Forum

Gawędy o jedzeniu

Nadchodzi Wielkanoc ...

  • Autor: promyczek71 Data: 2012-03-23 20:30:46

    Co roku w okresie świąt Bożego Narodzenia trwa dyskusja o przygotowaniach do nich. Jakoś nie zauważyłam takiego tematu przed świętami Wielkanocy - dlatego zachęcam do dzielenia się pomysłami jakie możemy wykorzystać na te właśnie święta ... 

    Mam w zwyczaju, by na Niedzielę Palmową mieszkanie było juz przygotowane do świąt. Dlatego cały nadchodzący tydzień przeznaczam na porządki przedświąteczne. Ponieważ pogoda dopisuje to jutro zabieram się za mycie okien i pranie firan.No wiem większość z Was ma to już za sobą.

    Tydzień przed samymi świętami chcę zająć się przygotowaniem potraw.

    Zastanawiam się jakie potrawy przygotować ? Na pewno będzie babka - moja ulubiona -  puchowa ( wychodzą mi dwie z tego przepisu ), chcę przygotować po raz pierwszy pasztet z selera , mój ulubiony mazurek - chałwowo - orzechowy z blogu Dorotus, sałatka brokułowa ( to takie skojarzenie z wiosną poprzez kolor zielony ), schab parzony - na chlebuś wypróbowany niedawno przeze mnie i bardzo się sprawdził. To na razie na tyle ...

    A jak Wy przygotowujecie się do nadchodzących świąt ?

  • Autor: iwka76 Data: 2012-03-23 20:59:22

    A ja w tym roku buntuję się i całą rodziną na święta wielkanocne wyjeżdzam do Zakopanego.Zabieram ze soba męża,dzieci,rodziców i siostrę.Wigilię szykowałam dla 18 osób i troszkę mam dosyć kolejnych zjazdów rodzinnych.Tu będę miała prośbę  dotyczącą jakiś potraw które mogłabym zawekować i zabrać ze sobą ,chodzi głównie mi o mięsa.W tym roku nie będzie wylegiwania na kanapie przed telewizorem,tylko spacery:Morskie Oko,dolina Kościeliska,Chochołowska,już nie mogę się doczekać

  • Autor: promyczek71 Data: 2012-03-23 21:11:12

    Tak to jest trochę inny sposób na spędzenie świąt ... każdy robi jak lubi lub jak chce je spędzić. Ja sobie świąt nie wyobrażam bez Rezurekcji a wcześniej bez poświęcenia pokarmów. No oczywiście podczas wyjazdu też to można sobie zaplanować, by tradycji stało sie zadość ... nam się dopiero szykuje wyjazd na weekend majowy a święta tradycyjnie z rodziną w domu ale jak pogoda pozwoli niekoniecznie przed telewizorem :)

  • Autor: Beata500 Data: 2012-03-24 09:46:05

    Ja wyjeżdżam, ale tak jak piszesz , można wszystko pogodzić.Wyjeżdżam do domku nad jeziorem i tam poświęcę pokarmy i będę na mszach .Uwierz, da się wszystko pogodzić i jeszcze odpocząć .Wigilię od lat przygotowuję dla całej rodziny, ale Święta Wielkanocne staram się spędzać wyjazdowo.

    Może jest mi łatwiej, bo moi rodzice spędzą święta z moją siostrą i jej rodziną .Rodzice mojego męża już nie żyją , a jest jedynakiem, więc nikogo nie zostawiamy samotnie.

  • Autor: promyczek71 Data: 2012-03-24 09:56:15

    Ja wyjeżdżam, ale tak jak piszesz , można wszystko pogodzić.Wyjeżdżam do
    domku nad jeziorem i tam poświęcę pokarmy i będę na mszach .Uwierz, da
    się wszystko pogodzić i jeszcze odpocząć .Wigilię od lat przygotowuję
    dla całej rodziny, ale Święta Wielkanocne staram się spędzać
    wyjazdowo. Może jest mi łatwiej, bo moi rodzice spędzą święta z moją
    siostrą i jej rodziną .Rodzice mojego męża już nie żyją , a jest
    jedynakiem, więc nikogo nie zostawiamy samotnie.

    Tak to jest ważne, że tak to zorganizowaliście, że nikt nie jest samotny ... a ponieważ , że są to święta wiosenne - to kontakt z naturą jak najbardziej wskazany. W takim razie życzę ciepłej i słonecznej pogody.

