Forum

Kuchenne porady

Pierniczki miękkie, pyszne i ozdobne

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2012-11-07 12:45:57

    Witam,

    Może polecicie mi jakiś przepis na miękkie i pyszne pierniczki na zbliżające się święta?!

    Bardzo mi i dzieciom smakują pierniki norymberskie dostępne np. w Biedronce. Chciałabym upiec podobne - miękkie, zachowujące długo świeżość - do zjedzenia przez dziecko i do zabawy w wycinanie foremkami z moją dwuroczną córką. Tylko nie wiem z jakiego przepisu skorzystać.

    No i macie jakieś pomysły na zdobienie takich pierników?

    Pomóżcie.

  • Autor: katar_m Data: 2012-11-07 13:14:22

    http://wielkiezarcie.com/recipe39822.html

    Robię je już kilka lat i rozdaję znajomym z okazji świąt. Są na prawdę bardzo smaczne i proste w zrobieniu.

  • Autor: bozena28 Data: 2012-11-07 13:21:25

    http://wielkiezarcie.com/recipe39822.html

  • Autor: Monika09 Data: 2012-11-07 20:00:57

    Również polecam te pierniczki. Robię je od kilku lat - córki miały wtedy 3 i 4,5 roku. W tym roku też będziemy je robiły.

  • Autor: katar_m Data: 2012-11-07 13:16:18

    Aha i ja je zdobię w bardzo szybki sposób: polewam czekoladą rozpuszczoną w kąpieli wodnej i posypuję rozdrobnionymi orzechami włoskimi. Wtedy są nawet smaczniejsze :-)

  • Autor: JolaFi Data: 2012-11-07 13:20:48

    Jeżeli chodzi o pierniczki do zabawy to polecam zdecydowanie przepis na pierniczki WKN

    http://wielkiezarcie.com/recipe290.html

    Są przepyszne , niestety wielkie pierniczenie mnie ominie w tym roku , bo tylko ja jestem fanką piernika staropolskiego :(. A pierniczki WKN mają zejście :) zatem pewnie czeka mnie podwójna porcja . Dekoruję tradycyjnie gęstym lukrem , bo takie najbardziej mi się podobają.

    A nie wiem jakie to są pierniczki z biedronki , bo ten sklep omijam szerokim łukiem ;)

  • Autor: mili_8 Data: 2012-11-07 14:34:59

    Dlaczego omijasz biedronkę??

  • Autor: Mama - Różyczki Data: 2012-11-07 14:55:27

    Bo Biedronka jest sklepem dla ludzi co mniej zarabiają, a JolaFi ma się widocznie za wielką panią:))) Dzięki Ci panie że mamy Biedronkę( Ja mam pod nosem i bardzo się cieszę) u nas nawet chodzą tam Ci ,co wyżej s........... niż tyłki mają

  • Autor: lolopopa Data: 2012-11-07 18:41:44

    Szanowna Mamo, nie oceniaj zbyt szybko :) W Biedronce wszystko jest DUŻE, szkoda kupować i wyrzucać.Poza tym nie ma wielu rzeczy lub asortyment jest mocno okrojony. Jeśli ktoś lubi krążyć po sklepach - w porządku.  

  • Autor: gosiaw70 Data: 2012-11-07 19:04:54

    Zgadzam się,ja nienawidzę Biedronki...ale powód mam troszkę inny,kiedyś tam przepracowałam 3 miesiące...i kosztowało mnie to sporo nerwów...

  • Autor: Mama - Różyczki Data: 2012-11-07 19:34:34

    A ja lubię Biedronkę, mam do niej blisko i wiem kiedy są promocje, moja koleżanka pracuje tam na kasie i sobie chwali. Ludzie też sobie chwalą ,towar jest świeży i można kupić  dobre rzeczy. Nie Wiem jak w innych biedronkach, ale w naszej jest ciągle ruch, nawet w niedziele i na bieżąco dokładają towar.

