kwaśnica pycha
-
Stopień trudności
Łatwy
Składniki:
20 dag wędzonki (wędzonych kostek lub boczku pokrojonego w plasterki )
2 marchewki
1-2 cebule , kawałek pora
50 dag kapusty kwaszonej ( jeśli z sokiem -odlać go do szklanki)
kilka suszonych grzybków
2-3 ząbki czosnku
2 ziarna ziela angielskiego
kilka ziaren pieprzu , łyżeczka soli ,szczypta cukru
listek laurowy
ok.1 kg ziemniaków pokrojonych w grubą kostkę
zasmażka :
2 łyżki smalcu + 2 łyżki mąki
Opis:
Moja zupka to raczej kapuśniak naz. u nas kwaśnicą
W szybkowarze rozgrzewam odrobinę tłuszczu , podsmażam mięso i cebulę , wkładam jarzynę i zalewam wodą do 3/4 wysokości garnka , dodaję przyprawy ,wędzonkę, zamykam , zagotowuję .
Wywar gotuje się ok. 30-40min. ( jeśli urzyłam żeberek trójkątów - one gotują się dłużej ) , aż mięsko będzie miękkie. W tym czasie gotuję osobno do miękka ziemniaki w lekko osolonej wodzie , i w wielkim garnku .
Odparowuję szybkowar , dokładam kapustę kiszoną , zamykam i gotuję jeszcze 10 min. ( czas liczy się od zagotowania , głośnego syczenia ) . Wyłączam , odparowuję i całość przekładam do większego garnka , w którym ugotowały się ziemniaki , razem podgrzewam , jeśli nie dość kwaśne - dolewam soku z kapusty , ewent. dosmaczam kostkę grzybową .
Zagęszczam lekko zasmażką .
smacznego
Kwaśnica – tradycyjne danie polskiej kuchni góralskiej, zupa otrzymywana z kiszonej kapusty z dużym udziałem soku z kwaszonej kapusty i mięsa, spożywana zwykle z ziemniakami lub chlebem.
Dobra kwaśnica jest bardzo kwaśna .
Niedopuszczalne jest dodawanie jarzyn jak marchewka itp. bo wówczas powstaje kapuśniak, który bywa serwowany pod tą samą nazwą.
Kwaśnica sporządzona na wywarze z łbów rybich spożywana jest w Wigilię Bożego Narodzenia na terenie Żywiecczyzny.
Dobra kwaśnica na rybich łbach również jest bardzo kwaśna i ma specyficzny rybny smak, przypomina nieco węgierską halászle, co może być dowodem wpływów węgierskiej kuchni na Żywiecczyźnie.