     

  • Autor: iwka76 Data: 2012-03-26 08:28:35

    Dlatego zabieram rodziców ponieważ nie wyobrażam sobie świąt bez nich,a święconkę napewno poświęcimy.Będę miała porównanie jak jest u nas na Mazowszu,a jak te święta obchodzą Górale

  • Autor: promyczek71 Data: 2012-03-26 11:54:20

    Tu będę miała prośbę
    dotyczącą jakiś potraw które mogłabym zawekować i zabrać ze
    sobą ,chodzi głównie mi o mięsa.W tym roku nie będzie wylegiwania
    na kanapie przed telewizorem,tylko spacery:Morskie Oko,dolina
    Kościeliska,Chochołowska,już nie mogę się doczekać

    Proponuję coś takiego:

    http://wielkiezarcie.com/recipe56940.html

    http://wielkiezarcie.com/recipe51952.html

    http://wielkiezarcie.com/recipe70211.html

  • Autor: agulinia Data: 2012-03-24 09:18:00

    Ja natomiast póki co myślałam o przystrojeniu mieszkania na ten dzień :-) na razie szukam pomysłów. Mam na

    razie kilka propozycji, sałatka 24 godz., mazurek, miodownik, żurek z jajkiem, szynką, boczkiem; jajka

    faszerowane, ryba po japońsku, babka być może ta:

    http://barwysmaku.blogspot.com/2012/01/puszysta-baba-cytrynowa-na-swieto-3.html (jest genialna)

    a resztę to uzgodnię z rodzinką ;-)

  • Autor: mysha2006 Data: 2012-03-24 09:29:12

    O ile przed Świętami Bożegonarodzenia ogarnia mnie szał planowania, zakupów, sprzątania (uwielbiam te święta), tak już w przypadku świąt Wielkanocnych tego nie ma. Szczerze mówiąc nie czuję klimatu tych świąt aczkolwiek cieszę się dodatkowymi 2 wolnymi dniami. Okna umyte w tym tygodniu, szybkie sprzątanie machnięte. Upiekę chyba sernik, zrobię faszerowane jajka, kupię frankfuterki i to wszystko. Nic więcej nie planuję bo na obiady pewnie pójdziemy do rodziców i teściów.

    Pomysł z wyjazdem do Zakopanego super :)

  • Autor: promyczek71 Data: 2012-03-24 10:03:57

    Najwazniejsze, że macie zaplanowane spotkania z rodziną. Myślę, że to jest najwazniejsze a przyrządzanie potraw to tylko taki dodatek. Nie muszą się od razu stoły uginać od nadmiaru jedzenia, by potem to przez tydzień poświateczny męczyć na siłę.

    Ale tradycyjnie biała kiełbaska i jajka powinny sie na nim znaleźć.

  • Autor: mysha2006 Data: 2012-03-24 12:51:10

    Pisałam, że będą jajka faszerowane i frankfuterki :)

  • Autor: agulinia Data: 2012-03-24 13:36:54

    Dokładnie zwłaszcza, że o tej porze roku nawet aż tak apetyt nie dopisuje ;-) a we wtorek po poniedziałku

    lanym wybieram się z córą na odpust :)

  • Autor: as Data: 2012-03-25 22:13:17

    W moich stronach nie ma tradycji jedzenia białej kiełbasy na Wielkanoc. Nigdy nie jadłam i nie wiem nawet jak samkuje.

  • Autor: kasnik Data: 2012-03-24 14:25:12

    Ja tez zaczynam od wielkich porządków(choc mąz sie smieje, że takie wielkie porządki robie co tydzien-oprócz mycia okien). Potem czas na przygotowanie ozdób wielkanocnych(co roku cos dorabiamy), na razie tylko ze starszym synem, ale mały na pewno bedzie miał ucieche w grzebaniu  w produktach na ozdoby:) Pisanki-różne metody, kurki z wytłaczanek i piórek, zajączki z wydmuszek i bazi-będa na pewno:) Zakupy swiatczne-wcześniej kupie sachab i przygotuje do wędzenia. Na same śwęta spotykamy sie dużą gromada rodzinna. Upieke tez szynke w rękawie(będzie do sałatki), sałata jarzynowa  jakaś jeszcze, na pewno barszcz biały(świateczy wg mamy kasiuli-pyszny!!!), jajka na różne sposoby, mazurek, sernik i pijana śliwka... :)

    Bedzie super:)

  • Autor: ani75 Data: 2012-03-24 16:13:45

    Ja od kilku dni sprzątam ,przy takiej wiosennej pogodzie aż chce się wszystko robić by zaprosić wiosnę do domu.Z potraw świątecznych mam na uwadze 2 sałatki,jajka faszerowane i ciasta :sernik,ciasto kolorowe z kolekcji s.Anastazji,ciasto ze słonecznikiem.Szukam jeszcze przepisu na małe piaskowe babeczki takie nadające się do koszyczka,jeśli macie sprawdzony przepis to chętnie wypróbuję .Nie wiem jeszcze czy w tym roku będzie zjazd rodzinny bo od tego zależy czy zrobię czegoś więcej.

