Forum

Gawędy o jedzeniu

Nie rusz! To na święta! - czyli Wielkanoc 2017

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-03-13 10:26:37

    No to jak? Czas się zacząć zastanawiać nad świątecznym menu? Mggi wzięła rózgę i mnie pogoniła do roboty... :) tak więc:
    - jajka w co najmniej trzech odsłonach: z kawiorem, z tuńczykiem i trzecie z orzeszkami arachidowymi i krewetkami, jak starczy czasu, to moooże faszerowane w skorupkach,
    - sałatka jarzynowa,
    - sałatka pieczarkowo-jajeczna,
    - biała kiełbasa pieczona w piwie,
    - może galaretka z kurczaka w skorupkach,
    - tiramisu,
    - mazurek krówkowy,
    - delicja brzoskwiniowa (lub pomarańczowa) albo "takie tam" Bahati :),
    - pieczywo.
    Nie przewiduję pieczenia wędlin ani robienia białego barszczu w tym roku. Może menu się zmieni, jeśli ściągnę coś w kogoś z was. :)

  • Autor: iwciaG Data: 2017-03-13 10:42:14

    U mnie tegoroczne Święta upłyną również pod znakiem urodzin moich, więc menu również musi przewidywać rotację gości przewijających się przez dom ;))

    # żurek (może sama zrobię zakwas)
    # biała kiełbasa w piwie wg. Patrycji
    # śledzie w śmietanie, po wiejsku i po kaszubsku
    # wędliny z naszej wędzarni
    # sałatka jarzynowa....oj dawno nie jadłam ;))
    # jaja faszerowane pieczarkami

    # sernik i szarlotka zapewne....
    # czekolada mleczna domowa (zrobiona urodzinowo dla syna zrobiła furorę wśród dorosłych i dzieci)
    # krówki domowe ;)

    - jeszcze będę wprowadzać pewnikiem korekty lub jakieś dodatkowe przekąski, jak będę miała info ile gościów zawita hihi i co u Was mi się spodoba....;)

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-03-13 10:49:43

    Choroba.... ja też mam urodziny "prawie" w święta.
    Iwciu, ja w wolnej chwili zaczepię cię na PW o krówki, bo coś tam chciałam dopytać.

  • Autor: iwciaG Data: 2017-03-13 10:50:44

    okijos, czekam...;)

  • Autor: ekkore Data: 2017-03-13 11:19:51

    U mnie nic, żadnych planów.
    Święta będą  drodze, w poniedziałek wielkanocny wyruszamy w rejs i musimy kawał dojechać na miejsce wypłynięcia.
    Zresztą w Stanach Wielkanoc to tylko niedziela - niektórzy mają wolny piątek, niektórzy poniedziałek. Nawet nie ma co z bardzo szykować, żeby potem nie jeść cały tydzień.

    Jedno co mam to zapas czekoladowych jaj  - bo kupowałam jak jeszcze Święta miały być w domu. Nic to - zabierze się. Na pewno się nie zmarnuje.

  • Autor: kayunia Data: 2017-03-13 13:06:22

    Ja na razie to  wiem na pewno, że mazurek maślano - krówkowy z Twoich zasobów, za który to przepis wdzięczna Ci będę po grób :) I zrobię dużo, bo chociaż słodki jak pierun, to i tak znika najprędzej.

  • Autor: alana Data: 2017-03-13 18:46:31

    moge jakies namiary na ten mazurek

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-03-14 06:05:31

    Wystarczy mi świadomość, że bardzo smakuje.... i może kopertka z dowodem wdzięczności. :)

  • Autor: Smosia Data: 2017-03-13 14:05:21

    To już?? Ale ten czas leci.:((
    Ta Wielkanoc będzie na luzie - niewiele pieczenia i gotowania (zarobieni jesteśmy w ogródku tak, że końca nie widać, chyba aż do Sylwestra).

    Na pewno:
    zupa chrzanowa + biała kiełbasa
    schab sztygarski
    sałatka indyczo-owocowa
    jajka faszerowane pieczarkami, szynką

    sernik zimny
    ciasta 'szybkie' (jabłkowo-chałwowe bez pieczenia, mazurek bakaliowy).

    Może (do wyboru jedno, max 2):
    pijana śliwa
    w-zetka (z kwaśną śmietaną lub chałwą - odpadnie mi jedno ciasto 'szybkie')
    makowiec z jabłkami
    ciastka 'francuzy'
    ... na specjalne zamówienie rodzinne, słono opłacone (może być w naturze: mycie okien, podłóg).

    Plany są po to, by je zmieniać, więc do następnego 'koncertu życzeń'.:))

  • Autor: mggi63 Data: 2017-03-13 15:34:55

    Och ,Dzani dziekuje Ci baaaaardzo ! :-D Nie chcialam Ciebie rozga straszyc ale "co nie ubijosz,to nie ujedziosz " :-D. 

    Nie wiem jak to jeszcze bedzie ale jezeli juz to:
     * chyba chrzanowy krem Iwci
     * kielbaska pieczona...jeszcze nie wiem w czym i jak...
     * salatka jarzynowa + jakas tam
     * polmisek wedlin i serow
     * grzybki marynowane,chrzany wszelakie i sosy-dopy
     * z ciast sernik Zosi tzn.megi...i basta :-) 
     * dalej mysle...moze cos jeszcze...

  • Autor: alman Data: 2017-03-13 18:20:05

    Jestem na etapie myślenia... a menu ma być dietetyczne? bo skoro w tym dziale... chyba dobrze by zrobiło...

