Przepisy

Apple Charlotte

  • Stopień trudności

    Łatwy

Składniki:

ok.200 g podłużnych biszkoptów

2 kg jabłek

¼ szklanki dżemu morelowego

½ szklanki cukru

1 łyżeczka ekstraktu waniliowego (użyłam Nielsen-Massey)

2 łyżki ciemnego rumu (użyłam Bacardi)

200 g masła

 

Dodatkowo do dekoracji:

cukier puder, pół jabłka, plasterek cytryny

Opis:

Jabłka obrać, wykroić gniazda nasienne i pokroić w ćwiartki. Włożyć do garnka, nakryć pokrywką i dusić na małym ogniu przed ok. 15 minut. Dodać dżem (jeżeli znajdują się w nim skórki owoców, należy wcześniej przetrzeć przez sitko), cukier, ekstrakt waniliowy, rum i 1 ½ łyżki masła. Następnie gotować przez ok. godzinę, aż jabłka będą miały konsystencję gęstej marmolady.

Pozostałe masło sklarować (roztopić w rondelku, a następnie gotować na małym ogniu aż pozostanie żółty, przejrzysty płyn bez białego osadu).

Formę bądź garnek (mój ma wymiar 16cm średnicy i 6cm wysokości), wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Dzięki temu papier będzie się kleił do formy i wygodniej będzie wykładać go biszkoptami.

Biszkopty skrócić na taką długość jak wysokość formy. Najlepiej przycinać je pod małym kątem i opierać krótszą stroną o formę, wtedy nie będą się przewracały.

Każdego biszkopta zamoczyć w maśle i układać najpierw dookoła formy, a później na dnie. Przełożyć jabłka (najlepiej, żeby wystawały ponad formę, bo trochę się obniżą podczas pieczenia) i nakryć moczonymi w maśle biszkoptami. Można użyć odkrojonych kawałków ponieważ będzie to spód ciasta. Pozostałe masło wlać pomiędzy biszkopty po bokach.

Wstawić do nagrzanego do 190 stopni C piecyka i piec przez 35-40 minut. Dobrze jest podłożyć pod ciasto blachę, w razie jakby wyciekło trochę soku z jabłek.

Następnie schłodzić przez co najmniej godzinę. Jeżeli ciasto będzie zbyt ciepłe, może stracić swój kształt po wyjęciu z formy. Nakryć talerzem i delikatnie obrócić. Zdjąć formę i papier. Udekorować cukrem pudrem i kawałkami jabłek skropionymi sokiem z cytryny, aby nie ściemniały. Podawać z bitą śmietaną, lodami albo kremem angielskim (crème anglaise).

Przepis udostępniony przez:

kuchniaanetki
Przejdź do pełnej wersji serwisu