Forum

Gawędy o jedzeniu

łososie

  • Autor: mada-chicago Data: 2005-11-01 02:27:38

    witam :)
    mam zapytanko...... sezon łososiowy u mnie w pelni wiec na dzien dzisiejszy mam w lodowce 6 kg czystych filetow z lososia;
    wiekszosc pomrozilam, ale rybka nalepsza jest swieza
    wiec mam pytanko:czy ktos zna jakies ciekawe przepisy na lososia
    jedynym moim sposobem na ta smaczna rybke bylo dotychczas smazenie w panierce ewentualnie w sosie koperkowym
    wiec bylabym wdzieczna za nowe pomysly
    pozzdrawiam wszystkich serdecznie:):):)

  • Autor: inka21 Data: 2005-11-01 12:41:59

    prosze oto mija propozycja : http://wielkiezarcie.com/przepis6363.html oraz http://wielkiezarcie.com/przepis8011.html, polecam i pozdrawiam inka21

  • Autor: jasia Data: 2005-11-01 12:57:21

    Mam doskonały przepis na filety z łososia w sosie maślanym, pochodzi on z kasiążki" Wielka księga dobrej kuchni". Robiłam nie raz i były pyszne.
    Składniki: pęczek włoszczyzny, 1 mała cebula, pęczek pietruszki, 1 cytryna, 200 ml wywaru z ryby ( ja gotowałam głowę karpia, ale może być gotowy), 800 g fileta z łososia, sól, białt pierprz, 2 łyżki masła, 1 łyżka kaparów.
    Zagotować pokrojoną włoszczyznę, cebulę pokrojoną w ćwiartki, łodyżki z zielonej pietruszki, wywar rybny i 1 łyżkę soku z cytryny.
    Lososia pokrojonego na porcje przyprawić solą i pieprzem ,  włożyć do wywaru i gotować na wolnym ogniu 10 min.
    Ugotowane filety delikatnie wyjąć i odłożyć w ciepłe miejsce.
    Wywar przecedzić i zagotować. Masło ubić miotełką w wywarze, dodać posiekane listki pietruszki, plaster cytryny obrany ze skóry i pokrojony na małe kawałeczki, kapary, sól i pieprz.
    Sosem polać ugotowane filety.
    Podawać z ziemniaczkami i koperkiem.  Pychotka. Danie zdrowe , niskokaloryczne i szybko się robi.
    jasia

  • Autor: klarax Data: 2005-11-01 23:16:46

    Aaaaabsolutnie najlepszy i najłatwiejszy!!! przepis na łososia, jaki znam, pochodzi z chińskiej kuchni:
    oskrobanego łososia ze skórą (w całości albo wyfiletowanego) nadcinasz od strony skóry co trzy palce i w owe nadcięcia wkładasz kawałki imbiru; jeśli filetowany, to składasz go do kupy skórą na wierzch, i gotujesz na parze - w zależności od grubości osobnika - od 15 do 25 minut (i broń cię Boże dłużej) mięso w środku musi być już śscięte albo krótko przed tym; w trakcie gotowania ryby tniesz cebulkę-dymkę w stosunkowo wąskie paski !!!UWAGA!!! wzdłuż (dużo tej dymki, dużo!); ugotowaną rybę obsypujesz pociętą dymką i dymkę polewasz - w małych porcjach wrzącym olejem arachidowym, w tym momencie gotuje się cebulka! (może być mieszanka arachid i słonecznikowy); całość pokropić ciemnym sosem sojowym i podawać z ryżem (tylko na Boga, nie na sypko) i do zamaczania ryby, z ostrym sosem z chili rozbawionym sosem sojowym. Jako ryż poleca się tzw. pachnący ryż (flavoured, parfume long rice; jaśminowy, tajlandzki - ale nie broken, połamany).
    Do powyższej obróki nadają się wszystkie ryby o ścisłym mięsie - wychodzi bajka...
    No i trzeba liczyć 35-45 dgk na głowę (albo i lepiej - idzie, jak nic...)
    P.S.
    Płyn do parowania można wzbogacić o różne przyprawy: ja dodaję imbir, gwiazdki anyżku i przysmażany pieprz seczuański.
    P.P.S.
    Polewana wrzącym olejem dymka pryska strasznie - miejsce pracy należy więc starannie przygotować, np. rozłożonymi gazetami, bo inaczej później kuchnia wygląda, jak chlew.

