Forum

Kuchenne porady

domowy chlebek

  • Autor: zosiasamosia Data: 2008-11-26 15:26:08

    hej dziewczyny mam pytanie czy moze pieczecie czasem w domu chleb? słyszałam ze to wcale nie jest takie trudne i ze jest dużo lepszy niż kupny. 

  • Autor: Kotlinka Data: 2008-11-26 15:39:10

    No jaaaasne;-) A jak pachnie w domu....polecam domowy wypiek chlebka, na WŻ jest bardzo dużo świetnych przepisów;-)

  • Autor: ekkore Data: 2008-11-26 15:46:31

    Nie tylko czasami. Ja nie kupuję chleba od dawna.

    Polecam w artykułach w dziale szkoła gotowania "Pieczemy chleb".

    Obecnie jednak zakochana jestem w chlebie ilki76 http://wielkiezarcie.com/przepis31573.html - prosty w wykonaniu, nie trzeba wcale wyrabiać (ciasto mieszam łyżka do wchłonięcia mąki), można wykonywać z różnymi rodzajami mąk oraz z wszelkimi ziarenkami. Mieszałam mąki razowe, pszenne i żytnie. Dodawałam pestki dyni, słonecznika, siemię lniane, otręby.
    Nie było przypadku żeby nie wyrosło. Robię na zwykłych drożdżach (daję ich 3 g - to bardzo mało, "uskubek" wielkości paznokcia ) z podwójnej porcji.

  • Autor: zosiasamosia Data: 2008-11-26 15:53:01

    ale pieczecie w piekarniku czy w takich specjalnych wypiekaczach? słyszałam ze z tych wypiekaczy to wychodzi na stówe jadalny..hehe bo ja nie ma zbyt duzego talentu kulinarnego więc nie wiem czy dam rade :)

  • Autor: peggy83 Data: 2008-11-26 17:14:34

    Domowy chlebek jest wspaniały, jeżeli nie czujesz się na siłach zacznij od najprostszych chlebków
    http://wielkiezarcie.com/przepis35856.html
    próbowałam ten przepis, jest banalny! Jeżeli boisz się pieczenia, pocieszę cię że ja piekę w starym, blaszanym piekarniku ze spiralami i nie mam z tym żadnych problemów. Jeżeli masz sprawdzony piekarnik i udają ci się ciasta, nie będziesz miała problemu z upieczeniem chleba. Pamiętaj tylko o tym aby dopilnować by ciasto dobrze wyrosło - teraz zimą dobrze jest ustawić piekarnik na minimalną temperaturę i tam trzymać wyrastające ciasto, pilnując by nie było za gorąco. Ważne jest także aby wszystkie składniki nie były zimne - nie używaj drożdży ani mleka prosto z lodówki...jeżeli drożdże będą mieć cieplutko (nie za gorąco!) wszystko będzie OK możesz też kupić specjalne drożdże piekarskie - do chleba - wystarczy pobuszować w marketach...zresztą tutaj w szkole gotowania w dziale artykuły są wspaniałe opisy ekkore . Poszukaj i do dzieła ! To naprawdę nic trudnego! A efekt - cudowny! Jezeli spróbujesz domowego chlebka, nie będziesz chciała już jeść innego, zapewniam! Pozdrawiam i życze sukcesów!

  • Autor: ekkore Data: 2008-11-26 20:09:22

    Ja piekę w piekarniku. a do wyrabiania korzystam z siły rąk własnych. No przy tym proponowanym przepisie ilki z łyżki

  • Autor: Shanna Data: 2008-11-26 17:30:29

    Taki domowy chlebek nie ma sobie rownych. Ja pieke chleb, chociaz nie codziennie. W piekarniku juz dawno nie pieke, zwykle w maszynce do wypieku chleba. Przepis mam sprawdzony od makusi, oraz kilka innych, sprawdzonych (ale nie pamietam skad).
    Ostatnimi czasy pieke tez ciabatte (przepis wstawilam).

