Artykuły

Maślak żółty (maślak modrzewiowy)

Nazwa: Maślak żółty (Suillus grevillesi), maślak modrzewiowy

Występowanie: Maślaki zwyczajne o skórce w różnych odcieniach żółci bardzo pospolicie występują w lasach od lata do jesieni. Pojawiają się pojedynczo lub grupami wyłącznie w pobliżu modrzewi.

Wygląd: Kapelusze osiągają rozmiary od 3 do ok. 14 cm. Skórka przybiera żółty odcień z większą lub mniejszą domieszką czerwieni lub brązu. Powierzchnia najczęściej jest gładka, wyschnięta i błyszcząca. Przy wilgotnej pogodzie nabiera kleistości. Skórka jest łatwo ściągalna, usunięcie jej znacznie ułatwia czyszczenie grzyba i często podnosi walory potrawy.

Kształt kapelusza jest wypukły i poduszkowaty.

Drobne i okragławe pory i rurki są najpierw żółtawe, w starszych egzemplarzach oliwkowożółte. Uciśnięte brązowieją.

Trzon maślaka żółtego jest żółtawy lub żółtawobrązowawy, równogruby. Charakterystyczna szczeglnie dla młodych osobników jest obecność charakterystycznego śluzowatego pierścienia. Nad pierścieniem widoczne są drobne, rdzawozabarwione ziarenka. U starych grzybów pierścień często ulega zniszczeniu i może nie być dostrzegalny.

Miąższ jasnożółty lub zielonkawożółty, miejscami nieco różowieje lub nabiera delikatnie fioletowawego odcienia. Przyjemny w smaku i o słabym łagodnym zapachu.

Zastosowanie: Dopuszczony do obrotu handlowego na terenie Polski. Często i chętnie zbierany z przeznaczeniem do marynat lub w postaci duszonej do zup i sosów.

Warto wiedzieć:

  • Większość maślaków ma śliską powierzchnię kapelusza. Wyjątek stanowi np. maślak pstry, potocznie nazywany miodówką.
  • Od śliskiej powierzchni kapelusza pochodzi nazwa maślaków.
  • Lepką skórkę maślaków należy ściągnąć. Nie tylko ułatwia to oczyszczenie grzyba, ale zapobiega dolegliwościom żołądkowym i jelitowym, które mogą towarzyszyć spożyciu skórki (znajdujący się na niej śluz pęcznieje w przewodzie pokarmowym i może go zaczopować). Inną metodą pozbycia się śluzu z kapeluszy jest moczenie maślaków przez kilka godzin w 10% solance, a następnie dokładne ich przepłukanie pod bieżącą wodą.
  • Wszystkie maślaki są grzybami mikoryzowymi związanymi z różnymi gatunkami drzew iglastych

warto przeczytać

Z Wużetowego atlasu grzybów:

A na grzyby zabierz jajko na twardo i bułkę z masłem

Grzybowe ABC - bezpieczne i kulturalne zbieranie grzybów

Idzie jesień, koszyk grzybów z sobą niesie

Borowik szlachetny (prawdziwek)

Maślak zwyczajny (maślak sosnowy, ślimak, pępek)

Maślak żółty (maślak modrzewiowy)

Pieprznik jadalny (kurka, lisiczka, liszka)

Artykuł udostępniony przez:

Wkn
Przejdź do pełnej wersji serwisu