  • Autor: promyczek71 Data: 2012-03-24 16:18:24

    .Szukam jeszcze przepisu na małe
    piaskowe babeczki takie nadające się do koszyczka,jeśli macie sprawdzony
    przepis to chętnie wypróbuję .

    ... no niestety jeszcze nie sprawdzony przeze mnie , ale zamierzam go niedługo wypróbować : Kruche babeczki śmietankowe http://wielkiezarcie.com/recipe46448.html

  • Autor: promyczek71 Data: 2012-03-24 16:13:56

    Tak jak sobie zaplanowałam - dziś umyłam dopiero okna po sezonie zimowym. Teraz aż miło jest patrzeć przez okno na słońce i budzącą sie do życia przyrodę :)

  • Autor: Ju$tysia222 Data: 2012-03-24 16:17:44

    Okna jużw trakcie mycia, firanki i zasłony wyprane, do powieszenia. Na szczęście pogoda zachęca do aktywnego spędzania czasu na sprzątaniu ;) Nasz mały synek wyjeżdża na Wielkanoc z dziadkami w góry więc zoastajemy z mężem we dwoje. Nie wiem na ile mi starczy czasu ale chciałabym zrobić pasztet warzywny, bigos, upiec chleb, a z ciast na pewno jakis sernik, kokosanki (tylko nie te z białek, tylko kostki z ciasta z miodem oblewane czekoladą i obasypane kokosem) i może rogaliki. A i babka oczywiście! Marzy mi sie jeszcze sałatka jarzynowa i śledziowa z porami :) I kto to wszystko zje... :)

  • Autor: agulinia Data: 2012-03-24 16:20:30

    Zazdroszczę Wam dziewczyny, ja tak jak przed Bożym narodzeniem znowu chora jestem i nici z porządków, do

    tego córcia też chora :(

  • Autor: promyczek71 Data: 2012-03-24 16:24:19

    No do świąt jeszcze trochę czasu, tak , że mam nadzieję , że zdążycie wrócić do zdrowia ... czego Wam życzę :)

  • Autor: agulinia Data: 2012-03-24 17:52:39

    Dziękuję Promyczku

  • Autor: promyczek71 Data: 2012-03-26 09:59:45

    Życzyłam Wam zdrowia a od wczoraj też coś mnie dopadło ... jak to dobrze, że te okna mam już pomyte, to najgrubsza robota z głowy. Dziś kuracja napotna w łóżku a od jutra, jak mi przestanie lecieć z nosa, dalsze porządki przedświąteczne.

  • Autor: promyczek71 Data: 2012-03-24 16:22:41

    Żeby zdążyć wszystko zjeść , można zacząć świętować już od piątku po południu ... słyszałam, że w Niemczech właśnie Wielki Piątek jest już dniem wolnym od pracy.

  • Autor: Aleksandra1973 Data: 2012-03-24 16:59:50

    Tak jest dniem wolnym od pracy,zamkniete sa rowniez wszystkie sklepy,tak jak w kazda niedziele.Natomiast w sobote przed Wielkanoca,sa sklepy otwarte,nie ogarniam tego,dlaczego tak jest,Chociaz mieszkam w Niemczech nigdy sie w to nie wglebialam.

  • Autor: ani75 Data: 2012-03-24 18:33:20

    Promyczku dziękuję za przepis na babeczki,może ktoś coś jeszcze ma w zanadrzu ,mogą być piaskowe wilgotne takie lubię najbardziej.

  • Autor: promyczek71 Data: 2012-03-24 18:42:04

    Ja babeczkę do święcenia przygotowuję z ciasta na babkę wielkanocną. Po prostu do mniejszej foremki odlewam troche ciasta i już ... ale jak byś jeszcze chciała skorzystać to znalazłam taki przepis : Babeczki piaskowe

  • Autor: ani75 Data: 2012-03-25 15:41:48

    Z tego przepisu korzystałam właśnie w ubiegłym roku ale ciasto było suche i nie zbyt smaczne ...