  • Autor: smakosia Data: 2008-11-26 18:30:09

    Zosiusamosiu, proponuję ten przepis na początek: http://wielkiezarcie.com/przepis28177.html

    Nie trzeba nawet mieć żadnego naczynia z przykrywką czy innych wynalazków. Wystarczą dwie dłonie i sprawny piekarnik. Piekłam już dwa razy wg tego przepisu a to efekt:

    Pod koniec wyrabiania ciasta posypałam je lekko mąką, bo kleiło się do rąk.

    Wcześniej ambitnie próbowałam pieczenia chleba na zakwasie. Fakt - jest pyszny, ale na początek lepiej zacząć od czegoś łatwiejszego czyli opartego na drożdżach. Powodzenia!

  • Autor: zosiasamosia Data: 2008-11-27 15:12:04

    Użytkownik Shanna napisał w wiadomości:
    > Taki domowy chlebek nie ma sobie rownych. Ja pieke chleb, chociaz nie
    > codziennie. W piekarniku juz dawno nie pieke, zwykle w maszynce do wypieku
    > chleba. Przepis mam sprawdzony od makusi, oraz kilka innych, sprawdzonych (ale
    > nie pamietam skad).Ostatnimi czasy pieke tez ciabatte (przepis
    > wstawilam).

    no właśnie ja upiekłam raz w piekarniku ale niestety nie wyszedł mi i poszedł cały dla ptaszków bo nie lubie wyrzucać jedzenia do śmieci, heheh mam nadzieje ze sie nie pochorowały biedne wróbelki :)
    chciałam kupić taką maszynkę do pieczenia żeby robić częściej, bo zajmuje mniej czasu a slyszalam ze i tak duzo lepszy i zdrowszy od kupnego. tylko ja sie nie znam na tych wypiekaczach i nie wiem jaki kupić, widziałam w jakimś sklepie chyba to był moulinex był niedrogi i miał taką opcję do pieczenia bagietek, wyglądał sensownie ale srednio się znam na tym. Shanna a jaki ty masz? i czy jest roznica między takim z wypiekacza a piekarnika? no i też dziękuję za przepis zrobię jeszcze jedno podejscie z tym przepisem w piekarniku :) moze w ten weekend.

  • Autor: Shanna Data: 2008-11-27 15:36:57

    Ja mam wypiekacz do chleba jakies lokalnej brytyjskiej firmy, ale jestem z niego bardzo zadowolona, bo nawet czasem jak nie chce mi sie wyrabiac ciasta np. na pyzy, to mieszam je w maszynce do chleba. 
    o wiele lepiej wychodzi mi w nim chleb, niz w piekarniku z wyjatkami typu bulki, ciabatty, chalki bo te w piekarniku zawsze mi wyjda a z chlebem to nigdy nie wiem co i jak.
    Maszynka ma kilkanascie opcji pieczenia chleba czyli: na chleb zwykly, z ziarnami i rozny,i dodatkami, francuskie pieczywo itp. czyli jest w czym wybierac.
    Jesli zastanawiasz sie nad zakupem takiej maszynki to wpisz na wz-owej przegladarce 'maszyna do pieczenia chleba' - byly o tym watki i moze wypowiedzi innych osob rozjasnia ci sprawe.

     

  • Autor: zosiasamosia Data: 2008-11-27 16:57:58

    Shanna dziękuję za pomoc, już znalazłam taki wątek paola_r ma też interesującego mnie moulinexa ale tez są opinie o innych wypiekaczach więc zrobie rozeznanie co i jak. ja mam to samo bułki wychodzą ciasta też ale z chlebem już gorzej zwłaszcz ze ja bardzo nie lubie marnować jedzenia ciężko mi wyrzucać potem do smieci, a nie wiem po ilu probach mi sie uda. pozdrawiam

Przejdź do pełnej wersji serwisu