Forum

Kuchenne porady

Babka drożdżowa

  • Autor: milusia69 Data: 2008-03-05 09:51:42

    Poszukuję przepisu na dobra drożdżową babkę z lukrem :)) święta tuż tuż ....;)
    Dziekuję i cieplutko pozdrawiam

  • Autor: Regina Florczak Data: 2008-03-05 12:09:26

    Milusiu postaram sie znależc ciekawy przepis na jutro,bo muszę przeiżeć troche przepisow Pozdrawiam Regina

  • Autor: milusia69 Data: 2008-03-05 12:31:23

    Regino dziekuje Ci bardzo :))

  • Autor: kaja38 Data: 2008-03-05 18:54:44

    Milusiu..polecam przepis na babke ..autor Zona Zofia....Baba drozdzowa dla kobiet o silnych rekach. http://wielkiezarcie.com/przepis4803.html pieklam ta babe jest pyszna.Zrobilam do niej lukier bialy autorstwa iisskkaa "kolorowy lukier' http://wielkiezarcie.com/przepis21533.html

  • Autor: 3wcia Data: 2008-03-05 21:12:26

    Już od kilku lat piekę na święta taką oto babkę drożdżową:

    Przepis na 2 babki
    0,5kg mąki
    250ml śmietanki
    10 żółtek + 2 całe jaja
    20dag masła
    150g cukru pudru
    5dag drożdży
    100g rodzynek
    2 łyżki skórki pom.
    50ml rumu
    szczypta soli i szczypta szafranu

    Przygotowanie:
    -W dużym garnuszku wymieszaj 4 łyżki mąki, pokruszone drożdże łyżkę cukru i 1/4 szklanki lekko podgrzanej śmietanki. Odstaw w ciepłe miejsce.
    -Rozpuść masło
    -do jajek i żółtek wsyp sól i cukier, ubij. Dodaj mąkę, szafran, cukier, resztę śmietanki (też ma być lekko podgrzana) i zaczyn drożdżowy.
    -Wyrabiaj, a kiedy ciasto odchodzi od ręki dodaj letnie masło i rum. Wyrabiaj, po czym dodaj rodzynki i skórkę.
    -Zostaw do wyrośnięcia
    -Piecz 35-40 min. w 180 stopniach. Na dole piekarnika powinno być ustawione małe naczynko z wodą.
    -Polukruj (lukier: cukier puder+odrobinka mleka+ aromat pomarańcz.)

    Może się wydawać pracochłonna ale naprawdę warto!
    Smacznego

  • Autor: milusia69 Data: 2008-03-05 21:26:47

    Bardzo Wam dziekuje  ...napewno wypróbuję obie babeczki :))
    pozdrawiam

  • Autor: Regina Florczak Data: 2008-03-06 11:22:25

    Witaj będę musiała wypróbować  jest inna niż moja (moja już mi się znudziła).Z rumem nie piekłam.Powodzenia Regina

  • Autor: Regina Florczak Data: 2008-03-06 07:56:51

    Edycja przepisuBaba po staropolsku
    SkładnikiPrzepis
    1 kg maki
    1/2 l mleka
    8 dkg drożdży
    4 jajka całe
    4 żółteka
    15 dkg cukru
    szczyptę imbiru i kardamonu
    kieliszek spirytusu w którym moczyła sie skórka cytrynowa
    szczypta szafranu(wsypać do kieliszka z wodą i przecedzić)
    15 dkg roztopionego masła
    10 dkg rodzyneki kilka łyżek innych bakalii
    1 płaska lyzeczka cynamonu
    1/2 łyżeczki soli
    aromat waniliowy lub rumowy
    Najpierw trzeba zrobic zaczyn;25 gkg maki wsypać domiski zalać cieplym mlekiem ,dodac rozkruszone drożdże,trochę cukru wymieszać i odstawic do wyrośnięcia.
    Żółtka oraz 4 człe jajka ubić z cukrem dodać wodę szafranową i spirytus cytrynowy,wymieszać z zaczynem dodac sól,resztę mąkii wyrabiac 30-40 minut. odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.Na wysmarowaną blachę ułożyć płat ciasta wyrównać posypać częścią bakalii ,na to następny ołat i tak na zmianę. Czym więcej warstw tym baba będzie lepsza.Odstawić do wyrośnięcia.Jak wyrośnie o połowę wstawić do piekarnika i piec około 1 godzina .
    Sprawdzam drewnianym patyczkiem , jeżeli jest suchy to ciasto upieczone.
    Życzę udanych wypieków
    Pozdrawiam Regina

  • Autor: Regina Florczak Data: 2008-03-06 08:03:06

    zapomniałam dopisać że trzeba polukrować
    1 szklanka cukru ,1/2 wody gotować mieszjac.Jak wyjmiesz łyżkę i będzie ciągnęla się niteczka, dodajemy 1 łyżkę octu zestawiamy  i ucieramy. Jak zrobi się biały smarujemy pędzelkiem ciasto .gotowe Pozdrawiam Regina

  • Autor: milusia69 Data: 2008-03-06 20:05:05

    dziekuje za przepisy .....teraz nie wiem ktora zrobic :)) ale bede chciała wypróbowac wszystkie :)
    pozdrawiam :)) 

Przejdź do pełnej wersji serwisu