Komentarze do przepisu

Skomentuj Wróć do przepisu "Ziemniak zimową porą - czyli Stampot"

mariateresa (2018-04-14 18:34)

Chochliczku drogi  -  kuchnia to nie apteka  i zmiany są dozwolone,  oczywiście że bez milion kalorii w boczku też będzie smaczny,  ale najstarsze receptury i ludzie  (jeszcze)  pamiętający "inna epokę"  powiedzą,  że stampot to nic innego jak  t y l k o   dobrze okraszone pure'  z dodatkiem  + teraz mięso / kiełbasa,  ale byłwały czasy,  ( wojenna bieda ) że była  tylko smażona cebula.  Bardzo często biegnę na skróty przez  galerię -  a tam jadłodajni multum -  i widzę to,  co na załączonych zdjęciach z internetu pod przepisem -   aż biją po oczach skwareczki i kusi zapach.....  Nie ma Chochliku stampotu bez ziemniaków -  jak nie ma bigosu bez kapusty.
Rookworst to smak wędzonej kiełbasy  (coś jak polska zwyczajna?)  ale drobno mielona jak mortadela -  smaczna,  ale żadne cudo.
Dzięki za komentarz  -  pozdrawiam !!!

chochlik (2018-04-14 13:54)

Wiele razy robiłam stampot bez boczku (w ogóle od niedawna używam boczku do czegokolwiek) i kompletnie się nie zgadzam, że bez tego jest niesmaczny. Przecież istnieje masło, śmietana, mleko, które mogą "nawilżyć" ziemniaki, a i na pewno są osoby, które wolą w ogóle bez tłustych dodatków. Widzę na niektórych zdjęciach rookworst. Chyba nie do dostania w Polsce, co? W każdym razie, fajnie, że podajesz oryginalny przepis. Już widziałam tu przepis na "stampot" bez ziemniaków. ;)

mariateresa (2016-11-14 17:46)

To dzięki Tobie Megi !   pokazując w komentarzu piękne zawijańce z boczku,  wspomniałaś o odpowiednim dodatku  -  ziemniakach z marchwią.  
Ten beszamel chodzi mi po głowie -  przy najbliższej okazji odłożę trochę stampotu i zrobię próbę -  zachowując proporcje oczywiście.  Zasada jest jedna i powie to Tobie najstarszy tubylec  -  p r o s t o t a.   SZPEK  -  wędzony / solony  musiał wystarczyć od jednego do drugiego świniobicia,  a reszta to co ziemia urodziła.   Foto - przyklady z internetu parujących stołów,  to już późniejsze -  lepsze czasy.  
Moje mocne, wiekowe  korzenie są z tego samego zagłębia pyraczanego!
Również pozdrawiam milutko!

megi65 (2016-11-14 15:36)

Marioterso ...bardzo fajnie ,ze wstawiłaś takie ''stampfowe'' ziemniaki z dodatkami są pysze . Jadłam z marchwią i kapustą włoską zasmażone beszamelem z cebulką i gałką muszkatałową - bardzo smaczna opcja.
Teraz muszę spróbować z kąskami mięsnymi.
Aaaa ważna jest jeszcze kwestia dobrego ziemniaka jadalnego , ja akurat pochodzę z zagłębia pyry i wybiorę dobrą odmianę .
Pozdrawiam happy

mariateresa (2016-11-14 12:11)

Czyli to już znasz i myślę,  że tej zimy jeszcze powtórzysz?  Jestem pewna, że dzisiaj -  szczególnie dzisiaj przy poniedziałku -  różne jego odmiany wcina kilka milionów osób -  nawet w szpitalach i przedszkolach.  Ale chorzy i maluchy pewnie bez smażonego boczku - na masełku z marchewką i chudym mięskiem / kiełbaską.

Zuzanna248 (2016-11-14 07:03)

Robiłam już jakiś czas temu z jarmużem... fajna sprawa, aby coś odmienić w menu.

Przejdź do pełnej wersji serwisu