  • Autor: aggusia35 Data: 2012-11-10 07:31:55

    jeśli pisze o świeżości towaru to mnie jeszcze w tym sklepie zawsze wkurzały nieświeże warzywa i owoce

  • Autor: Mama - Różyczki Data: 2012-11-07 19:39:40

    Ja tam dużych rzeczy nie widzę, chcesz 500 gram makaronu , to kupujesz, tak samo , ser, masło , mleko czy śmietana.Mięso  jest paczkowane próżniowo waga od 500 gram do 1,40kg. Ostatnio kupiłam 40 dag schabu wędzonego,rozpływał się w ustach, salami włoskie oryginalne jest tam przepyszne.:)

  • Autor: gosiaw70 Data: 2012-11-07 19:40:50

    Mięska nie uznaję z marketów,kupuję je tylko w sklepach osiedlowych-sprawdzonych,oczywiście:)

  • Autor: Mama - Różyczki Data: 2012-11-07 19:53:43

    Gosiu ,jak mieszkałam w mieście też zawsze kupowałam w osiedlaku u rzeźnika:)Teraz kupuję mięso od znajomego na wsi który hoduje świnki, ale zdarza się, że w biedronce też kupię łososia, kurczaka , czy kotlety schabowe i naprawdę nigdy się było stare czy śmierdzące.Przekonałam się że w biedronce można kupić dużo taniej, różnica na śmietanie z tesco 400 gramowej a w biedronce taka sama, kosztuje 70 groszy mniej.

  • Autor: JolaFi Data: 2012-11-10 00:03:23

    Z Tobą nie mam zamiaru dyskutować , bo wiem ,że nie warto . A Panu to ja moge dziękować za wiele , ale na pewno nie za biedronkę :)) .

  • Autor: aggusia35 Data: 2012-11-10 07:31:03

    MR nie fajnie, że tak oceniasz ludzi nie znając ich. Ja też omijam ten sklep szerokim łukiem i bynajmniej nie z powodów o których wspomniałaś. W sklepach których ja byłam jest brudno, a ja nie chodze do takich sklepów.  Nic się pod tym względem nie zmienia od wielu lat, nawet 2 tyg temu byłam i tak jak było tak jest. Najgorsze dla mnie w tym sklepie sa kartony porozrzucane na podłodze prawie wszędzie. Niepodoba mi się też tam brak asortymentu którego ja potrzebuje i niektóre produkty są niestety gorszej jakości np. groszek konserwowy robiony przez Bonduele dla nich. Nikt nie zmusi mnie do chodzenia do tego sklepu jest wiele innych które oferuja podobna cenne :)

  • Autor: edii Data: 2012-11-07 16:27:21

    JoluFi nie wiesz co tracisz omijając biedronkę tyle fajnych ,tanich rzeczy można tam kupić ja przeważnie robię tam zakupy i jestem zadwolona napewno nie jedna żarłoczka tam robi zakupy!!!!

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2012-11-09 20:20:43

    Dziękuję Tobie, a przede wszystkim WKN za przepis. Pierniczki są wyśmienite!

    Moja córka zachwycona :)

    Jeszcze w następnym tygodniu wypróbuję tych, które podała superka:

    http://www.mojewypieki.com/przepis/lebkuchen

    Dzięki superka... Piękna ta strona z pierniczkami, nie ma co...

    http://www.mojewypieki.com/kategoria/pierniczki

  • Autor: Wkn Data: 2012-11-12 21:11:23

    Fajnie, że wyszły dobrze i smakują :) Ja w tym roku postanowiłam nie nastawiać ciasta na piernik staropolski, tylko upiec różne rodzaje pierniczków. Taka to już u nas tradycja, że w jednym roku jakiś bardziej wypasiony piernik, a w kolejnym dużo pierniczków :)

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2012-11-12 22:08:36

    Ja nawet jakbym chciała zrobić ten piernik staropolski to nie miałabym gdzie go leżakować. W mieszkaniu za ciepło chyba?