  • Autor: as Data: 2012-03-25 22:15:07

    ale Wielki Poniedziałek w Niemczech jest pracujacy? 

  • Autor: Aleksandra1973 Data: 2012-03-26 01:25:35

    Nie jest pracujacy.Wolnymi dniami od pracy i zamkniete jest wszystko tzn,sklepy,jest piatek,niedziela i poniedzialek.

  • Autor: promyczek71 Data: 2012-03-25 17:51:02

    Wszyscy którzy zaplanowali sobie wyjazd na Wielkanoc powinni być zadowoleni. Przewidywana prognoza pogody zapowiada sie pomyslnie: będzie słonecznie i ciepło. W niedzielę 8 IV będzie nawet do 25 stopni Celsjusza na południu kraju.

    Tak więc po Wielkanocnym śniadaniu zapowiada się świąteczny spacer. Ja się cieszę a Wy ? Tylko by ta przewidywana prognoza sprawdziła się .

  • Autor: Beata500 Data: 2012-03-25 18:18:08

    Tylko się cieszyć.Choć prawdę mówiąc byłam kiedyś na takich wyjazdowych świetach jak było dość zimno, z mrozem w nocy , a i tak byłam zadowolona z wyjazdu.Pełny luz .

  • Autor: promyczek71 Data: 2012-03-25 19:29:18

    Pełny luz zapewnimy sobie w weekend majowy a święta tak jak co roku z rodziną w domu, podtrzymując więzy rodzinne i rozpalając " ognisko " domowe, tak w nawiązaniu do Liturgii Wielkiej Soboty a mianowicie poświęcenia ognia.

  • Autor: Beata500 Data: 2012-03-25 19:52:53

    Moja droga, Triduum Paschalne jako katoliczce jest mi doskonale znane,  a więzi rodzinne podtrzymuję cały rok.

  • Autor: promyczek71 Data: 2012-03-25 20:03:22

    To bardzo dobrze, podobnie jak my. Święta stwarzają do tego dodatkową okazję :) Nie zaprzeczam, że Triduum Paschalne jako katoliczce jest Ci doskonale znane, ja tylko przedstawiłam swój sposób na święta. Nie chciałam Cię urazić.

  • Autor: as Data: 2012-03-25 22:16:53

    Chciała bym ale nie uwierzę aż się  sprawdzi. 

  • Autor: anqe Data: 2012-03-28 23:19:48

    as nie bądź takim niedowiarkiem zeszłoroczny lany poniedziałek spędziłam na działce wraz z rodzinką - koc, krótki rękaw i żarcie ze stołu i nie było problemu mokrych podłóg a trawa schła równie szybko jak ciuchy na tyłku - może i w tym roku się uda

    natomiast jakieś trzy lata temu wygoniłam wszystkich z domu i pojechaliśmy na narty do wieżycy bo akurat przed świętami wielkanocnymi spadł śnieg

  • Autor: Mama - Różyczki Data: 2012-03-27 20:00:08

    U nas zapowiadają w niedzielę 10 st a w poniedziałek świąteczny 11 st, noce zimne około 2 st.

  • Autor: as Data: 2012-04-09 21:45:53

    I co mieliście te 25 stopni? U mnie było 6 stopni.mówiłam, że nie uwierzę i miałam rację.

  • Autor: promyczek71 Data: 2012-03-27 19:49:50

    Dziś było sprzątanie kuchni i układanie w szafach.

    Trzeba pomyśleć o zasianiu owsa i rzeżuchy. Chyba nie jest jeszcze za późno ?

    A podtrzymujecie tradycję wysyłania kartek świątecznych drogą pocztową ?

  • Autor: Mama - Różyczki Data: 2012-03-27 20:05:59

    Rzeżuchę zawsze siejemy po niedzieli palmowej 4 dni w cieple i pięknie urośnie, w święta jest już wysoka.

  • Autor: as Data: 2012-03-27 20:11:07

    Rzeżuchę najpóźniej w Niedzielę Palmową. Kartki dziś napisałam. Jutro mąż wyśle jak pojedzie do pracy. Tylko za granicę pewnie nie dojdą przed świętami:(

  • Autor: agulinia Data: 2012-03-27 20:11:40

    Ja wysyłam dużo ;-)

  • Autor: Aleksandra1973 Data: 2012-03-27 20:37:57

    Ja wysylam,okolo mniej wiecej okolo 20-stu sztuk

     

Przejdź do pełnej wersji serwisu