Artykuły

Grzybowe ABC - pieprznik jadalny czyli kurka

Inne nazwy, jakie nosi pieprznik jadalny to: kurzajka, lepiecha, łasiczka, kurza nóżka, kurza stópka, pieprzyk.

Kto nie lubi jajecznicy z kurkami?? Kurki to jeden z bardziej popularnych i smacznych grzybów.

Młode owocniki kurki są koloru jajecznożółtego. Z czasem trochę bledną. Kapeluszki mają wielkość 10-70 mm, ich brzegi są początkowo podwinięte, starsze egzemplarze mają kapelusze lekko postrzępione i lejkowate.

Kurka to grzyb z blaszkami, które są ok 3 mm wysokie i zbiegają do trzona. Trzonki są nieregularnie cylindryczne i zwężają się ku dołowi. Wysokość osiągana przez kurki, to ok 30-60 mm. Miaższ jest mięsisty, bladoółlty, gładki i suchy. Zapachem i smakiem są lekko pieprzowe. Stąd nazwa - pieprznik.

Kurki najczęściej możemy znaleźć w lasach iglastych i lisciastych, na mchu lub opadłych liściach. W Europie zachodniej i środkowej notuje się dosyć duży spadek występowalnosci tego grzyba. Naukowcy stwierdzili, że na wielu obszarach skażonych nieczystym powietrzem, szczególnie związkami siarkowymi, drastycznie obniżylo się występowanie tego smacznego grzybka. Dużą część kurek, pokrywającą zapotrzebowanie rynku importuje się z Bulgarii, Litwy, Białorusi.

Kurka jest grzybem dosyć łatwo rozpoznawalnym, jednak ma też niejadalnego sobowtóra. Jest to tzw. Kurka fałszywa. Kapelusze tych grzybów nie są tak mięsiste jak kurek jadalnych i początkowo są pomarańczowe, potem bledną. Blaszki mają zwarte, pomarańczowe. Miaższ jest bardziej miękki niż jadalnych kurek.

W lasach iglastych i liściastych kurki pojawiają się od września do listopada. Te smaczne grzyby można przyrządzać na różnorodne sposoby. Malutkie warto zamarynowac w słodkokwaśnej zalewie lub occie. Stanowią też wspaniały dodatek do dań mięsnych. Są to grzyby bardzo smaczne, jednak przez fakt, że mają bardzo twardy miąższ sa bardziej cieżkostrawne. Prawie wcale nie sa niszczone przez larwy owadow.

Nawet jako konserwowane grzyby, kurki zawieraja dużo witaminy A i D. Nie powinno się ich jednak przechowywać zbyt dlugo w lodówce, gdyż zawierają dość dużo bialka i wody.

Inne z tej serii:
Grzybowe ABC - borowik szlachetny
Grzybowe ABC - koźlarz babka
Grzybowe ABC - mleczaj rydz
Grzybowe ABC - podgrzybek

Artykuł udostępniony przez:

Glumanda
Przejdź do pełnej wersji serwisu