  • Autor: mysha2006 Data: 2012-11-13 09:04:33

    Na balkonie, na strychu, w lodówce, w piwnicy. Tam gdzie masz chłodno.

  • Autor: Wkn Data: 2012-11-13 13:19:06

    Wsadź go do lodówki pod foliowym przykryciem, żeby nie chłonął zapachów. Na półkę gdzie najcieplej. Nic mu nie będzie, a piernik wyjdzie pyszny - gwarantuję - już tak robiłam.

  • Autor: lexi27 Data: 2012-11-07 13:53:53

    Ja robię pierniczki wg tego przepisu: http://wielkiezarcie.com/recipe27966.html

    Pierwszy raz wypróbowałam ten przepis w 2009 i tak co roku do niego wracam. Robię niestety z podwójnej porcji, bo wiekszą ilośc zjadają moje dzieci i ich koledzy i koleżanki (zazwyczaj mam 5-6 osobową grupę do pomocy). Kuchnia po takim nalocie wyglada fatalnie, ale przynajmniej dzieciaki mają frajdę, a wrażenia niezapomniane. :-)

  • Autor: mysha2006 Data: 2012-11-07 13:59:33

    http://wielkiezarcie.com/recipe27966.html proszę aktywnie :)

  • Autor: peggy83 Data: 2012-11-07 14:37:51

    Robię te: http://wielkiezarcie.com/recipe12440.html

    Są baaardzo smaczne, znikają zaraz po upieczeniu. I mimo wszystko dodaję do nich łyżkę miodu.

  • Autor: alidab Data: 2012-11-07 14:38:39

    Jak mają być miękkie, to z całą odpowiedzialnością polecam te:

    Pierniczki mięciutkie zaraz po upieczeniu

     

    Składniki:

     

    1 kg mąki + 1 szklanka
    20 dag tłuszczu (masło lub margaryna)
    1 łyżka smalcu (trzyma wilgoć)
    0,5 szkl. oleju
    6 jajek
    1 szkl.miodu
    1 szkl.cukru
    0,5 szkl. śmietany kwaśnej i raczej gęstej
    2 łyżeczki amoniaku lub proszku do pieczenia ( ja daję łyżeczkę amoniaku i łyżeczkę proszku do pieczenia)

    2 łyżeczki sody
    2 opakowania przyprawy do piernika

     

    Wykonanie:

    0.5 szkl. cukru zrumienić na karmel,zdjąć z gazu, wlać 0,5 szkl. gorącej wody (ostrożnie bo może pryskać, trzeba mieć przygotowaną przykrywkę), dodać miód i wymieszać- całość będzie płynna.
    3 całe jajka+ 3 żółtka ubić z resztą cukru.
    Do mąki dodać sodę,amoniak lub proszek, rozpuszczony, ostudzony tłuszcz, olej i smalec, dodać resztę składników i wymieszać.
    Wyrobić ciasto na 1 dzień wcześniej, postawić w chłodnym miejscu i na drugi dzień piec.
    Ciasto rozwałkować na 1/2 cm (można podsypywać niewielką ilością mąki ) i wykrawać pierniczki foremkami.
    Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia. Piec w 180oC.
    Po upieczeniu ozdabiać wedle uznania. Można polukrować, robić esy-floresy czekoladą rozpuszczoną albo piec trochę cieńsze i sklejać po dwa smarując powidłem. W każdej wersji są pyszne..J

    Przepis na pierniczki pochodzi od s. Leonilli.
    Długo zachowują świeżość (nawet jeśli pominiemy smalec), a po upieczeniu od razu są mięciutkie i już nie twardnieją. Do dłuższego przechowywania należy je ułożyć w szczelnie zamkniętych puszkach lub słojach.

     

    Szczerze polecam…J

    Piekłam je w ubiegłym roku, znikały na bieżąco, były mięciutkie i pyszne.

    Ponieważ pierniczki piekę w ilościach hurtowych, to korzystam z różnych przepisów.

