Forum

Gawędy o jedzeniu

Maślane ciasteczka

  • Autor: mariolan76 Data: 2020-12-07 11:59:16

    Moi drodzy mam prośbę poszukuje sprawdzonego  przepisu  na  pyszne kruche  maślane ciasteczka . Takie ciasteczka które można wykrawać foremka . Może ktoś piekł takie i ma jakiś ulubiony przepis bo wiem jest ich dużo ale chciałam upiec coś sprawdzonego a nie eksperymentować .

  • Autor: alman Data: 2020-12-07 14:49:08

    Wiesz jak to jest, są gusta i guściki, ale mnie smakują - Ciastka maślano-cytrynowe

  • Autor: Smosia Data: 2020-12-07 18:51:16

    Takie cudeńka to najwyższa szkoła ciastkowania, aż miło popatrzeć.
    Gdyby tak o smaku pomarańczowo-maślanym to chyba ekran bym nadgryzła tongue

  • Autor: alman Data: 2020-12-08 19:41:25

    klik klik w nazwę...

  • Autor: Smosia Data: 2020-12-07 18:59:14

    Kiedyś piekłam maślane krucho-drożdżowe i foremkami świątecznymi je wykrawałam /smarowane białkiem i posypane cukrem, najlepiej grubszą rafinadą/.
    Nie wiem czy są takie w zasobach wużetu, ale zapiski powinnam jeszcze gdzieś znaleźć.
    Jeśli ktoś potrzebuje, to poszukam w moich szpargałach.
    Moje naj to maślane, niby francuzy', aż mi ślinka płynie na samą myśl. Te akurat są tutaj, nawet w kilku wersjach.

  • Autor: alman Data: 2020-12-07 21:42:14

    Krucho-drożdżowe znam... moja Mama je piekła, potem ja też....

  • Autor: Smosia Data: 2020-12-08 09:35:57

    Ja przepis zdobyłam /Mama mojej koleżanki Beaty podzieliła się nim/, z tego samego źródła mam przepis na rurki, a co najważniejsze na mój ulubiony krem z białek ubijanych na parze, do tych rurek.
    Daaawno nie piekłam tych ciastek.
    Ty też zagniatałaś 2a ciasta oddzielnie?? potem były łączone /chyba musiałam je długo wałkować, podobnie jak francuskie/. Zrezygnowałam z nich gdy dorwałam przepis na 'francuzy /też jedna z mam mi podarowała happy/.

  • Autor: alman Data: 2020-12-08 09:38:40

    nie, u mnie było jedno ciasto...

  • Autor: mariolan76 Data: 2020-12-08 13:53:36

    Dziewczyny dajcie może jakieś  linki . Ja wreszcie znalazłam mój przepis na ciasteczka maszynowe w starych zapiskach . Może z braku laku zrobię z tego przepisu cześć maszynowych a cześć wykrywanych  foremka . Mam nadzieje ze wyjdą .

  • Autor: alman Data: 2020-12-08 19:39:56

    Linki? kliknij jeno w podświetloną nazwę ciasteczek i już jesteś na przepisie, nawet fotografii parę jest... oj, Mariola... pozdrawiam.

  • Autor: Smosia Data: 2020-12-08 14:23:47

    A oto moje faworytki sprzed 30tu lat santa3:

    Ciastka półfrancusko-drożdżowe
    I ciasto
    30 dag mąki
    1 jajo
    ok. 1/4 do 1/3 szklanki mleka /szkl=250 ml/
    60g drożdży
    Drożdże rozpuścić w mleku, dodać jajko, wsypać mąkę i zagnieść. Zostawić do wyrośnięcia.
    II ciasto
    30 dag mąki
    2 margaryny /aż 1/2 kg - ja dodawałam ok. 350 - 400g masła/
    Mąkę posiekać nożem z tłuszczem.
    Potem zagnieść.
    Isze ciasto /wyrośnięte/ rozwałkować, 2gie ciasto położyć na środku placka, zagiąć boki placka /tak by przykryć 2gie ciasto/. Rozwałkować, potem złożyć boki do środka i powtórzyć wałkowanie - i tak 4ry razy.

    Gotowe ciasto rozwałkować na grubość ok. 1/2 cm i wycinać foremkami.
    Wierzch moczyć lub 'pędzlować roztrzepanym jajkiem lub białkiem, posypać cukrem /lub cukrem i siekanymi orzechami albo lukrować po upieczeniu .../.
    Piec na złoto /temp. pewnie ok. 180 - 200 stopni/.
    Smacznego - pracy sporo, ale jak pamiętam warto było :)

  • Autor: alman Data: 2020-12-08 19:43:23

    chyba dobre, ale bardzo pracochłonne, a lubię takie... żeby zrobić, ale się nie narobić....

