Forum

Kuchenne porady

Jak zrobić szynkę na święta?

  • Autor: lanntana Data: 2011-12-07 09:02:26

    Ponieważ sprzedawane w sklepach wędliny mają smak tektury w tym roku na święta wszystko piekę sama - będzie pasztet,boczek faszerowany,schab pieczony w mleku,kakówka. Chciałabym też zrobić taką szynkę,peklowaną wcześniej w soli i przyprawach,jak to się robi??

  • Autor: kasnik Data: 2011-12-07 09:14:06

    Ja szynkę szpikuje czosnkiem,nacieram przyprawami(moje chłopaki lubia z delikatem do mięs-ja wolę sama dobrac mieszankę), nie zapominam o majeranku w obydwu przypadkach i wkładam do miski lub naczynia, oczywiście pod przykryciem do lodówki na całą noc. Następnego dnia przekładam mięsko do rękawa foliowego i piekę w piekarniku(nakłuwając rękaw w kilku  miejscach).

    Ciekawa jestem jak robia inni-chętnie skorzystam:)

    Zdradź proszę przepis na schab w mleku(słyszałm o tym sposobie ale nie wiem jak zrobic).

    Pozdrawiam-Ewa:)

  • Autor: mw1111 Data: 2011-12-07 10:19:03

    Bardzo proszę o informacje jak długo piec w zalezności od wagi szymki, w jakiej temperaturze, piekarnik góra dół?? Pozdrawiam Gosia :))

  • Autor: kasnik Data: 2011-12-07 10:57:59

    Kupuje szynkę w kulce, jak ma 1,5kg to pieke przez jakies 2 godziny, piekarnik góra i dół mam właczony, pozdrawiam:)

  • Autor: kasnik Data: 2011-12-07 10:59:37

    nastawiam na jakieś 200 stopni

     

  • Autor: rybcia125 Data: 2011-12-07 12:02:38

    polecam tą szynkę, jest poprostu rewelacyjna http://wielkiezarcie.com/recipe27433.html

  • Autor: crisen Data: 2011-12-07 12:56:57

    http://wielkiezarcie.com/recipe27433.html

    Link aktywny.

  • Autor: ulla* Data: 2011-12-07 18:57:52

    Robię często dwoma sposobami -właśnie z tego przepisu co wyżej,mięso jest w zalewie "na mokro" lub nacieram "na sucho" wg mojego przepisu,również polecam-http://wielkiezarcie.com/recipe40425.html

  • Autor: kasia146 Data: 2011-12-07 17:20:29

    ja tez robie z tego przepisu jest poprostu rewelacyjna

  • Autor: lazania1 Data: 2011-12-07 13:06:32

    Też robię szynkę według przepisu Kuleczki,jest wspaniała.

  • Autor: stokrotka390 Data: 2011-12-07 13:55:01

    U mnie pierwszy raz w zyciu (wczesniej pamietam z domu rodzinnego i tym razem pod dykando mamy) bedzie szynka peklowana na sucho wedzona i pieczona. Od soboty pekluja sie juz 9 kawalkow szynki (3 kulki rozcielam na 3 kawalki), na kazdy kg. miesa dawalam 3 dag soli, pieprz i czosnek. Jutro lub w piatek bedzie wielkie wedzenie ( dodam, ze mieszkam w duzym miescie, ale kolo garazu jest takie zaciszne miejsce). przed wedzeniem ( pieczeniem) nalezy szynke umyc i zapakowac w siatke. Zamierzam 2 kawalki upiec (bo sie nie zmieszcza), posypie jeszcze dodatkowo ziolami (rozmaryn, szalwia, jakowiec...) wrzuce do rekawa i upieke.Chyba sie raczej pochwalilam, jak Ci doradzilam, pozdrawiam i dam znac, jak wyszla...

  • Autor: edii Data: 2011-12-07 14:19:57

    Witajcie ja nie pieke szynki na święta tylko sama marynuję no i oczywiście wędzę ,ja zawsze robię tą sama marynate tzn.10litrów wody 50dkg peklosoli ,50dkg zwykłej soli.2łyżki cukru.4 ząbki czosnku,liście laurowe i ziele angielskie (liscie i ziele zagotuje w 1litrze wody)potem zimne wlewam do reszty ,ale ja nie gotuję wody na marynate poprostu nalewam z kranu żeby sobie oddstała rozpuszczam w niej sól i peklosól oraz cukier dam czosnek i gotowe ,stoi sobie 5 do 7 dni potem ociekanie i wędzenie.Żeby szyneczka była soczysta to teraz jest taka specjalna folia do wedzenia szynek dla mnie ok jest naprawde lepsza.