    Ja sporo piekłam pierniczków również z tego przepisu ( trochę zabawy ale mają piękny połysk ):

    Pierniczki z połyskiem

     

    40 dag cukru pudru

    25 dag masła

    50 dag miodu prawdziwego (jak mamy wybór – to najlepszy gryczany ale może być każdy inny)- można dać pół prawdziwego i pół sztucznego)

    8 całych jaj

    5 przypraw do piernika (najlepsza z firmy „Kotanyi”)

    1,5 kg mąki

    2-3 łyżki kakao

    3 dość pełne łyżeczki sody

     

    Cukier, masło i miód włożyć do wyższego garnka i na wolnym ogniu rozpuścić aż będzie gorące. Nie gotować! Zdjąć z kuchenki, wsypać przyprawy do piernika, jajka – wymieszać mikserem i zostawić do przestudzenia.

    Jak będzie jeszcze lekko ciepłe, wsypywać porcjami przesianą mąkę,

    sodę i kakao – wyrabiać mikserem na najniższych obrotach.

    Na stolnicę wsypać dodatkowo pół szklanki mąki, wyłożyć ciasto z garnka,

    zlepić kulę, zawinąć w folię i  włożyć do lodówki na 1-3 dni. Ciasto w lodówce można przechowywać dłużej i piec małymi partiami – jak kto lubi…J

     

    Ciasto wałkować na grubość ok.0,5 cm, wykrawać foremkami i piec w temp.ok 170 C przez 10-12 min. Następnie wyjąć, włożyć następne do pieczenia a te pierwsze, lekko już przestudzone posmarować pędzelkiem maczanym w rozmąconym jajku wymieszanym z mlekiem i jeszcze raz włożyć do piekarnika na 5- 7 min, obniżając temperaturę do ok.100 C.

    Po takim zabiegu pierniczki będą miały piękny połysk.

    Trochę z tym zabawy ale efekt jest wart zachodu…J

     

    Najbardziej efektowne pierniczki – to pierniczki lukrowane.

     

    Lukier

    1 białko

    1 szklanka cukru pudru (przesianego) – mniej więcej…J

    1 łyżka soku z cytryny

     

    Białko i cukier dać do naczynia i mikserem ucierać aż lukier będzie gęsty

    i szklisty, dodać sok z cytryny.

    Jak za gęsty dodać więcej soku z cytryny.

    Jak za rzadki – dosypać cukru pudru i dalej ucierać.

     

    Zrobić rożek z pergaminu lub papieru do pieczenia (musi być sztywny papier), brzeg skleić taśmą klejącą. Samą końcówkę ociupinkę przyciąć – tak aby zrobił się mały otworek. Do rożka dać 2-3 łyżki lukru i wykonać na talerzyku próbę pisania i ocenić czy lukier ma właściwą gęstość.

    Ozdabiać pierniki jak tylko wyobraźnia podpowie – ku uciesze domowników i gości (zwłaszcza tych najmłodszych).

     

    Świątecznego nastroju i domu pachnącego piernikami z życzeniami

                                                                               Smacznego…J

    Nie pamiętam , gdzie znalazłam w sieci ten przepis (nie zanotowałam). W każdym razie to nie ja jestem autorką...:)

  • Autor: superka Data: 2012-11-07 15:33:13

    Na zdobienie pierniczków zobacz co proponuje sheanja http://wielkiezarcie.com/recipe64748.html , a jeżeli jednak lubisz pierniki norymberskie to poszukaj przepisów na lebkuchen.Są inne od naszych pierników , bardziej biszkoptowe, po prostu- norymberskie:) Znikają błyskawicznie, polecam Ci te, z blogu Dorotus  http://www.mojewypieki.com/przepis/lebkuchen , migdały mielone kupisz w Lidlu, albo po prostu ich nie dasz.

  • Autor: atek Data: 2012-11-07 20:10:20

    Mój przepis na pierniczki pochodzi z pocztówek kulinarnych kiedys wydawanych w seriach.

