te duże z dużymi pestkami są kapciejące, bo w środku sa puste przestrzenie powietrzne.

  • Autor: alicja_bt Data: 2011-08-10 09:27:32

    No i trzeba zacząć badać od nowa.Przeważnie sieję polon z Legutko i nawet po kilku dniach nie wyrastają na olbrzymy i rzadko kapcieją . W tym roku po prostu chyba jest za mokro. Mom dosyć starą książkę z prepisami i tam jest napisane ,że kisi się ogórki z ostatnich zbiorów kiedy mają najwięcej suchej masy.Może z pierwszych róbmy sałatki i korniszony .

Przejdź do pełnej wersji serwisu