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-03-14 06:09:16

    Hmmmm, gdyby Makusia się pokazała, to bardzo proszę o przeniesienie do gawęd. :)

  • Autor: makusia Data: 2017-03-16 21:50:54

    Właśnie mi coś nie pasował tytuł w tym dziale:) Już przenoszę laugh4

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-03-17 08:36:34

    Dzięki wielkie, makusiu. heart

  • Autor: makusia Data: 2017-03-17 13:00:59

    Do usług :)

  • Autor: dorotaibasia Data: 2017-03-13 19:02:42

    Pasztet! już upiekłam i już siedzi w zamrażarce...resztę się wymyśli:) wielkanoc u nas bardziej "na zimno" wiec robi się stosunkowo szybko bez stania godzinami nad garnkami. O! Bigos tez jeszcze mam:) Tradycyjna sałatka jarzynowa musi być choćbym miała ją w srodku nocy kroić:)

  • Autor: mggi63 Data: 2017-03-16 22:02:20

    Ty jak moj brat,ze i w swieta potrafi robic salatke bo czasu ciagle brak a salatka mudi byc :-D

  • Autor: Izma73 Data: 2017-03-18 12:48:04

    Hura! Mam wolne Święta ,mam  tylko dwunastkę w Wielką sobotę i ...wolne,może sprawdzę jutro jeszcze raz bo aż nie wierzęshocked2 W ogóle grafik na kwiecień jest całkiem przyzwoity.Nie wiem jeszcze co przygotuję i jakie plany ma syn ze swoją rodziną ,ale to będzie i tak wyjątkowy czas. To pierwsza Wielkanoc w swoim nowym  domku.No i rodzina się powiększyła o synową i wnusia .A co i jak to już w ostatniej chwili .U nas tradycyjnie na śniadanie żurek ze święconką , jakaś sałatka , dobre mięsiwko na obiad ,domowa wędlina ( zamówiona ) ciasto.Zwykle skromnie,stawiam bardziej na duchowe przeżycie, ale wiadomo jeść też trzeba.

  • Autor: Izma73 Data: 2017-03-18 12:52:37

    Hmmm, dziwne co mam nacisnąć żeby odpowiedzieć na pytanie a nie temu co nademną????????

  • Autor: Bahati Data: 2017-03-18 14:00:01

    Mysle, ze upieke pasztet, lazanie, ugotuje jajka, podam z sosami. Z salatek: cobb i ziemniaczana. Deska serow i wedlin. Ciasta: sernik i klasztorna chata. Barszcz bialy, prawie zapomnialam. :)

  • Autor: renataz36 Data: 2017-03-20 11:44:35

    co to ta klasztorna chata?

  • Autor: Bahati Data: 2017-03-20 12:14:55

    Jedno z moich ulubionych ciast. :) Latwe do przygotowania, smaczne i wyglada nietypowo.

  • Autor: Smosia Data: 2017-03-20 20:17:01

    Już zapisałam w swoim kajecie. Dziękuję :)).
    A jakby tak chatę okleić masą chałwową?

  • Autor: aggusia35 Data: 2017-03-19 06:26:29

    Jak robisz sałatkę pieczarkową z jajkami ?

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-03-20 09:28:46

    http://wielkiezarcie.com/przepisy/salatka-jajeczno-pieczarkowa-30112818

    Właśnie ją zajadam, bo Młoda powiedziała, że w święta pieczarek jeść nie ma zamiaru. :D Czyli będzie zmiana planów.

  • Autor: iwett Data: 2017-03-20 10:03:37

    Daję jeszcze ser żółty i kukurydzę......też dobre.

  • Autor: balbisia19 Data: 2017-03-20 10:21:01

    Ooooo, to coś dla mnie. Uwielbiam pieczarki.

  • Autor: aggusia35 Data: 2017-03-20 16:20:31

    Dzięki, jadłam kiedyś z surowych i do dziś szukam przepisu, niestety bezskutecznie.

  • Autor: Smosia Data: 2017-03-20 19:19:55

    Przypomniałaś mi właśnie, że dawno temu jadłam u znajomej, a nawet sama taką mieszałam.
    Tyle pamiętam: cieniutko szatkowane pieczarki, skropione sokiem z cytryny, groszek lub kukurydza, jaja na twardo (? nie jestem pewna) i majonez, sól, pieprz. Może ser tarty w niej był...
    Jest raczej nietrwała, więc po lekkim schłodzeniu, należy ją zjeść.
    Bardzo mi smakowała.

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-03-21 08:55:04

    Ja mam w przepisach sałatkę z surowych pieczarek (do mięsa). A parę dni temu jadłam u mojej mamy sałatkę z surowymi pieczarkami, ogórkiem i czymś tam.... Zapytam o przepis, bo bardzo mi smakowała. :)

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-04-05 11:31:49

    Aggusiu ty moja, z piękną d**ą. devilish
    Sałatka z surowymi pieczarkami, którą jadłam u mojej mamy i mi bardzo smakowała.... choć na drugi dzień, oczywiście, podchodzi wodą:

    26 dkg cienko pokrojonych, surowych pieczarek,
    1 pokrojona w paseczki papryka,
    5 kiszonych ogórków (u mamy zamiennie ananas z puszki),
    1 puszka groszku lub kukurydzy,
    4 jajka na twardo pokrojone w kostkę,
    1 puszka tuńczyka (raczej w oleju),
    1/2 szkl. ryżu - ugotować na sypko,
    majonez - ile kto lubi.

  • Autor: aggusia35 Data: 2017-04-05 17:32:42

    Ciekawe i mniamuśne dziękuję :) Choć to nie to chyba najlepiej będzie jak odwiedzę kuzynkę i sobie spisze tą sałatkę u się z Wami wszystkimi podzielę przepisem.

  • Autor: patrycja1 Data: 2017-03-21 15:27:12

    No, nareszcie wiem co będzie u mnie; koszyczek ze święconką i...nic, normalnie nic nie mogę zdecydować. Pierwsza wersja; najprawdopodobnie po święceniu wyjedziemy na dwa dni, a tam zjemy co dadzą cheesy.
    Druga wersja; pierwszy dzień świąt u przyjaciół (Ona ma urodziny), drugi dzień u teściowej (tam będą jakieś resztki).
    Jakby nie patrzeć, zabrana została mi radość z przygotowań, pichcenia i mordęgi wszelakiej hihihi.
    Liczę na to, że jednak "kobieta zmienną jest..." i chociaż moją kiełbasę w piwie zrobię wacko

  • Autor: mariateresa Data: 2017-03-22 22:45:02

    A ja zakochałam się w tym jajku,  ale posiadam tylko stare zdjęcie i nic więcej.
    Żółtko to z pewnością brzoskwinia z puszki a stojaczek to ciasteczko z dziurką.     

