Forum

Kuchenne porady

Barszcz wigilijny

  • Autor: woila Data: 2011-12-17 10:50:59

    Mam nie lada dylemat, chodzi o barszcz, który zagości na stole wigilijnym. Zastanawiam się czy mogę go zrobić z ugotowanych buraków, bo swieżych nie mogę dostać. Tak to już u nas jest, że w sklepach są do kupienia buraki gotowane, czy ktoś ma już doświadczenie w tej materii i czy macie jakieś wskazówki w związku z tym. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.

  • Autor: PATI :) Data: 2011-12-17 11:35:52

    Ja często robie z gotowanych buraków podobnie jak w przepisie wkn

    tylko nie pieke bo mam juz ugotowane

    http://wielkiezarcie.com/recipe13.html

  • Autor: woila Data: 2011-12-17 12:26:50

    A co z kolorem i smakiem, bo wiadomo buraki ugotowane nie oddadzą już takiej ilości soku?

  • Autor: Wkn Data: 2011-12-17 12:38:24

    Stare rady najlepsze:

    - nie doprowadzać do zawrzenia, bo straci kolor - niech tylko pyrkocze

    - wcisnąć odrobinę świeżo wyciśniętego soku z cytryny (ewentualnie octu, ewentualnie szczyptę kwasku cytrynynowego lub soku cytrynowego z buteleczki, jeśli już nie da się inaczej lub inaczej nie potrafimy)

    - na wszelki wypadek kupić buteleczkę koncentratu buraczanego dla podratowania barszczu (zdarzają się czasem buraki tak pozbawione smaku, że i najlepszy przepis nie pomoże)

  • Autor: PATI :) Data: 2011-12-17 12:53:07

    dokładnie tak robie :)

  • Autor: woila Data: 2011-12-17 23:27:21

    Wkn, ja nie mam dostępu do koncentratu buraczanego, a przynajmniej teraz - tydzień przed świetami ale dzieki za porady, postaram się nie zagotować mocno już gotowanych buraków, może to wystarczy. Oczywiście dodaję ocet ( z cytryną mi nie smakuje), majeranek, cukier, pieprz itp, mam nadzieję, że jakoś wyjdzie ;)

     

  • Autor: urszulka Data: 2011-12-17 12:48:39

    Moja mama robi własnie barszcz z burakow zawekowanych na zime wlewa ten sok i daj e własnie do koloru i smaku barszcz z torebki i musze przyznac pycha.

  • Autor: woila Data: 2011-12-17 23:29:29

    No właśnie w tych kupionych - gotowanych burakach zamkniętych hermetycznie jest trochę soku, mam nadzieję, że on mnie podratuje w razie czego...

  • Autor: hanah30 Data: 2011-12-17 13:19:15

    Moja teściowa gotuje wywar na warzywach i mięsie i kupuje słoik burakow tarkowanych nie drobnych i takie dodaje do zupy.Zupa zawrze i wyłacza gaz , podaje gotowane zbyt długo traca kolor i smak.

  • Autor: Tekla Data: 2011-12-17 16:52:43

    Buraki gotuję bez obierania 1 godzinę.Po wystudzeniu obieram i scieram na tarce o grubych oczkach. Przy tarciu buraki oddają dużo soku, który zachowuję a same buraki dodaję do ugotowanego wywaru z warzyw lub mięsnego. Całość chwilę gotuję,  odcedzam i doprawiam do smaku. Tak ugotowany barszcz ma bardzo ładny kolor i smak ale....... ale  czasami zdarza się, że barszcz traci kolor i wtedy dolewamy ten odlany wcześniej  sok i  barszczykowi wraca kolor.

    Czasami specjalnie gotuję więcej buraków i zamrażam w pojemniczkach. Zamrażam również nie wykorzystany sok buraczany. Wykorzystuję je później gdy gotuję botfinkę lub barszcz ukraiński.

  • Autor: Beata500 Data: 2011-12-17 17:30:20

    Podpinam się pod Ciebie, ale moja rada dotyczy tych osób,które mają dostęp do świeżych buraków.Wątek jak najbardziej na czasie. Ugotujcie barszcz czysty z przepisu Glumandy.Rewalacja!

    proszę http://wielkiezarcie.com/recipe69913.html

Przejdź do pełnej wersji serwisu