Forum

Gawędy o jedzeniu

Ciasta z rabarbarem

  • Autor: Wkn Data: 2009-05-05 23:04:26

    Zwykle babkowe z pokrojonym w kostkę rabarbarem.
    Albo z musem rabarbarowym, aby udawały szarlotkę.
    Kruche kwaśne z bezą.
    Takie zwykłam próbować i polubiłam.

    Ale ostatnio spróbowałam wymieszać rabarbar pół na pół z truskawkami, poddusić z odrobiną wody, dodając pod koniec cukier, a na koniec zagęszczając budyniem waniliowym.
    Masa powędrowała na podpieczone na złoto kruche ciasto pszenno-kukurydziane, a na niej ususzyła się beza.
    Ależ to wciąga :) A może raczej, ależ to się wciąga.

    A jakie są Wasze ulubione rabarbarowce?

  • Autor: Tercia Data: 2009-05-06 00:01:59

    Ummm, to musiało być pycha...
    Ja to lubie takie drożdzowe - babcine - z rabarbarem i ogromną ilością kruszonki...

  • Autor: gosiekb Data: 2009-05-06 01:37:34

    A ja najbardziej lubie takie ciasto co sie uciera, pieke je z wszystkimi owocami poczynajac od jablek na rabarbarze skonczywszy. Wydaje mi sie ze juz wiem jakie ciasto upieke na niedziele :)

  • Autor: alman Data: 2009-05-06 07:13:34

    Latem przeważnie robię ciasto ucierane i na wierzch owoce, bo szybko się robi i jest pyszne kiedy jest świeże /ale na drugi dzień już mi niezbyt smakuje/. Ostatnio zrobiłam właśnie z rabarbarem, w tym dwa paski były też ze śliwką mrożoną.
    Szukam właśnie czegoś odmiennego do rabarbaru. Muszę pokopać w starych zeszytach może tam coś znajdę?

  • Autor: franitas Data: 2009-05-06 07:26:58

    jak już się zaczynają owoce to piekę bardzo często to ciasto. Zawsze się udaje:
    http://wielkiezarcie.com/przepis31849.html

  • Autor: ulla* Data: 2009-05-06 07:31:17

    U mnie w domu zawsze pachniało drożdżowym ciastem z pokrojonym w kosteczkę rabarbarem i kruszonką na wierzchu mniam....
    Ale z Twoich wymienionych wypieków najbardziej kusi te kruche z bezą.
    Będzie się wciągało,oj będzie...

  • Autor: teresa55 Data: 2009-05-06 08:01:24

    Dla mnie najlepsze jest to http://wielkiezarcie.com/przepis32171.html , Pieke go poczawszy os rabarbaru a kończe na jesiennych sliwkach. Ciasto baza jest wspaniałe. Polecam.

  • Autor: makusia Data: 2009-05-18 22:52:26

    ależ mi miło , ja też go najbardzej lubię i drożdżowe mniammm :))

  • Autor: Aniula27 Data: 2009-05-06 10:28:00

    Mój ulubiony przepis to kruchy spód, budyń, na to rabarbar w kosteczkę i piana z białek-pycha

  • Autor: yette Data: 2009-05-06 10:44:18

    A moja rodzinka uwielbia biszkopt z musem rabarbarowym. Właśnie dzisiaj kupiłam rabarbar i już się studzi musik rabarbarowy. Wieczorkiem uczta dla podniebienia, a za tydzień na komunię powtórka.
    http://wielkiezarcie.com/przepis31898.html

  • Autor: alidab Data: 2009-05-06 11:07:23

    Moje (i nie tylko) ulubione ciasto z rabarbarem to właśnie to: http://wielkiezarcie.com/przepis21635.html
    Jest słodko-kwaśne, wyraźne w smaku i ...nie do podrobienia...:)))

    Lubię też tartę na bardzo kruchym spodzie z pokrojonym w kostkę rabarbarem i truskawkami, owoce zalane śmietaną rozmieszaną z jajkami, cukrem i cukrem waniliowym. Też pycha...:)))

    No i stare, poczciwe kruche z rabarbarem i pianką bezową , pięknie podsuszoną na złoty kolor...:)

    Zdarza mi się także tak na szybko zrobić ciasto ucierane z kawałkami rabarbaru. Robi się błyskawicznie, rabarbar nie wymaga wcześniej specjalnej "obróbki" i nawet jak goście są w drodze - to jest szansa (dla gości oczywiśćie) na jeszcze ciepłe ciasto..:)

    No i oczywiście prawdziwe drożdżowe ciasto z kruszonką.... To dopiero smak....:)))

  • Autor: aloiram Data: 2009-05-06 11:27:43

    Alidab, mam wrażenie, ze w rabarbarowym sezonie, od Twojego placka z rabarbarem jestem uzależniona:-)) Jest naprawdę super:-))

  • Autor: alidab Data: 2009-05-06 12:49:42

    Ja także już nie jeden raz piekłam je w tym sezonie. Miło mi, że ma swoich stałych sympatyków ...:)))

  • Autor: till Data: 2009-05-06 12:12:54

    :) placek z rabarbarem Alidab... nie potrafię sobie wyobrazić lepszego wydania rabarbaru...
    Uwielbiam to ciasto i gdyby nie jego sezonowość, to skończyłoby się to tragicznie dla mojej sylwetki. A tak... krótka, lecz jakże piękna chwila na wiosnę :))))))

  • Autor: alidab Data: 2009-05-06 12:57:33

    Till...:))) Sezonowość rabarbaru można co nieco wydłużyć ...(zamrażając to fajne warzywo)...:)))

    Smak rabarbaru można też zamknąć w słoiku, najlepiej w towarzystwie truskawek ale to już inna bajka...:) A naleśniki z takim cudem smakują bosko....