    Jak (z czego) zrobić tę białą masę ?  Co Wam wyobraźnia podpowiada ?

  • Autor: Lea2 Data: 2017-03-23 07:50:22

    Myślę, że można zrobić z masy serowej z żelatyną lub masy piankowej albo z jogurtowej. Żółtko to też może być inne nie tylko z brzoskwini, ale np.z moreli, dyni hokkaido, czy nawet miks z marechwki, batata lub z samego żółtka doprawionego smakowo. Możliwości jest mnóstwo i można stworzyć wszystko, co wyobraźnia nam podpowiada... :)

  • Autor: mariateresa Data: 2017-03-23 12:24:06

    Chciałabym  (chciałabym !)  zrobić 4 takie jajka na 2. święto dla 4 osób i podać gotowe  ciastko na talerzyku  -  z jajkiem  wielkośco średniego kurzego
    -  biszkopt -  wycięty szklanką,   raz cieńko przełożony konfirurą
       ( bo kremu w jajku już dosyć )
    -  polany czekoladą i łyżeczką zrobione  wgłębienie - dla stabilności jajka.

    Samosiu i Lea2 -  dziękuję za wpis i pomysły,  ale w tym przypadku dynia, marchew,  batat czy prawdziwe żółtko  -   raczej chyba nie .... ?
    Biała masa  -  serek mascarpone i żelatyna  tak, + coś smakowo żeby to razem dobre było

    A reszta Wielkanocy  
    -  sernik,  coś tam jeszcze niewielkiego z pozostałego od jajek  biszkoptu  -  może torcik  Panczo  z kawałków ciasta ?    a  "na słono "  też nic wymyślnego -  tradycja jak co roku

  • Autor: Smosia Data: 2017-03-23 08:38:40

    Dzieło sztuki kulinarnej, cudo.

    Biała otoczka to chyba masa serowo-żelatynowa. Ja wybrałabym marcepan :P.
    Można kombinować z kleikiem ryżowym, kaszką manną lub masami ucieranymi z dodatkiem w. kokosowych.
    Ilu cukierników, tyle pomysłów/smaków (co kto lubi).

  • Autor: iwett Data: 2017-03-23 14:24:46

    Ale fajowe!
    Ja kiedyś kupiłam w B. na Wielkanoc takie foremki silikonowe połówki jajeczek.
    To gdybym upiekła w nich miniserniczki z brzoskwiniami. 
    Potem tylko takie dwie połówki skleic np. czekoladą ?
    Ale ta glazura na wierzchu to zupełnie nie mam pojęcia.???
    Wygląda jak cienka warstwa galaretki ? Ale przeciez to spłynie chyba, że jest taka specjalna cukiernicza ?

  • Autor: Bahati Data: 2017-03-23 14:27:14

    To jest polewa lustrzana. Mozna ja przygotowac w domu.

  • Autor: iwett Data: 2017-03-23 14:29:32

    O masz Bahati......:) Mogłam sie Ciebie zapytać :)
    Podasz przepisa czy trza na papierze podanie ???
    Bo fajna.........w zyciu nie słyszałam shocked

  • Autor: Bahati Data: 2017-03-23 14:48:10

    15 g zelatyny w proszku
    80 g zimnej wody
    100 g wody
    200 g cukru
    100g glukozy lub syropu kukurudzianego (lepsza glukoza, w plynie) 
    150 g mleka skondensowanego slodzonego
    200 g bialej, dobrej jakosci czekolady
    Barwniki spozywcze
     Zelatyne zalewamy 80 g zimnej wody, zostawiamy do napecznienia. Zagotowujemy wode, cukier i glukoze, gotujemy do rozpuszczenia. Zdejmujemy z ognia. Dodajemy zelatyne. Dodajemy mleko skondensowane. Zalewamy tym biala czekolade, zostawiamy na 5 minut, mieszamy dokladnie. Warto przelac przez sitko, zeby calosc byla bardzo gladka. Polewamy deser, ciasto gdy temperatura polewy wynosi 32 stC.

  • Autor: iwett Data: 2017-03-23 15:32:25

    Dzieki wielkie Bahati heart
    To ja musze spróbnąć na święta. Fajne z zapisać w zeszycie na zaśke :))
    To coś nowego.

  • Autor: Bahati Data: 2017-03-23 15:34:47

    Pamietaj tylko, zeby ciasto bylo chocby lekko musniete masa, aby polewa nie wsiaknela w ciasto i o tym, ze nadmiar musi miec mozliwosc swobodnego splyniecia, wiec najlepiej oblewac na kratce.

  • Autor: iwett Data: 2017-03-23 15:38:06

    No ale jeśli upiekę serniczki to bedzie sie trzymało ?
    Czym nakładac pedzelkiem czy łopatką ?

  • Autor: Bahati Data: 2017-03-23 15:39:21

    Wystarczy polac. :)

  • Autor: iwett Data: 2017-03-23 15:42:51

    No faktycznie tak napisałas.......ale ja to musze 2 x sie zapytac, zeby zrozumiec heheehappy2
    Dzieki jeszcze raz wielkie :)

  • Autor: Bahati Data: 2017-03-23 15:43:39

    Nie ma za co. :)

  • Autor: Bahati Data: 2017-03-23 14:47:43

    Biala masa: mus z bialej czekolady, smietany kremowki i zelatyny. Zoltko: mus owocowy z zelatyna. Polewa lustrzana. :)

  • Autor: iwett Data: 2017-03-23 15:40:35

    Tak Bahati to z cała pewnością nie jest brzoskwinia tylko własnie jakaś masa.
    Tak struktura wygląda.

