Forum

Kuchenne porady

Co zrobić z nadmiarem papryki?

  • Autor: monciakrk Data: 2012-10-05 13:28:51

    Witam forumowiczów i mam pytanko co doradzicie mi zrobić z nadmiarem papryki taki mam pomysł ze trochę zamrożę ale nie zbyt dużo gdyż miejsca w zamrażarce brak ,leczo już się znudziło.Może polecicie mi jakieś sprawdzone przetwory z papryki,konserwowa odpada bo juz mam z tamtego roku i nikt nie je,może jakies sałatki doradźcie.

  • Autor: Kormag Data: 2012-10-05 13:48:24

    moze papryki nadziewane farszem podobnym  do gołabkow posypane serem i upieczone

  • Autor: grazka13 Data: 2012-10-05 13:52:50

    Polecam http://wielkiezarcie.com/recipe9920.html

  • Autor: crisen Data: 2012-10-05 21:28:33

    Polecam http://wielkiezarcie.com/recipe9920.html 

    Robię od dawna takią samą sałatkę. Pyszna!!!

  • Autor: jolka60 Data: 2012-10-05 16:06:39

    Jeszcze raz marynowana,ale strąki,po odcięciu wierzchołka pozbawia się ziaren i nadziewa posiekaną białą kapustą.Możesz je również ukisić-właśnie nadziane lub pokrojone,jak marynowaną.Kiszę często-jest bardzo smaczna i zdrowa.Nawet jak zdarzy się za miękka,nie zmarnuje się.Z takiej miękkiej zeskrobuję miąższ i dodaję do zup (tak samo jak wode z kiszenia)..Jeśli się uda jędrna,to "niebo w gębie.Super jest także pieczona,obrana ze skórki,w marynacie z czosnku,soli i białego wina.Czasem dodaję jeszcze oliwę z oliwekTo pomysł ktorejś z koleżanek z WŻ.W orygiale była grillowana.Spróbowałam i faktycznie jest pyszna.Też do słoików i pasteryzować.

  • Autor: monciakrk Data: 2012-10-05 19:37:29

    Czy na tą kiszoną paprykę z kapustą jest jakiś konkretny przepis  tzn proporcje?to byłby niezły pomysł bo trochę unikamy octu.

  • Autor: piszczalka Data: 2012-10-05 21:11:21

    Tez jestem ciekawa przepisu na ta papryke z kapusta kiszona. U mnie w miescie mozna kupic takie sa przepyszne mniam

  • Autor: jolka60 Data: 2012-10-06 07:01:01

    Właściwie to prosty przepis,a właściwie przepisy.Strąki papryki (u mnie najlepiej mięsista,stożkowa) pozbawić wierzchołków,wyciąć wewnętrzne zgrubienia,nadziać posztkowaną białą kapustą.Ułozyć w słoiku (szerszą,wyciętą stroną do góry)-i tu najlepszy szerszy.Kiedyś kładłam do weków,na gumki.Co do przypraw,daję 2-3 ziarenki ziela,kilka ziaren pieprzu,liść laurowy,koper,czosnek,czasem też kawałek ostrej papryki lub wiórek chrzanu.Zalewam przegotowaną wodą z solą,zakręcam słoiki i odstawiam na początek w ciepłe miejsce,po kilku dniach do piwnicy.Zamiennie,jeśli dajęostrą paprykę,mogę zrezygnować z pieprzu.dowolność przypraw wg gustu.Podstawa to sól,czosnek,koper.Można na wierzch wlać warstewkę oleju,tak aby pokryła całą powierzchnię zalewy.Odetnie dopływ powietrza,to da dodatkowe zabezpieczenie.

  • Autor: monciakrk Data: 2012-10-10 06:59:16

    W mojej papryce niestety z wody zrobił się śluz dlaczego tak mogło sie stać?,fakt nie dałam na wierzch oleju .

  • Autor: jolka60 Data: 2012-10-10 08:52:49

    Śluz oznacza,że papryka gnije,tak jak w kiszonej kapuście.Nie wiem,w papryce mi się to nie zdarzyło,w a w kapuście bodajże dwa razy,ale na pewno była to wina zbyt niskiej temperatury na początku kiszenia.Wówczas musi być ok 20 stopni,najlepiej nieco więcej i odcięty dopływ powietrza.O czystości to nie musze przecież wspomonać,zawsze starałam się dobrze wyparzać naczynia lub stosować dodatkowo worki do kapusty.Może z papryką było coś nie tak?

  • Autor: monciakrk Data: 2012-10-06 07:13:09

    Znalazłam taki przepis w necie bez octu i dziś mam zamiar zrobić.

    Kapusta kiszona w papryce

    Załączony plik kapusta2.jpg ( 29.36K )Suma pobrań: 4


    Biała kapusta
    papryka czerwona-5
    marchew-4
    czosnek-2 ząbki
    gorczyca
    kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego


    zalewa:

    1/2 litra wody
    3 deserowe łyżki soli
    1,5 deserowej łyżki cukru(zamiast cukru można dać miód)
    Składniki zalewy zagotować,doprawić do smaku i wystudzić.