  • Autor: Smosia Data: 2020-12-09 09:13:56

    NIE chyba, a na pewno dobre, ale taak pracy sporo /kiedyś sprawiało mi to frajdę i dla mnie była to przyjemna praca, teraz wiadomo-  więcej obowiązków i trzeba "chodzić 'na skróty antlers/

  • Autor: Smosia Data: 2020-12-08 14:04:15

    Moje ukochane kruchutkie 'francuzy /koniecznie zagniatać z masłem i gęstą śmietaną/:

    http://wielkiezarcie.com/przepisy/ciastka-francuskie-30056772

  • Autor: Basialis Data: 2020-12-09 09:24:10

    A moze cos takiego,sa pyszne i szybko sie robi.Poniewaz moja corka nie cierpi kokosu daje zmielone migdaly lub orzechy
    Kruche rożki kokosowe, składniki:
    na 24 rożki:

    200 g zimnego masła,
    300 g mąki,
    130 g cukru pudru,
    duża szczypta mielonej wanilii (opcjonalnie, można zastąpić cukrem waniliowym)
    120 g wiórków kokosowych,
    2 żółtka,
    dodatkowy cukier puder do posypania upieczonych rożków
    Kruche rożki kokosowe, przygotowanie:
    Masło rozetrzeć palcami z mąką, cukrem pudrem, wanilią i wiórkami. Gdy masło będzie w maleńkich kawałeczkach, dodać żółtka, dokładnie zagnieść. Uformować w kulę i włożyć do lodówki na 45 minut lub całą noc. Po tym czasie z ciasta formować kuleczki trochę większe od orzecha włoskiego, następnie z każdej kuleczki formować rulonik i stworzyć kształt rożka. Uformowane ciasteczka schłodzić jeszcze przez 30-45 minut. Piec w 180 C około 20 minut. Gorące ciasteczka posypać cukrem pudrem

  • Autor: Smosia Data: 2020-12-09 09:38:28

    Dziękuję bardzo, ja uwielbiam wszystko co kokosowe i chętnie wypróbuję Twój przepis.
    A zdjęcie apetyczne i piękne 2thumbsup

  • Autor: mariolan76 Data: 2020-12-09 10:52:49

    Basialis dzięki kuszące rogaliki . Chyba coś kiedyś podobnego robiłam  z mielonymi migdałami i rzeczywiście byłby przepyszne . Z wiórkami kokosowymi nie robiłam ale może zrobię dla M on jest jedynem fanem kokosów domu . 

    Alman przepis widziałam , dzięki . Miałam tylko nadzieje ze może ktoś inny coś tez podrzuci  ciekawego . 

    Smosia  chyba nie mam tyle cierpliwości ani czasu . Przepis zapisze może wykorzystam innym razem . Dzięki .

  • Autor: Smosia Data: 2020-12-09 18:54:54

    Proszę bardzo.
    Dawno ich nie piekłam, kiedyś w luźniejszym czasie może skuszę się na nie, taką podróż sentymentalną szlakiem ulubionych ciast i ciasteczek sobie zafunduję confused

  • Autor: alman Data: 2020-12-12 14:52:03

    Basiu, ja to jestem w gorącej wodzie kąpana, lubię wszystko trochę wcześniej przygotować... powiedz, jak długo mogą poleżeć, ile dni przed świętami mogę je upiec?

  • Autor: Basialis Data: 2020-12-13 14:10:16

    Alu, bardzo trudne pytanie mi zadalas.Nie potrafie Ci na nie odpowiedziec, bo u nas te ciasteczka w mig znikaja.Dwa, trzy dni i ani okruszka nie ma.
    Jak przyjada dzieci z wnukami to i po poludniu wszystko spalaszuja.Mysle, ze jak je upieczesz w poniedzialek przed wigilia to bedzie ok, tym bardziej ze robi sie je migusiem.Mam tak samo jak Ty zaplanowanie wszystkiego to 80% sukcesu.

  • Autor: alman Data: 2020-12-13 16:32:47

    Dziękuję Basiu. Masz rację, co ja za pytania zadaję, ciastka zazwyczaj są szybko pochłaniane, przecież "przerabiam" to ciągle sama. Będę je piekła na święta... kokosowe... Pozdrawiam.

  • Autor: Basialis Data: 2020-12-13 16:53:35

    Nie ma glupich pytan, sa tylko glupie odpowiedzi.Pozdrawiam Cie serdecznie.