  • Autor: Bahati Data: 2017-03-23 15:43:18

    Owoc bylby za ciezki, poza tym trudno byloby jesc taki deser, ze zgledu na roznice konsystencji.

  • Autor: mariateresa Data: 2017-03-23 16:41:51

    TAK,   Bahati ma rację  -  to jest polewa lustrzana w/g załączonego przepisu
    kto chce może spróbować  -  ja odradzam !   dwie moje znajome robiły

    200 gr. cukru /100 gr. glukozy /150 gr. słodkiego mleka skond.  200 gr. bialej czekolady..
     
    -  słodycz nad słodyczami słodyczą  polana
    -  oczy wyskakują z orbit !

    jednej i drugiej wyszło...  gumowate,  tak że  widelczyk sobie z tym nie poradził.

    Myślałam o 3 polewach  -  ciemna czekolada,  biała  i biała z kropelką barwnika
    -  połączyć te polewy,  ale przemieszać tylko "raz wkoło "  -  żeby kolory za bardzo się nie połączyły tylko powstał marmurek.
    Jajka nadziać na patyk i  "osadzić " w butelce.  Polewać  z góry.   Po zupełnym zastygnięciu polewy,  miękkim pędzelkiem 2 x pomalować jajko bezbarwną galaretką.   Może to jeszcze nie lustro,   ale widziałam jak cukiernik malował tak listki z marcepanu i ładnie się świeciły

    Dziękuje Bahati za białą masę -  skorzystam.

  • Autor: iwett Data: 2017-03-23 16:47:40

    No mariotereso a to tutaj na zdjęciach to co to za polewa ? Ta lustrzana czy z czekolady ?
    A tak mam wrażenie, że na tym zdjęciu jajka widac jakby ta biała masa przebijała. Dlatego pomyslałam ,że to galaretka.
    A jajko jak zrobisz ?

  • Autor: mariateresa Data: 2017-03-23 18:06:34

    na tych  zdjęciach  babek i tortu,   to jest właśnie polewa lustrzana - receptę podaje  Bahati

    jest ona przepiękna dla oka,  ale ja tej polewy nie polecam,  z powodu o którym piszę wyżej.

    Iwett -  temat się rozwinął za sprawą tej pięknej polewy,  a chodziło mi o tę białą masę.
    Pomysł podsunęła  Bahati,  myślałam też o masie z serkiem mascarpone.
    Jajko oczywiście zrobię we foremce  -  co prawda mam tylko jedną,  ale może gdzieś kupię.

    Nie miała baba kłopotu to jaja sobie wymyśliła  
    -  ale chciałam podać ciastko  tortowe  świątecznie...
      mieć  dobry przepis na białą masę,  to nie powinno być trudne -  o wykonaniu też piszę wyżej -  nad tymi fotkami.

  • Autor: iwett Data: 2017-03-23 18:13:37

    Ale bedzie ładnie, słodko i swiątecznie i miło :))

  • Autor: mggi63 Data: 2017-03-23 18:29:07

    Ojejku ale fajowska shocked2

  • Autor: iwett Data: 2017-03-23 16:20:46

    My na Święta kierunek Częstochowa :)
    No i teraz tak myslimy, że może i o Kraków by zahaczył jak jest okazja.
    Wezmę koszyk wiklinowy i tam troszke żarełka to sie zje na zielonej trawce :)
    Mam nadzieje, że pogoda dopisze.
    Miałam do wyboru albo pojutrze do Warszawy na wiec albo do Czestochowy........wole druga opcje tylko musze jeszcze jakiś nocleg skombinować.

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-03-31 07:51:28

    I co? Już nikt więcej się nie pochwali?
    U mnie chyba dojdą wytrawne tartaletki - z łososiem albo serkiem borowikowym. Bahati mi się wcięła z nowym ciastem. :) Sałatka słoneczna moja zamiast pieczarkowej. Mazurek makowy z węgierkami zamiast krówkowego.
    A tak w ogóle mam prośbę - róbcie zdjęcia, po świętach się pochwalimy kto co i dlaczego. :)

  • Autor: renataz36 Data: 2017-03-31 09:24:47

    a ja dopiero będę planować w weekend z moim późnym szczęściem ... o ile wróci z trasy :)
    Sałatka słoneczna????............. nie widzę jej u Ciebie w przepisach

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-03-31 09:27:23

    A to wstawię.... a zdjęcia po świętach. :)

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-04-06 07:47:18

    Ponieważ nie mam czasu - sałatka słoneczna znaleziona lata temu na jakiejś wyrwanej z gazety kartce:
    puszka ananasa,
    ser żółty pokrojony w drobną kostkę (zupełnie nie pamiętam ile),
    puszka kukurydzy,
    drobniutko pokrojona żółta papryka,
    słoik selera konserwowanego,
    mały ząbek czosnku zgnieciony,
    sosik - pół na pół sok z ananasa i majonez

  • Autor: renataz36 Data: 2017-04-06 08:44:18

    dzięki, przepis skopiowałam :)

  • Autor: mggi63 Data: 2017-04-06 09:26:48

    O to jaaa tez skopne.Na pewno smaczna bo robie w podobnych klimatach z piersia kurczeca.

  • Autor: Bahati Data: 2017-03-31 09:48:09

    Wymyslilam, rozrysowalam fajny przepis na deser wielkanocny. Jesli go zrobie, pokaze. :) poki co...jest to zlepek slow, machania rekoma, mazania po kartce. :D Nawet najcierpliwszy sie poddal sluchajac.

  • Autor: mariateresa Data: 2017-03-31 17:47:30

    To nie moje  i nie Święta ani temat wątku
    ale robię porządki w zdjęciach bo mi się albumy zawaliły
    i jeszcze dwie  babki  -  przeciwieństwo  polewy lustrzanej 
    -  niby tylko posypane farbowanym pudrem,  a " bogato " i elegancko

    Dobrze -  zrobimy zdjęcia a narazie porzed wielką robotą  pozdrawiam !