    Kapustę cienko poszatkować,wymieszać ze startą marchwią i nadziać tym wydrążone papryki.
    Na dno słoja wsypać trochę ziaren gorczycy,pieprzu i ziela angielskiego,na to układać nadzianą paprykę
    a wolne miejsca wypełnić kapustą.
    Zalać zalewą,całość obciążyć i przykryć.

    Codziennie przekłuwałam kapustę szpikulcem,a gdy była już dostatecznie ukiszona,słój zakręciłam.

  • Autor: monciakrk Data: 2012-10-06 07:15:45

    A gdzie znajdę przepis na taka grilowaną w marynacie z czosnku ,soli i wina?

  • Autor: jolka60 Data: 2012-10-06 07:42:03

    Taki przepis poleciła jedna z 'Wużetowiczek",ale "bij,zabij"nie pamiętam,która.Jeśli nie znajdziesz go w wyszukiwarce,może mi się uda,ale nie teraz.W tym roku już robiłam z pamięci,zresztą nie trzymam się ściśle przepisów.Paprykę należy upiec,ściągnąć z niej skórę,pokroić na kawałki,ale niezbyt małe.Skroić drobno lub zmiażdżyć kilka ząbków czosnku.W garnku czy na misce (ale z przykrywą) wymieszać paprykę z czosnkiem,solą,białym winem (ew.oliwą).W zeszłym roku dodawałam oliwę od razu,w tym roku częśc zrobiłam z oliwą,część bez,dlatego mieszałam przed nałożeniem do słoików.Pasteryzować krótko,w zależności od wielkości słoików.Jeśli chodzi o proporcje,to na dwa poziomy blaszek piekarnika wypełnionych papryką daję 3-4 ząbki czosnku,soli nie mierzę,zaczynam od mniejszej ilości,bo po kilku godzinach mogę dosolić.Wina tyle,żeby papryka była nim pokryta ,jeśli odsączam wodę,która z papryki wyciekła.Jeśli ją zostawiam,daję więcej wina.

  • Autor: Mama - Różyczki Data: 2012-10-05 16:33:32

    Podziel się z sąsiadami:)

  • Autor: PATI :) Data: 2012-10-05 18:45:18

    ja uwielbiam pieczoną papryke zalaną oliwą z octem balsamicznym , czosnkiem , rozmarynem

    właśnie wyjadam zapasy :)

  • Autor: grazka35 Data: 2012-10-05 18:55:40

    A może sos paprykowy? Widziałam tu na WŻ przepisy.

  • Autor: monciakrk Data: 2012-10-05 19:39:30

    Robiłam sos paprykowo-pomodorowy a samego paprykowego jeszcze nie widziałam zaraz poszukam,ciekawe do czego można używać czy do np makaronu czy do obiadu do mięska.

  • Autor: mahika Data: 2012-10-05 20:29:08

    Przecier - pasta paprykowa, np. do wędliny, mięsa albo przyprawa do sosu czy zupy.

    To jedyna rzecz jaka mi smakuje w miare z papryki.

  • Autor: jolka60 Data: 2012-10-06 07:29:28

    No właśnie,przypomniałaś mi.Robiłam kilkakrotnie ajvar.Podstawa to papryka i bakłażan.

  • Autor: asieksza Data: 2012-10-06 19:05:13

    Adżika marinika - w tym roku nie zdążyłam zrobić ale jest pyszna chociaż z nią sporo roboty.

  • Autor: Ania35 Data: 2012-10-06 20:51:18

    Ja robię paprykę z fetą w środku. Do papryki daję sporo fety, zalewam zalewą i zagotowuję.Trzymam na gazie ok 10 minut. Taką paprykę po wyciągnięciu ze słoika kroję i polewam sosem sałatkowym- pycha!

  • Autor: monciakrk Data: 2012-10-10 06:56:59

    Jaką konkretnie zalewę robisz tzn proporcje?

  • Autor: Ania35 Data: 2012-10-10 20:42:00

    Wiesz, zalewę robię na oko, w zależności ile mam papryki. Tak prawidłowo, to na 2kg warzyw (taką samą zalewę robię do korniszonów) idzie: 2l wody, 1 szkl. octu, 5 łyżek cukru, 2 łyżki soli, 5 ząbków czosnku, 3 listki laurowe, ziarna pieprzu, gorczycy i ziela angielskiego. Gotuję zalewę, studzę i zimną zalewam paprykę. No i na gaz do gotowania. Smacznego:)))

  • Autor: jaska2503 Data: 2012-10-10 20:46:43

    Można po prostu zamrozić i zimą korzystać z papryki za 3 zł za kg a nie 10 lub więcej

  • Autor: bergamotka2 Data: 2012-10-13 20:09:46

    http://wielkiezarcie.com/recipe51398.html robiłam taką pastę kilka razy ( wkleiłam ten przepis przykładowo , gdyż w moim nie było oleju , i na 3 kg papryki słodkiej było 30 dag ostrych papryczek - bez nasion ! ) , pasta jest wyborna , pyszniasta i szybko znika , gorąco pooooolecam

  • Autor: juliam Data: 2012-10-28 17:39:54

    Chętnie skorzysam z tego przepisu.

Przejdź do pełnej wersji serwisu