Forum

Kuchenne porady

Kartacze a pyzy?

  • Autor: ulla* Data: 2012-09-04 14:16:34

    Mam zamiar zrobić jak w temacie,no właśnie kartacze czy pyzy -jedne i drugie są z mięsem w środku, czy różnica w samej nazwie,w sposobie przyrządzenia? Jak ulepić je,żeby w czasie gotowania nie rozwaliły się? Proszę o jakieś wskazówki,może jakieś sprawdzone przepisy macie, oby te pierwsze w życiu się udały..

  • Autor: megi65 Data: 2012-09-04 14:22:12

    Jak zwał tak zwał ... wazne aby się udały i Tobie smakowały .. ))

    Polecam ten przepisik ... :). Trzymaj sie sciśle przepisu a sukces murowany ..aa ważna sprawa odpowiednie ziemniaki ... ) Na targowisku podejdz do starszej pani a podopwie jakie masz wybrać .. ))

    http://wielkiezarcie.com/recipe37779.html

  • Autor: majolika Data: 2012-09-04 22:46:00

    Jadlam  i podpatrywalam kartacze w Wilnie i  restauracji Wileńskiej w moim miescie.Wg mnie nadzienie jest inne.Na pewno jest to mieso mieszane wieprzowo wolowe, dosc tluste.Jadlam nawet z baraniną lub twarogiem(doprawionym jak na ruskie pierogi).Do miesnego nadzienia na pewno dodawany jest majeranek i wg mnie mielone ziele angielskie.w  restauracji podpatrzylam fajny patent.Mięso jest najpierw formowane w waleczek, a dopiero potem oblepinane ciastem.Wyglada to potem bardzo elegancko.Poza tym kartacze podaje sie nie tylko ze skwarkami z cebulą, ale dodtakowo na wierzch daje się łychę kwaśnej smietany.Nie jest to danie niskokaloryczne, ale baaaardzo smaczne)))

    Pyzy nie sa tak wyraziście doprawione.

  • Autor: falkor Data: 2012-09-05 00:23:22

    Z dzieciństwa pamiętam pyzy jako białe kluski z gotowanych ziemniaków nadziewane farszem mięsnym.

    Zaś kartacze poznałem dopiero na Mazurach jako szare kluchy z ziemniaków gotowanych mieszanych ze starkowanymi surowymi również faszerowane mięsem.

    Niestety, to rozróżnienie nie znajduje potwierdzenia w literaturze. Tam, natomiast znalazłem pyzy jako kluski drożdżowe.

  • Autor: ulla* Data: 2012-09-05 08:11:24

    Megi-pójdę na targowisko po te specjalne pyrki i dzięki za przepis, mniammm..))

    Majolika-fajne patenty z restauracji-wypróbuję tak na swoich pyzach czy tam kartaczach...))

    Falkor- O! jest różnica w ziemniaczanej masie,zrobię najpierw z dodatkiem surowych,jak w przepisie megi..))

    Wiem,wiem,nie jest to danie niskokaloryczne,ale ochota Wielka!!

    Dziękii i pozdrawiam.))

  • Autor: ZANTA Data: 2012-09-06 08:30:32

    Kartacze nie koniecznie trzeba podawać ze skwarkami,lub kleksem śmietany. Ja osobiście podaje je w rosole z miesa i zapewniam, że są równie smaczne.

    Do nadzienia nie dodaję majeranku, choć można. Najczęściej robię z miesa wieprzowego, ale zdarzało mi się robić i drobiowego.Doprawianie to sprawa gustu. U mnie króluje cebulka i pieprz.

    Spotkałam kartacze nadziewane surowym mięsem,ale wtedy trzeba je bardzo długo gotować i czasami może zdarzyć się tak że popękają.

    Na kartacze dobre są ziemniaki zarówno ogólnouzytkowe jak Irga jak i mączne wtedy do ciasta ziemniaczannego zamiast mąki ziemniaczannej dodaje skrobie wytrącona z soku ziemniaczannego. 

  • Autor: majolika Data: 2012-09-06 09:52:54

    Ależ je sie robi z surowego miesa .A to polewanie śmietaną to tylko widzialam w Wilnie.Robię czasem kartacze.Od razu wiekszą ilość.Potem je zamrazam i jak przyjdą nispodziewani goście, lub sama wpadam na chwilkę do odmu w przerwie m-dzy pracą- mam obiad w kilkanaście minut.Dodam też, że te z Wilna były naprawdę duuuuże. Nie dałam rady zjeść nawet pół porcji)))

  • Autor: ZANTA Data: 2012-09-06 11:19:55

    U nas tu gdzie mieszkam spradycznie robi sie je ze surowego mięsa jako farsz. Przeważnie się gotuje mieli i doprawia. Wielkość kartacza też zależy od gospodyni, kształt także. http://pl.wikipedia.org/wiki/Kartacz_(potrawa)

    Ja gotuje tak jak napisałam bo tak dla mnie są najsmaczniejsze i tak robię odkąd przeprowadziłam się na suwalszczyznę gdzie moje sąsiadki pokazały mi to danie

    Ile domów tyle sposobów gotowania!!!

  • Autor: Mama - Różyczki Data: 2012-09-08 18:03:02

    Na mazurach robią je też z mięsa gotowanego, np z rosołu:) Często jak wyjeżdżaliśmy do znajomych , gospodyni je nam serwowała, pychota i ona robiła bardzo duże, takie jak dłoń:)

  • Autor: Mama - Różyczki Data: 2012-09-08 18:00:09

    Nie popękają, jak wyrobisz dobrze ciasto i nie napchasz za dużo mięsa:) mnie osobiście smakują jednak kartacze z surowym miesem, są bardziej aromatyczne, a jakie dobre na drugi dzień odsmażane, niebo w gębie:)

  • Autor: anqe Data: 2012-09-07 23:11:15

    spróbuj moje kluseczki spokojnie możesz je zrobić z mięsnym nadzieniem http://wielkiezarcie.com/recipe71164.html i tak jak napisała megi ważne są ziemniaki - proś o sypkie a będzie ok

  • Autor: TrendCenter Data: 2012-12-07 22:15:09

    Kartacze są potrawą z kuchni kresowej (północnej - Wileńszczyzna). Przyrządzane są z surowym mięsem mielonym z ciasta ziemniaczanego w proporcji 1/3 ziemniaków gotowanych i 2/3 surowych, startych i odciśniętych, bez jednego grama mąki czy jajka. Pyzy pochodzą z Mazowsza i do ciasta ziemniaczanego dodaje się mąkę i jajko, a farsz robi się z mięsa gotowanego.

Przejdź do pełnej wersji serwisu