  • Autor: iwett Data: 2017-03-31 18:34:01

    To lukier pomadkowy ?

  • Autor: mariateresa Data: 2017-03-31 19:57:32

    iwett  -  te dwa zdjęcia nie są polskie  ( Hiszpania ?)  ale bylo pod nimi słowo "puder "
    -
     jeśli puder znaczy puder,  to pomyślałam  że cukier - puder,  oczywiście farbowany  -  ale nie upieram się,  tak mi wygląda.......  choć cukier puder raczej tak równo nie przyklei się do boku  suchej babki  -  ale przyznasz że ładne ?  To żółte to fajny pomyśł na dekorację tortu.

  • Autor: iwett Data: 2017-03-31 20:06:54

    Maria ja mam bardzo starą książke Marii Disslowej i powiem Ci ,że z ciekawości zaczełam wertowac i ona pisze własnie o lukrze pudrowym a jak sie doda mąkę ryzowa to powstaja takie wasnie nierówności..........tzn. ja tak zrozumiaLam.......
    A i jeszcze własnie odnośnie Twojego ostatniego przepisu na pierozki farbowane to na pisze tak :
    Kolor czerwony :  Krzew alkermesu,  koszenila i alkermes.
    A ze współczesnych to pomyślałam o soku z wiśni :)

  • Autor: mariateresa Data: 2017-03-31 21:40:36

    iwett -  powertuję internety,  może coś będzie o tej książce z przepisami Marii Disslowej  i odnośnie pierożków  -  zobaczę te krzewy jak wygladają -   ja ich nie znam,  obce mi są te nazwy.
    Jesteś Wielka !  ja skupiłam się na barwnikach  warzywnych -  a przecież owoce !  

    sok z wiśni...   a to na zdjęciu,   to są śliwki  -  kupiłam kiedyś na bazarze,  duże i aż czarne !  -  jedna śliwka zabarwiła kompot z jabłek na różowo.   Zapomniałam o nich...

    Pozdrawiam Ciebie serdecznie i dziękuję !
    Przepraszam Autorkę wątku wielkanocnego,  za wstrzelenie się tu ze śliwkami.

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-04-03 08:44:38

    Nie ma sprawy z tymi sliwkami. :D
    Koszenila to chyba robal. Bleee....

  • Autor: mggi63 Data: 2017-03-31 18:37:08

    Dzani,przy gosciach nie ma jak latac z aparatem i powiedza,ze sfiksowalam :-D

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-04-03 08:45:34

    Ale można w zaciszu kuchni. :) Nie szukać mi tu wymówek! devilish

  • Autor: mggi63 Data: 2017-04-03 09:34:47

    Nie wrzeszcz ! bigcry

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-04-03 10:36:07

    Bo na ciebie jak nie huknąć, to krzywo chodzisz! I nie becz mi tu! Bo zaraz ktoś mnie ofuka, że ci krzywdę robię. A ja przecież dobrze chcę! Tobie potrzeba silnej ręki! Że zacytuję Dyzmę: "NO!"

  • Autor: mggi63 Data: 2017-04-03 11:16:29

    Oj nikt Cię nie ofuka bo to wszyscy siedzą cicho by się nie narazić takim jak Ty grin

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-04-03 11:22:18

    laugh4 Dynia mnie boli ale i tak mi cudnie poprawiłaś humor!

  • Autor: mggi63 Data: 2017-04-03 11:40:54

    bucktooth chinese bucktooth

  • Autor: ja-żaba Data: 2017-04-03 08:39:00

    Na razie wiem tyle...

    Ciasta

    orzechowiec  http://wielkiezarcie.com/przepisy/orzechowiec-bardzo-arachidowy-30041602
    s
    ernik http://wielkiezarcie.com/przepisy/sernik-30112882

    M
    ięsiwa na zimno

    rolada z boczku
    schab gotowany http://wielkiezarcie.com/przepisy/schab-gotowany-10-min-30079220

    S
    ałatka pieczarkowa http://wielkiezarcie.com/przepisy/salatka-wielkanocna-mojej-siostry-30079198
    S
    ałatka jarzynowa tradycyjna
    Sałatka owocowa z sosem jogurtowo-miodowym

    Jajka faszerowane kaparami
    Jajka z sosem http://wielkiezarcie.com/przepisy/sos-do-jajek-ii-30078962

    Ze świątecznym obiadem jestem jeszcze w ciemnym lesie. Na pewno będzie rosół. Natomiast na drugie danie nie mam żadnego pomysłu:(

    I to na chwile obecną wszystko. Pewnie się coś zmieni, coś odejdzie, coś przybędzie...zobaczymy:)

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-04-03 08:47:12

    Faszerowane kaparami i czym? Bo szukam pomysłów na "nowe" jajka.

  • Autor: iwett Data: 2017-04-03 10:51:30

    Dżani a spróbuj może zrobić do jaj sos śmietanowy rosyjski. 
    szklanka śmietany,ugotowany burak, jabłko, sok z połowy cytryny, łyżka tartego chrzanu,łyżka posiekanej czerwonej cebuli, łyzka posiekanego koperku, zmiażdżony ząbek czosnku, sól i pieprz.
    Wszystko większe posiekać na mniejsze oprócz koperku wrzucić do malaksera i zmiksować.
    Wymieszać ze śmietaną dodać sok z cytryny i przyprawy.

    Ja co prawda zrobilam do śledzi ale myśle ,że z jajkiem będzie idealnie.

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-04-03 11:19:20

    Bardzo fajny pomysł... ale 1 burak?. Chyba żeby kupić 1 parowany na targu.

  • Autor: mggi63 Data: 2017-04-03 11:21:33

    Tak, Dżani własnie taki burak .