    Pierniczki - kruche - banalnie proste - nie wymagają leżakowania - można jeść od razu - przepis gubiący się przed świętami

    2 szklanki mąki, 3/4 szklanki cukru, 2 kopiaste łyżki miodu, 2 jajka, 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej, 1 kopiasta łyżka masła,1 łyżeczka utłuczonych korzeni (przyprawa do piernika) a reszta w zależności od weny twórczej  - migdały, orzechy, maczek kolorowy, rodzynki i inne pierdułki.  Do przesianej mąki dodajemy gorący miód i wyrabiamy łyżką .Dodajemy cukier, sodę, korzenie, a po lekkim przestygnięciu jedno jajko.Ciasto dobrze wyrabiamy ręką, aż będzie zupełnie gładkie.Wałkujemy na grubość 1 cm (uwaga lepkie) . Wykrawamy foremkami, smarujemy roztrzepanym jajkiem i ozdabiamy .Układać na blaszce wysmarowanej masłem (rosną) .Piec w gorącym piekarniku około 15 minut .Dobrze zamknięte można przechowywać kilka tygodni .Można je upiec "gołe" i lukrować.

    Historyjka jest taka, że kartka pocztowa z przepisem gubiła się przez Bożym Narodzeniem i odnajdywała przed Wielkanocą. Od tamtej pory przepis zapisany mam wszędzie.

    A co do zdobienia - wrzuć w Google "pierniczki" i wybierz opcje "grafika" - przeglądanie zdjęć zawsze poprawia mi humor.

  • Autor: bogdzia Data: 2012-11-07 21:37:53

    Zdobić można jak dusza zapragnie, to nasze zeszłoroczne, córki pobawiły się trochę pisakami.

  • Autor: Mama - Różyczki Data: 2012-11-07 21:45:35

    Może nasze Ci przypadną do smaku.

    http://wielkiezarcie.com/recipe38624.html

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2012-11-08 21:05:40

    Dziękuję za przepisy... będę eksperymentować. A taki lukier jak w załączniku jak zrobić?

    http://wielkiezarcie.com/zdjecie.php?id=124268&d=1

    Nota bene fajny pomysł z tymi świecznikami i zdobienie rewelacja :)

    http://wielkiezarcie.com/zdjecie.php?id=124272&d=1

    Jak zrobić takie bombki?

    A może macie jakiś inny pomysł na lukier?

  • Autor: aggusia35 Data: 2012-11-10 07:34:34

    Mdzia dzięki za założenie tego wątku sama nosiłam się z takim zamiarem :)

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2012-11-12 20:43:11

    Cieszę się, że komuś zrobiłam przysługę tym tematem, ale to dzięki Wam Wielkie Żarłoki moje dziecko ma radochę :)

    Efekty: tu

  • Autor: sara211 Data: 2012-12-14 15:45:35

    A wracając do biedronki, biję pokłony tym , którzy jej nie odwiedzają.

    Robiąc zakupy w portugalskich sklepach, sami  sobie własne gniazdo kalamy,

    nisczymy własną gospodarkę i skazujemy się na bycie niewolnikiem we własnym kraju, dlatego

    zupełnie nie rozumiem piania z zachwytu nad obcymi sklepami. Pieniadze szerokim strumieniam

    wypływają od nas i u nas nie zostają wydane, tym samym nasze firmy nie zarabiaja

    i nie są w stanie zatrudniać pracowników, stad bezrobocie i śmieciowe umowy 

    dla niewolników.

    Przepraszm za ten wywód, wlaściwie szukam przepisu na pierniczki do przedszkola,

    ale jak słyszę takie pianie o Biedronce-stonce to mnie trzepie

    Pozdrawiam serdecznie!!!!

  • Autor: MAGDAITYLE Data: 2012-12-14 16:40:58

    Jak Polacy zrobią równie pyszne pierniki, a nie będa tylko narzekać to kupię w polskim sklepie. Tylko gdzie go znaleźć? ;) Jestem ciekawa w jakim polskim ty kupujesz?

Przejdź do pełnej wersji serwisu