  • Autor: Basialis Data: 2020-12-09 09:26:04

    Bild könnte enthalten: Essen

  • Autor: alman Data: 2020-12-09 10:23:07

    o jakie cudowności, kusząco wyglądają bardzo...

  • Autor: ja-żaba Data: 2020-12-10 07:18:38

    Dzień dobry.
    Przepis stary jak świat , sprawdzony na własnych kubkach smakowych, może się jeszcze komu przyda:-)
    250 g. masła
    250g. cukru2 jajkaszczypta soli500 g. mąki

    Miękkie masło utrzeć z cukrem na puch, dodać jajka i przesianą mąkę oraz szczyptę soli. Zagnieść ciasto i schować do lodówki na co najmniej godzinę. Będzie się trochę kleić, ale takie ma być, można podsypać przy wałkowaniu odrobiną mąki. Wykrojone ciasteczka piec ok. 10 minut w 200 st. C
    Mam jeszcze świetny przepis na czekoladowe, kruche ciasteczka, też wiekowy i też sprawdzony.
    250 g. masła
    150 g. cukru50 g. kakao50 g.  tartej, gorzkiej czekolady2 jajka
    ew. 2 łyżki rumuPostępujemy jak przy maślanych ciasteczkach.
    Od kilku lat jestem zagorzałą fanką pierniczków norymberskich, tych, wiecie , na opłatkach pieczonych. Są o niebo lepsze od kupnych. Jeśli ktoś ma ochotę, to chętnie podzielę się przepisem.
    Pozdrawiam ciepło:-)


  • Autor: Smosia Data: 2020-12-10 09:14:18

    Ja chętnie poczytam /bo nie wiem czy podołam/ i może w tym roku nie będę kupować ich /w aldiku/ a sama upiekę.
    A opłatki kupujesz czy sama wypiekasz?

    Łasuchowe podziękowania i pozdrowienia happy

  • Autor: ja-żaba Data: 2020-12-10 10:37:32

    Smosiu, dlaczego miałabyś nie podołać? Jak nie na te Święta, to na następne, albo po prostu w środku zimy, kiedy najdzie ochota na coś pyszniasto słodkiego:-) Opłatków nie piekę, bo nawet nie wiem, jak miałabym się do nich zabrać.Kupuje w Aldi lub Lidlu, a paczuszka wystarcza akurat na zrobiona masę piernikową.
    Zatem do dzieła:-)

    25 dag. cukru
    25 dag. mielonych orzechów laskowych
    10 dag. kandyzowanej skórki pomarańczowej

    10 dag. kandyzowanej skórki cytrynowej
    5 jajek
    12,5  dag. roztopionego, schłodzonego masła

    1/2 łyżeczki cynamonu
    1/2 łyżeczki przyprawy do piernika

    płaska łyżeczka proszku do pieczenia ( w oryginale jest 0,5 dag.potażu, ale ten wcześniej należy rozpuścić w niewielkiej ilości wody)

    10 dag. bułki tartej

    3 łyżki mąki pszennej

    6 cl. rumu
    Skórki wraz z rodzynkami należy drobno posiekać ( nie polecam posługiwać się blenderem), zalać rumem, posypać orzechami i zostawić pod przykryciem na całą noc. Następnie dodać resztę składników, dobrze wymieszać. Łyżką stołową nakładać na opłatki, zostawiając od brzegu jakieś pół centymetra luzu. Powierzchnię pierniczków wygładzić ( najlepiej mokrym paluchem), piec ok 18 minut w piekarniku nagrzanym do 170 st. C. Można po wystygnięciu polukrowac, oblać czekoladą lub zostawić golusienkie:-)

    To wszytko:-)

  • Autor: mariolan76 Data: 2020-12-10 11:59:23

    dzięki wielkie super przepisy . Ten na pierniczki tez super ale powiedz mi o jakich opłatkach mówisz bo ja pierwsze słyszę o czymś takim . Nigdy takich nie piekłam a bardzo mnie zaciekawiłeś tym przepisem . Może masz i możesz cyknąć zdjęcie . Będę wdzięczna .

  • Autor: ja-żaba Data: 2020-12-11 07:13:29

    Chodzi mi o takie coś

  • Autor: mariolan76 Data: 2020-12-11 10:44:26

    Bardzo dziękuje poszukam jak będę lidlu

  • Autor: mariolan76 Data: 2020-12-10 12:03:16

    Dziewczyny jesteście super . Jak to fanie ze przez ten wątek każdy odkopuje swoje przepisy z dzieciństwa . Takie są najlepsze w końcu nasze babcie wiedziały co wnuki  lubią najbardziej .

Przejdź do pełnej wersji serwisu