  • Autor: iwett Data: 2017-04-03 11:44:22

    No 1 burak dużo tego wychodzi. Możesz dać 2 jak chcesz.
    Tzn. ja ugtowałam więcej buraków bo też na sałatke do obiadu.
    Szybko sie robi i naprawde smaczny ten sos.
    I nie trzeba majonezu.
    Przepis znalazłam na jakies starej kartce z kalendarza.
    U mnie na Wielkanoc to musowo jaja z kawiorem.
    Kiedyś też tam faszerowalam pieczrkami czy rzodkiewką i ogórkiem ale wychodziło na to, że sama musiałam zjadac. No to se dałam spokój.

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-04-03 12:24:01

    Jaja z kawiorem zwane u mnie jajkami z makiem. :D
    Burak mnie zmylił, bo nigdy nie kupuję pieczonych. I oczyma wyobraźni zobaczyłam, jak stoję i ten nieszczęsny jeden burak gotuje. Potem mnie olśniło. :)

  • Autor: mggi63 Data: 2017-04-03 12:50:28

    Ja kupuję.Parowane od ludziów ze wsi sprawdzonych.Trzeba sobie Życie ulatwiać :D

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-04-03 14:16:08

    A ja nie mam sprawdzonych ludziów ze wsi. Wszyscy oszukują. :(

  • Autor: mggi63 Data: 2017-04-03 15:01:44

    Bo jestes niegrzeczna tongue

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-04-04 04:54:14

    A widzisz. Na to nie wpadłam. :D

  • Autor: mggi63 Data: 2017-04-04 07:08:17

    Dzani,przy Pocztowej na targu kobitka stoi na pewno w piatki i soboty ma bardzo pyszne buraczki.Ona stoi z tylu kosciola jakiegos tam wyznania.Przy murku ma rozlozone.Kobietka ok.40 lat.

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-04-04 07:51:27

    Dzieki, to po drodze. :)

  • Autor: Rzymianka Data: 2017-04-04 08:38:25

    Buraki gotowane można kupić w Lidlu. :)

  • Autor: mggi63 Data: 2017-04-04 09:35:23

    Rzymianko, mozna i w innych sklepach.Co kto woli bo ja raczej z tych swiezolublych a nie prozniowych :-) Raz tylko sie dalam nabrac na buraki, ktore "ukisily" sie w prozniowym opakowaniu i niby date waznosci mialy.

  • Autor: dorotaibasia Data: 2017-04-09 21:37:02

    O żesz! A mi ani trochę po drodze :D

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-04-10 05:56:59

    To którędy łazisz?sneaky

  • Autor: dorotaibasia Data: 2017-04-10 22:08:28

    Na szagę bez pole :D

  • Autor: jolka60 Data: 2017-04-15 09:55:04

    Iwett,interesujacy przepis.Moze wrzuc go wlasnie do przepisow,bo tu sie zawieruszy,a i scisgnac gorzej.Wlasciwie mam prawie wszystkie skladniki,a juz jajek od zatrzesienia.

  • Autor: jolka60 Data: 2017-04-15 09:55:05

    Iwett,interesujacy przepis.Moze wrzuc go wlasnie do przepisow,bo tu sie zawieruszy,a i scisgnac gorzej.Wlasciwie mam prawie wszystkie skladniki,a juz jajek od zatrzesienia.

  • Autor: ja-żaba Data: 2017-04-04 09:55:19

    6 ugotowanych jajek
    1 łyżka musztardy
    garść drobno posiekanych kaparów
    10 dag. miękkiego masła
    1 jabłko starte na jarzynowej tarce i skropione sokiem z cytryny
    pieprz

    Żółtka rozgnieść, wymieszać z resztą, doprawić do smaku:)

    Mam jeszcze jeden ciekawy przepis na jajka faszerowane z niedźwiedzim czosnkiem, ale zrobię je  na inna okazję, bo i tak, tego co zaplanowałam, na pewno nie przejemy....:)
    10 jajek
    garść liści czosnku niedźwiedziego
    1 łyżka dobrej oliwy
    2 łyżki miękkiego masła
    3 łyżki kwaśnej gęstej śmietany
    1 łyżka musztardy
    1 łyżka soku z cytryny
    sól
    świeżo mielony pierz
    Czosnek niedźwiedzi z olejem traktujemy blenderem, co by nam puree powstało. Masło ubijamy z musztarda na puszystą masę. Żółtka rozdrabniamy widelcem, mieszamy je z resztą składników:)

  • Autor: ja-żaba Data: 2017-04-04 09:58:46

    Pani Danusia ma świetne przepisy, często odwiedzam Jej bloga:) Pszczółkowy pomysł ciekawy i wesoły:)

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-04-04 10:28:12

    Dzięki, iwett, za przypomnienie - już to kiedyś widziałam ale zapomniałam. Tuńczykowe tak przyozdobię. :)

  • Autor: misia123 Data: 2017-04-08 21:43:53

    Pierwszy dzień świąt spędzam u Teściowej...jedzenia będzie jak zwykle tyle,że pewnie dostanę  na wynos :)
        W drugi dzień ,jak pogoda dopisze lecimy na Starówkę,na spacer :)
     Moje menu:
    1.Karkówka w galarecie z nadzieniem jajeczno-chrzanowym.
    2.Pieczony schab-bekon,karkówka,pasztet z suszoną śliwką.
    3.Sałatka jarzynowa.
    4.Ćwikła z chrzanem.
    5.Chrzan wg renataz36
    6.Jajka na twardo z szynką dojrzewającą i kiełkami pora.
    Ciasta:
    1.Sernik krakowski-dziś upiekłam i jutro zamrożę.
    2.Jakiś przekładaniec z masą budyniową i kajmakiem,z herbatnikami.
    Obiad w drugi dzień świąt:
    1.Pieczone piersi z kaczki z sosem jabłkowo-musztardowym.
    2.Rukola z granatem,pieczonym burakiem,pestkami dyni i sosem musztardowo-miodowym.
    3.Ziemniaki pieczone lub jakieś kluseczki ziemniaczane.
     I chyba na razie tyle,chyba,że mi coś do głowy wpadnie :)

  • Autor: iwett Data: 2017-04-10 10:06:41

    Misia a co to za schab -bekon?
    A białej i żurku niet ?