  • Autor: tutunia Data: 2011-12-07 17:59:54

    Witajcie ja nie pieke szynki na święta tylko sama marynuję no i oczywiście
    wędzę ,ja zawsze robię tą sama marynate tzn.10litrów wody 50dkg
    peklosoli ,50dkg zwykłej soli.2łyżki cukru.4 ząbki czosnku,liście laurowe
    i ziele angielskie (liscie i ziele zagotuje w 1litrze wody)potem zimne wlewam
    do reszty ,ale ja nie gotuję wody na marynate poprostu nalewam z kranu żeby
    sobie oddstała rozpuszczam w niej sól i peklosól oraz cukier
    dam czosnek i gotowe ,stoi sobie 5 do 7 dni potem ociekanie i wędzenie.Żeby
    szyneczka była soczysta to teraz jest taka specjalna folia do wedzenia szynek
    dla mnie ok jest naprawde lepsza.

    Edii a gdzie można kupić taką folię do wędzenia,

  • Autor: edii Data: 2011-12-07 19:03:36

    TUTUNIA taką folię można kupić w sklepie z dodatkami wedliniarskimi ona jest na metry ,a tak jak u nas to można ją kupić nawet w sklepie mięsnym .ja szynkę obwijam w tą folię i wkładam do siatki jest bardziej soczysta nie traci tak dużo tego soku swojego.i oczywiście ją tak w tej siatce i foli gotuje jak dla mnie jest super.Aco do tego czy szynka ma być świeża czy mrożona to niema żadnej różnicy ja już robiłam i taką i taką tylko przed marynowanie oczywiście rozmrożic .

  • Autor: PATI :) Data: 2011-12-07 16:57:29

    Podepnę się pod twój wątek , jesli mogem :)

    Mam przepis na szyneczke wg. jednego z moich idoli M.Kuronia i szynke trzeba peklowac

    2 tyg. czy nada się szynka która była zamrożona ( oczywiście już rozmrożona )czy musi być "świeża"

  • Autor: anrubi Data: 2011-12-07 17:49:13

    http://wielkiezarcie.com/recipe52313.html

    Zerkam w stronę tej szynki :) Mam nadzieję, że mięso może być rozmrożone?

  • Autor: Aleksandra1973 Data: 2011-12-07 17:57:58

    Polecam szynke z mojego przepisu,peklowana jest na sucho,po upieczeniu bardzo aromatyczna,mozna ja spozywac po przygotowaniu na cieplo z chrzanem,lub pozniej na zimno krojac w cienkie plasterki http://wielkiezarcie.com/recipe16041.html

  • Autor: bela Data: 2011-12-07 19:04:32

    A ja robię szynki,boczki i karczek tak jak nauczył mnie masarz kiedy przychodził do teściów bić świnikaka.Wyroby jego były pyszne, od trzech lat sami już robimy.Właśnie zamarynowałam 10 szynek 15 boczków i 5 karczków ( dla całej rodzinki)

    Marynata na 10 litrów wody:  80dkg pektosoli, 1/2 op. lubczyku, 1op kolędry ziarnistej, 1op majeranku, po 15 ziaren pieprzu,ziela angielskiego,liści laurowych, 2 pałki czosnku, 1 łyżeczka cukru.Szynki natrzeć dobrze pektosolą i zostawić do następnego dnia,w małej ilości wody zagotować przyprawy i wlać do reszty przegotowanej i ostudzonej wody dodać posiekany czosnek i resztę pektosoli która zostałą z nacierania do zimnej zalewy włożyć szynki obracać codziennie peklować 10 dni. Szyneczki wyjąć z marynaty włożyć do siatki i wędzić,zaraz po uwędzeniu parzę tyle ile szynka waży,po wyjęciu szynkę hartuję w zimnej wodzie przez pół godziny. Szyneczka wtedy jest soczysta, jeżeli mam dużą szynkę to wystudzoną kroję na pół i zamrażam.W lecie marynuję szynkę w lodówce i zmniejszam ilość wody i przypraw wkładam w siatkę i rękaw i piekę w piekarniku.Może wydać się że dużo jest pektosoli i będzie bardzo słona ale tak nie jest,natomiast fajnie się kroi i jest  super kruchutka.Też nauczyłam się i robię kiełbaskę wiejską. 

                                                                                                                                        

  • Autor: taara Data: 2011-12-07 19:47:22

    Ja chciałam polecić przepis, wprawdzie nie na szynkę peklowaną, ale też pyszna rzecz: http://wielkiezarcie.com/recipe22845.html

    Przyrządziłam w ten sposób świeże mięso z szynki i było super. Łopatka już taka nie była, ale kawałek był mniejszy i trochę eksperymentowałam z proporcjami.

  • Autor: lanntana Data: 2011-12-08 09:04:38

    Kasnik,będę robić schab w mleku z tego przepisu: http://wielkiezarcie.com/recipe50728.html jeszcze nie próbowałam,mam nadzieję,że wyjdzie.

Przejdź do pełnej wersji serwisu