  • Autor: Tolla Data: 2009-05-06 13:18:56

    Alidab, a przepis na takie truskawkowo - rabarbarowe cudo, to gdzieś znajdę?

  • Autor: alidab Data: 2009-05-06 19:35:13

    Ja takie "cudo" robię "na oko"...:)))
    Ok. 2kg rabarbaru pokroić dość drobno,i zasypać ok. pół kg cukru i zostawić na parę godzin (najlepiej na noc).
    Ok. 1kg truskawek (może trochę więcej) też zasypać ok. pół kg cukru i zostawić na noc.
    Następnie każdą z tych porcji smażyć oddzielnie na bardzo wolnym ogniu, mieszając drewnianą łyżką . Smażymy mniej więcej pól godziny.
    Następnie odstawiamy do wystudzenia, łączymy ze sobą, dodajemy sok i skórkę z cytryny, ewentualnie cukier do snmaku (jak kto lubi...).
    Taki mus należy skosztować na zimno aby właściwie ocenić czy jest wystarczająco słodki.
    Jeszcze raz podgrzewamy, delikatnie smażymy aby uzyskać odpowiednią gęstość i gorący nakładać do słoików. Na wierzch każdego słoika ja wlewam łyżeczkę spirytusu lub innego alkohou.

    Z takim dżemem można różne eksperymenty robić...( ja tak czasem kombinuję...)
     - doskonale podnosi smak dodatek kieliszka likieru pomarańczowego Cointreau
     - w innej wersji bardziej wytrawnej dodaję 2-3 łyżki zielonego marynowanego pieprzu i odrobinę gałki muszkatołowej  (doskonałe do
            tostów )
     - cytryna + trochę startego świeżego imbiru nadaje ciekawy smaczek

    Jeszcze jedno...:)
    Jeżeli chcemy uzyskać efekt bardziej zblizony do konfitury, to część drobno pokrojonego rabarbaru i pokrojonych, jrnych tuskawek dodajemy przed końcem smażenie. wtedy w musie mamy ładnie zatopione kawałki owoców.
    Dodatek soku z cytryny wpływa korzystnie w każdym przypadku na kolor dżemu - konfitury.

    Jak widać, radosna twórczość w kuchni jest często moim udziałem i nie zawsze chyba  zgodnie z zasadami sztuki kulinarnej ale za to
    w zgodzie z moimi kubkami smakowymi...:)))

  • Autor: Tolla Data: 2009-05-09 10:53:40

    Fantastyczne!!! Już czekam na truskawki Dziękuję.

  • Autor: till Data: 2009-05-06 16:45:43

    :) Ali, i ja tak pozamrażam, a potem waga mnie zrzuci, po nie wytrzyma mojego ciężaru...
    Z pełną świadomością (choć i z nieukrywanym żalem...) stawiam na naturalną sezonowość.

  • Autor: alidab Data: 2009-05-06 19:55:48

    Till, taką wagę- niewdzięcznicę trzeba wyrzucić wcześniej...zanim ona to zrobi...:)))

  • Autor: Transylwania Data: 2009-05-06 20:25:36

    Witaj WKN!

    Gdzie znajde przepis na ciasto kruche pszenno-kukurydziane?

    Z gory dziekuje za pomoc! Pozdrawiam

  • Autor: Wkn Data: 2009-05-06 20:58:54

    Hm, chyba w głowie każdej gospodyni, bo to ciasto bezprzepisowe, taka nagła fanaberia :)
    Ja akurat wzięłam, co miałam pod ręką w lodówce i tyle, ile miałam.
    A miałam:
    4 żóltka
    200 g mąki tortowej
    100 g mąki kukurydzianej
    100 g cukru - drobny kryształ
    15 dag margaryny dobrej jakości
    1 łyżkę kwaśnej smietany
    1 łyżeczkę proszku do pieczenia

  • Autor: Transylwania Data: 2009-05-07 16:53:01

    Dziekuje bardzo! Hm, do gospodyni mi jeszcze daleko.... :o))) musze sie jeszcze duzo od was nauczyc!
    Jeszcze do tej pory nigdy sie nie odwazylam dodac maki kukurydzianej do ciasta! Najwyzszy czas to wyprubowac...

  • Autor: Wkn Data: 2009-05-07 17:34:57

    Jeżeli się boisz, to dodaj jej po prostu mniej :)

Przejdź do pełnej wersji serwisu