  • Autor: misia123 Data: 2017-04-10 14:52:07

    Iwett żurek i biała kiełbacha będzie w pierwszy dzień u teściowejwink2...a schab-bekon to inaczej schab z kawałkiem boczku z boku.

  • Autor: iwett Data: 2017-04-10 15:07:50

    Aaaa kapuje......tzn. taka parka...hehe laugh4
    Ja robie rolady ze schabu zawinięte w boczuś chudzieńki .....odgapiłam od Ciebie tylko bez francuza bo piekarnik pojechał dzisiaj do reklamacji :(
    A misia powiedz ten sos miodowo-musztardowy to jak robisz?

  • Autor: alman Data: 2017-04-10 19:21:11

    Iwett kochana, a gdzie przepis na te rolady schabowe? może też bym odgapiła?

  • Autor: iwett Data: 2017-04-10 19:32:08

    A to skarbie szukaj w wątku obiadowym gdzie nas misia uraczyła schabem we francuzie .......do schrupania , hehelaugh4
    Jak nie znajdziesz to jestem do dyzpozycji codziennie między 6.15 a 6.20 na WŻ cmokwink3

  • Autor: misia123 Data: 2017-04-10 21:24:51

    Iwett kochana tak na oko...sok z cytryny,miód musztarda (dla mnie najlepsza sarepska firmy K),ząbek czosnku,pieprz sól,oliwa lub olej.

  • Autor: misia123 Data: 2017-04-13 07:49:50

    Iwett to mój schab-bekon :)

  • Autor: mggi63 Data: 2017-04-13 08:39:33

    Raczej to karkowka przy schabiku bo boczek to nie te rejony wink3

  • Autor: misia123 Data: 2017-04-13 08:51:44

    Oj nie Mggi...karkówka jest powyżej schabu,można powiedzieć,że to kawałek żeberek bez kości,ja nazywam kawałkiem "boczku"devilish.

  • Autor: mggi63 Data: 2017-04-13 09:05:33

    Powyzej schabu jest sloninka a na wysokosci schabu po jednej syronie jest karkowka po drugiej szyneczka a pod schabikiem zebra, pod nimi boczus sneaky Jak glupoty tworze to mnie pogon happy2

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-04-13 10:35:23

    Mggi, "dolny" schab przechodzi w boczuś bokami. :) W sumie obie macie rację.

  • Autor: mggi63 Data: 2017-04-13 13:05:45

    Tak daleko nie zagladalam :-D

  • Autor: iwett Data: 2017-04-13 09:04:57

    Aaa to w ten sposób.......
    Misia a gdzieś Ty taką chudą świnie wynalazła ?laugh4

  • Autor: misia123 Data: 2017-04-13 09:07:50

    A to od teściowej prezencik :)

  • Autor: iwett Data: 2017-04-13 09:23:49

    Kurde..........nie chcesz sie na teściowe zamienić przypadkiem ?devilish
    Męża Ci zostawie.......laugh4

  • Autor: misia123 Data: 2017-04-13 09:46:09

    laugh4...o nie,nie,za dobrze z Nią mam...takie się raz na ho ho zdarzajądevilish.

  • Autor: renataz36 Data: 2017-04-10 13:23:39

    laugh4

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-04-09 17:18:26

    Na prośbę oleny mazurek pomarańczowy, nie taki znowu słodki. bucktooth Może ktoś jeszcze skorzysta:
    -spód z przepisu na mój megakruchy krówkowy,
    a potem:
    2 pomarańcze
    2 cytryny
    40 dkg cukru
    Na "grubej" tartce ścieramy skórę z cytryn i z 1 pomarańczy. Drugą pomarańczę obieramy ze skórki i błonek, otarte owoce obieramy z błonki (albedo) i ścieramy na tartce.
    Smażymy razem z cukrem ok. 30 min. Gorące wykładamy na upieczony spód. Koniec.
    Ja nijak nie ubieram mazurków, bo nie potrafię ale jak ktoś ma zręczne paluszki i fantazję to można.

    Dopisano 2017-4-13 8:41:26:

    Tym razem dałam 30 dkg cukru i jest OK.

  • Autor: Rzymianka Data: 2017-04-09 18:48:23

    Robiłam podobny, ale zamiast utrzeć te owoce na tarce, to je mozolnie obierałam i dzieliłam, teraz idę na skróty i robię morelowy z własnej konfitury robionej latem,  dodając trochę ekstraktu ze skórki pomarańczowej /własnej produkcji na czystym spirytusie/. :)

  • Autor: olena Data: 2017-04-09 18:49:18

    Dzani, wielkie wielkie dzieki!

  • Autor: alman Data: 2017-04-09 19:37:04

    Robię podobnie mazurek pomarańczowy, z tym że:
    -daję 3 pomarańcze i ze wszystkich też ścieram skórkę
    -miąższ kroję w kosteczkę przed smażeniem
    -do gorącej masy dodaję ociupinę galaretki pomarańczowej /1-2 łyżeczki proszku/ - lepiej trzyma "fason"
    - dekoruję płatkami migdałowymi i "sieczką" czekoladową
    Jest pyszny i taki orzeźwiający.

  • Autor: olena Data: 2017-04-10 22:46:42

    Bardzo bardzo dobry przepis, ale sie okazalo jak juz rozciapalam pomarancze ze nie mam tyle cukru jak w przepisie. No to zrobilam z iloscia jaka mialam i aby zgenstnialo potrzeba bylo 15 dodatkowych minut. Wyszedl najlepszy mazurek jaki jadlam w zyciu!