  • Autor: mada-chicago Data: 2005-11-02 01:36:41



    dzieki dzieki:):):)
    wyprobuje na pewno:)
    pozdrawiam łososiowa mada

  • Autor: marinik Data: 2005-11-02 07:40:09

    moje faworyty to tatar z lososia i gravlax

  • Autor: amour Data: 2008-01-27 00:32:00

    Witam! Ja proponuje łososia w sosie cytrynowym naprawdę tyle co już się najeździłem i najadłem rybek to tylko to mi smakowało. Proponuję łososia jeżeli się jeszcze da i jest cały J to dzwonko grubości 2cm położyć na foli aluminiowej (oczywiście bez łusek) przyprawić przyprawą do ryb KAMIS ,sól, pieprz , i na to jedna gałązka koperku. To wszystko uformować w tzw. torebeczkę. Po prostu dwa końce foli złożyć do siebie rogami i zwinąć tak jak się zwija woreczek z przyprawą i tak samo z bokami tak aby nie leżało na rybce i było w miarę możliwości szczelne a następnie włożyć do rozgrzanego piekarnika do 140C i pozostawić na mniej więcej 15minutek. Po tym czasie sprawdzić czy rybka zmieniła kolor na bardziej jasny białko zawarte w rybie powinno się ściąć można to sprawdzić widelcem czy jest takie kruche. Do tego wszystkiego należy zakupić warzywa na patelnię i usmażyć je na patelni z dodatkiem masełka. Sos hehe!!! To może się wydawać pozór ale jest naprawdę smaczne i chyba najtańsze. Więc tak na małą patelnię (o.k poj. 0.5L) jest po prostu szybciej. Wlać 200ml wody zagotować. Sparzyć jedną cytrynę wycisnąć sok (bez pestek) i wszystko wraz ze skórką wrzucić do tej wody. Gotować chwilkę tak aby się dobrze skórka wygotowała i aromat zawarty w niej przedostał się do wody doprawić odrobiną pieprzu i soli i to wszystko. Pozostało jeszcze to tylko podprawić śmietanką (najlepiej ŁÓWICKĄ bo tylko ona jest dobra do tego sosu) wyciągamy skórki i po zmniejszeniu gazu na minimum  dolewamy śmietanki ciągle mieszając aż do momentu uzyskania  jasno żółtego koloru i to wszystko. Sosem polać rybkę lecz nie za dużo!!! Sos jest bardzo mocny i jest nie za dobry w nadmiernych ilościach .Dekorować można cytrynką i papryką słodką na rantach talerza i koperkiem na sosie. To wszystko smacznego pozdrawiam aha zapomniałem że to danie należy do bardziej wykwintnych i kosztuje 130PLN w restauracjach hehe więc życzę  smacznego ponownie J

  • Autor: amour Data: 2008-01-27 00:38:28

    a i jeszcze polecam karpaczio z łososia :)Filet zwinięty w rulonik uprzedni popieprzony i osolony należy włożyć w folia spożywczą i mocno zwinąć i na końcach mocno zawiązać to bardzo ważne!!! nadać ksztaut przypominający np.salami. i zamrozić  po 24h wyciągnąć z chłodziarki i rozpakować i kroić jak juz wspomniałem salami tylko że na bardzo cieniutkie talarki i wyłozyć nimi tależ po czym skropić je cytrynką i prażonymi kaparami i oliwkami(czarnymi).Smacznego uprzedzam nie wszystkim to samkuje bo danie jest surowe to coś w stylu naszego polskiego tatara

Przejdź do pełnej wersji serwisu