Artykuły

Grzybowe ABC - mleczaj rydz

Rydze to jedne ze smaczniejszych grzybów jadalnych. Nadają się szczególnie do marynowania w occie, ale usmażone na maśle są równiez kulinarnym przysmakiem. Kapelusz rydza jest koloru ochrowego lub ceglastopomarańczowego, z rdzawobrązowymi, koncentrycznymi kręgami, miejscami można zauważyć zielone plamki. Młode owocniki są wypukłe, z podwinietym brzegiem, starsze zaś, stają się bardziej płaskie lub lejkowate. Skórka jest gładka.

Rydze są grzybami blaszkowymi. Blaszki zbiegają w doł trzona, są dosyć gęste. Młode owocniki mają kolor żółtopomaranczowy, a starsze bardziej jaskrawopomaranczowy. Po zgnieceniu zielenieją.

Cylindryczny trzon ma kolor podobny do kapelusza. W środku początkowo jest porowaty, a później pusty. Miąższ jest bardzo kruchy, po przekrojeniu zabarwia się na pomarańczowo-marchewkowy kolor, później blednie, nabierając lekko zielonkawego odcienia.

Mleczaj rydz jest grzybem o bardzo charakterystycznych cechach botanicznych, ponieważ jego pomarańczowe mleczko, wydzieląjace się po przekrojeniu nie jest powtarzalne w żadnym innym gatunku grzybów. Rośnie czesto w okolicy świerków, po deszczu w calych koloniach.

Inne z tej serii:
Grzybowe ABC - borowik szlachetny
Grzybowe ABC - koźlarz babka
Grzybowe ABC - pieprznik jadalny czyli kurka
Grzybowe ABC - podgrzybek

Artykuł udostępniony przez:

Glumanda
Przejdź do pełnej wersji serwisu