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-04-11 05:50:37

    Oleno, cóż mogę napisać. Bardzo, bardzo mi miło. heart

  • Autor: iwciaG Data: 2017-04-11 07:58:52

    Dżani, a skórki obrane, to kroimy na mniejsze kawałeczki i smażymy razem z owocami czy cu???

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-04-11 09:01:30

    Halooooo.... ścieramy na grubej tartce i smażymy razem. :)

  • Autor: iwciaG Data: 2017-04-11 09:10:33

    Halooo.....dzięki za doprecyzowanie, jakoś nie wyczytałam, ale tak myślałam ;))

  • Autor: patrycja1 Data: 2017-04-10 16:29:31

    Noo ja już prawie "po-świątecznie", żurek i moja kiełbasa w piwie zjedzone wczorajtongue2. W święta będę jedynie jajka i mięsa jeść (jak dadząbucktooth).

  • Autor: iwciaG Data: 2017-04-10 16:57:31

    Aaa, tu cie mam kiełbaso......devilish

  • Autor: patrycja1 Data: 2017-04-10 17:01:39

    hahahahahahahaha, normalnie czuję się "śledziona" wacko

  • Autor: misia123 Data: 2017-04-10 21:29:48

    Pooooomooocy :)
    Ćwikłę już robić czy jeszcze poczekać??

  • Autor: iwciaG Data: 2017-04-10 21:31:38

    Możesz robić, a możesz poczekać..... Łona długo zdrowa postoi ;)

  • Autor: misia123 Data: 2017-04-10 21:33:19

    Dzięki Iwciu,to może w środę zrobię ;)

  • Autor: Rzymianka Data: 2017-04-13 10:50:17

    W tym roku Święta "minimalistyczne". Krakowskie dzieci nie przyjeżdżają, a miejscowe tylko na obiedzie. Więc śniadanie tradycyjne:
    domowe wyroby wędliniarskie, pieczone mięsa, jajka, ćwikła, bułka drożdżowa /zamiast chleba/, sałatka jarzynowa.
    Obiad : mięsiwo /schab/  w delikatnym sosie, pierś kurczaka pieczona w jarzynach, kluski śląskie, młoda kapusta z koperkiem i szczypiorem, surówka warzywna z nowalijek.
    Deser:
    Lody czekoladowe  /własnej produkcji/ i tiramisu .

  • Autor: jolka60 Data: 2017-04-13 17:11:35

    Dzanina,pozwol,z etu sie podepne.MIalam wrzucic przepis na sprawdzona babke drozdzowa.Moze mi znowu wybaczycie pisownie.TRadycyjnie,na laptopie sie nie zalogowalam na WZ,a tu stawiam kulfony.No,ale do rzeczy

    50 dag maki,1\4 litra smietanki lub mleka \\ja robilam ze swojskim mlekiem\\.6 ag dtozdzy,4 do 5 zoltek\\tez jedno zastepowalam czasem calym jajkiem\\15 dag cukru,sol,wanilia,skorka cytrynowa,\\ja dodawalam czasem olejek cytrynowy lub waniliowy\\,10 dag masla lub margaryny..u mnie maslo,4 migdaly..mpzna pominac,5 dag rodzynek,3 dag cukru pudru do posypania,tluszcz i maka do formy.
    Zarobic rozczyn z 10 dag maki,mleka lub smietanki i drozdzy roztartych z cukrem.Pozostawic do wyrosniecia.Zoltka utrxec z cukrem na pulchna mase,dodac reszte przesianej maki,dodatki aromatyczne,obrane i rozdrobnione migdaly.Dobrze wyrobic,az ukaza sie pevherzyki..Wlewac po troszke roztopione,ale nie gorace maslo,dodac rodzynki...w razie potrzeby namoczyc je wczesniej w mleku,a pozniej obtovzyc w mace.Jeszcze cgwile wyrabiac ciasto.Wlozyc do przygotowanej formy,tak z 1\3 wysokosci,pozostwaic do wyrosniecia.Gdy forma jest pelna,piec w srednio rozgrzanym piekarniku ok 50 minut.Lekko schlodzic,oproszyc cukrem pudrem z wanilia \\to moja wrsja'' lub polukrowac lukierem rumowym.


    Uff,skonczylam.
    Dodam,ze ze mnie cukierniczka taka sobie,ale drozdzuchy mi sie udaja.Ta baba jest wyprobowana no i jeszcze ta zaleta,ze ciasto nie jest za twarde,mozna smialo je wyrabuiac w maszynie.
    Mam jeszcze starsze przepisy,tez sprawdzine,ale ksiazke diabel ogonem nakryl.Pewnie znajde po swietach.

  • Autor: mggi63 Data: 2017-04-13 21:10:23

    Dzieki Jola i ze pamietalas w ferworze zajec :-)

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-04-14 06:15:00

    Jolu, dzięki wielkie :))))
    Własnie porównałam ten przepis z krysiowym, uwzględniając proporcje. Są bardzoooo podobne. :) Jak starczy czasu to, na pewno, zrobię.... koniecznie na śmietance.

  • Autor: jolka60 Data: 2017-04-15 09:41:21

    Pamietalam,dziewczyny.Mam nadzieje,ze ktos skorzysta z tego przepisu.To z ksiazki kucharskiej
    \\ KUchnia polska,wydawnictwo Panstwowe Wydawnictwo Ekonomiczne,1980 rok.
    nIe ma tam p[rzyslowiowych cudow na kiju,ale sporo dobrych przepisow z naszej tradycyjnej polskiej kuchni.Mam wiele ksiazek,a rarytasem jest rowniez Kuchnia polska,ktora musze ratowac,bo kartki sie krusza ze starosci.PO prostu byle jaki papier.Bedzie mnie to kosztowalo,ale kartka po kartce trzeba skanowac.Staruszka,rok 1953.

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2017-04-18 09:56:10

    Też mam, i to dwa egzemplarze. W takiej brudnobeżowej płóciennej okładce.

Przejdź do pełnej wersji serwisu