Artykuły

Grzybowe ABC - borowik szlachetny

Przygoda człowieka z grzybami trwa już od zarania naszych dziejów. Zawsze stanowiły one składnik pożywienia ludzkosci. Doświadczenie nauczyło nas, dzielić je na jadalne i trujące. Grzyby jadalne zaś rozdzielono na smaczne i smaczniejsze lub mniej smaczne, przydatne do suszenia czy też najlepsze do natychmiastowego zużycia w kuchni.

Niejednokrotnie znajdujemy w lesie jakieś grzyby, ale tak zupełnie nie jesteśmy przeświadczeni o tym, czy są to grzyby jadalne czy też nie.

Uwaga! Grzyby trujące

Niebezpiecznym skutkiem ubocznym grzybobrania mogą się okazać zatrucia, wynikające albo z nieznajomości grzybów lub też z pochopnego ich rozpoznania. Grzybów powodujących zatrucia śmiertelne, jest mniej w porównaniu z gatunkami jadalnymi. Amatorzy grzybów powinni nauczyć się rozpoznawać gatunki trujące. Najbezpieczniej jest zbierać i zjadać tylko te grzyby, które zna sie 100%, a te które wydają nam się niepewne, po prostu zostawić w lesie, jako jego ozdobę.

Nie ma żadnych domowych sposobów na sprawdzenie, czy grzyby są trujące czy też jadalne. Kiedyś wierzono, że cebula lub srebrne sztućce czernieją w dotyku od takich grzybów... jednak to nieprawda. Również w smaku, nie wszystkie grzyby trujące są ostre i gorzkie. Na przykład sławny muchomor sromotnikowy smakuje łagodnie. Nie jest też prawdą, że grzyby nadgryzione przez ślimaki, czy inne gryzonie nie są trujące. Najpewniejsze jest dobre i bezbłędne rozpoznanie grzyba.

Najbardziej szlachetnym z grzybow jest prawdziwek, czyli Borowik Szlachetny. Jego inne nazwy: grzyb prawdziwy, prawdzik, prawy, prawdziwiec, prawdziwik, grzyb sprawiedliwy, borowy, dębowy. Młode kapelusze bywają biale, dojrzale są ciemnobrązowe. Ich powierzchnia przypomina nieraz skórkę z chleba. Im bardziej dojrzaly, tym bardziej zmienia kształt z pólkulistego na spłaszczony, jak poduszka. Nóżka prawdziwka jest biala lub bladokremowa, pokryta białą delikatną siateczką. Na dole prawdziwek jest lekko filcowaty. Miąższ jest ścisly, twardy, biały i nie zmienia koloru po przekrojeniu. Rurki mają kolor od jasno- do ciemno oliwkowego. Prawdziwki użyte w potrawach, nie zmieniają koloru, pozostają ładne, jasne. Właściwie to bardzo znany grzyb, jednak niedoświadczeni zbieracze mogą go pomylić z tzw. Goryczakiem żołciowym, który ma jednak lekko różowy miaższ i rurki.

Inne z tej serii:
Grzybowe ABC - koźlarz babka
Grzybowe ABC - mleczaj rydz
Grzybowe ABC - pieprznik jadalny czyli kurka
Grzybowe ABC - podgrzybek

Artykuł udostępniony przez:

Glumanda
Przejdź do pełnej wersji serwisu