Forum

Gawędy o jedzeniu

rissotto

  • Autor: kuleczka Data: 2007-11-02 15:14:08

    Witam!Mam pytanie-czy zna moze ktos prosty przepis na rissotto?Bylabym bardzo wdzieczna.

  • Autor: sunny Data: 2007-11-02 15:57:21

    Może to nie jest oryginalne risotto, ale podzielę się z Tobą, bo takie danie jest pyszne, mi bardzo smakuje ;)).

    Biorę ze 3-4 łyżki ryżu, płuczę w wodzie i odcedzam. Na patelni na łyżce oleju posmażam ćwierć cebuli, pół posiekanego ząbka czosnku i trochę pokrojonej wędliny, lub pokrojonego kurczaka ( a dzisiaj to nawet rybkę wrzuciłam i rozdrobniłam widelcem). Na to wrzucam ryż i zalewam na początek 1/2 szkl wrzątku. Duszę na wolnym ogniu ok. 15 minut i w miarę potrzeby dolewam wody. Przyprawiam - bazylia, oregano, pieprz, sól, 1/2 kosteczki samowej z Knorra. To taka najprostsza wersja... Czasem wrzucam posiekanego pomidora, startą marchew, fasolkę czy groszek z puszki i dolewam mleka ( tworzy się wtedy taki fajny sosik). Właściwie dodaję to, co mam pod ręką, nawet garść warzyw na patelnię... Uwielbiam taki ryż :). Gotowy jest wtedy, gdy płyn wyparuje a ryż jest miękki, ale nie rozgotowany. Te proporcje są dla jednej osoby ( czasem nawet za dużo wychodzi..). A jeżeli Ci taki nie spasuje to podaję linki - http://wielkiezarcie.com/przepis18941.html, http://wielkiezarcie.com/przepis410.html, http://wielkiezarcie.com/przepis14568.html, http://wielkiezarcie.com/przepis24496.html itd... :)

  • Autor: nutella Data: 2007-11-02 16:52:29

    To jest najprostrze i najlepsze http://wielkiezarcie.com/przepis18862.html :)))

  • Autor: smakosia Data: 2007-11-02 19:07:37

    Polecam przepis Nutelli (link powyżej). Jest rewelacyjny.

  • Autor: kuleczka Data: 2007-11-02 21:25:00

    Dziekuje,Wam bardzo wydrukowalam sobie te przepisy, teraz tylko zastanowie sie, ktory przypadl mi bardziej do gustu,zrobie i dam znac.DZIEKUJE I POZDRAWIA WAS KULECZKA:)))

  • Autor: lubczyk69 Data: 2007-11-03 15:58:25

    Jest to danie podawane na wstępie, więc nie może być sycące, dlatego prawdziwe risotto nigdy nie zawiera dodatku mięsa. Poniższy przepis jest klasykiem. Ujmując szafran mżna dodać np. szparagi, albo prawdziwki, albo radicchio, albo zielony groszek, albo krewetki, albo itp., itp! 1,5 do 2 litrów rosołu drobiowego lub wywaru z samych jarzyn 1 - 2 łyżki, dobrej pachnącej oliwy z oliwek 1 mała, drobniusieńko pokrojona cebula 2 łyżki dobrze schłodzonego masła 10 dag świeżo startego parmezanu pół łyżeczki wiórek szafranu, albo 1/8 łyżeczki szafranu sproszkowanego, rozpuszczonego w połowie szklanki gorącego rosołu, wziętego z podstawowej ilości 25 dag włoskiego ryżu o krótkich okrągłych ziarnach, zdefiniowanego na opakowaniu wyraźnie jako: risotto riso UWAGA! Inny ryż się nie nadaje! Ryżu na risotto nigdy nie wolno myć i kto ma wątpliwości, może go przebrać na suchym sicie kto lubi, może uzupełniająco dodać 1 – 2 łyżki szpiku wydobytego z wołowej kości sól i mielony biały pieprz prosto z młynka, wg indywidualnego smaku Zasady gotowania są zawsze takie same! Rosół zagotować i stale trzymać na granicy wrzenia. W wysokim garnku z grubym dnem, na oliwie zeszklić drobno pokrojoną cebulę. Absolutnie nie wolno dopuścić do jej zrumienienia! Kto ma zamiar dodać szpiku kostnego, co moim zdaniem znacznie podnosi walory smakowe tego risotta, powinien dać go do potrawy łącznie z cebulą. Wsypać suchy ryż i stale mieszać drewnianą łyżką. Gdy ziarna równomiernie pokryją się tłuszczem, wlać pół szklanki gorącego rosołu. Dno garnka musi być tak gorące, aby płyn natychmiast zaczął wrzeć. Nadal cierpliwie i nieprzerwanie mieszać. Gdy ryż wchłonie wlany rosół, dodać następną porcję. Dalej do końca konsekwentnie postępować tak samo. I to jest podstawą. Mieszać trzeba przez cały czas bez przerwy, zagarniając z dna garnka wypuszczaną z gotujących się ziaren ryżu masę skrobiową i stale wydobywać ją do góry. To niestety wymaga stania przez dobre pół godziny nad gorącym garnkiem. Włosi mówią, że jeżeli podczas gotowania risotta kucharz się nie spocił, to albo mistrz był kiepskim fachowcem, albo kiepskie będzie risotto. J Szafran daje się po 15 minutach od momentu rozpoczęcia gotowania. Po około 20-tu minutach ryż powinien być ugotowany al dente, tzn., że: - ziarna mają być miękkie lecz nie gumowate, - przy gryzieniu mają stawiać zębom lekki opór, ale jednocześnie w środku nie ma prawa być surowego rdzenia. Gdy risotto zaczyna osiągać właściwy punkt al dente, garnek natychmiast zdjąć z ognia, wsypać parmezan i stale mieszając od dna do góry, dodać masło. W miarę potrzeby uzupełniać drobnymi porcjami rosołu. Potrawa ma osiągnąć konsystencję gęstego kremu. Proces gotowania w zależności od twardości surowca, może się przeciągnąć i do pół godziny! Także risotto podaje się natychmiast, bowiem absolutnie nie nadaje się do odgrzewania! Szczególnie wówczas, jeżeli zawiera dodatek szpiku kostnego!

  • Autor: Ave Data: 2007-11-03 16:34:25

    WOW ... :)))))

  • Autor: kuleczka Data: 2007-11-03 23:27:16

    super lubczyku bardzo zainteresowal mnie twoj przepis POZDROWIONKA:)))

Przejdź do pełnej wersji serwisu