Artykuły

Grzybowe ABC - podgrzybek

Te smaczne grzyby maja dwie główne podgrupy:
Podgrzybki zajączki oraz podgrzybki brunatne, z czego pierwsza grupa ma jeszcze kilka nazw regionalnych, takich jak: grzyb, borowik zajęczy, zajęcze wargi, zajączek, podgrzybek, mchownik zielony.
Podgrzybek brunatny nazywany jest rownież: grzybem płowym lub kasztanowatym (w Niemczech : Marone - nazwa od kasztana jadalnego) borowikiem brunatnym, podgrzybnikiem, półgrzybkiem, siniakiem, czarnulką.Podgrzybek brunatny dorównuje w smaku borowikowi szlachetnemu. Jest to jeden z najczęściej występujących grzybów borowikowatych. Można go znależć w lasach iglastych i liściastych od czerwca do listopada. Kapelusz ma kasztanowo-czerwony lub ciemnobrązowy, początkowo nieraz lekko zamszowy, później gładki. Gdy jest mokry, jego powierzchnia staje się śluzowata. Młode owocniki, początkowo kuliste, a później poduchowate, osiagają średnicę od 5 do 15 cm. Rurki są bladokremowe, w dojrzalszych owocnikach lekko oliwkowe, po przekrojeniu zabarwiają się na niebiesko. Baryłkowaty trzon koloru przeważnie jasnobrązowego, lub z brązowymi włóknami na oliwkowo-żółtym tle, z dojrzewaniem stopniowo nabiera cylindrycznego kształtu. Pod dotknięciem niekiedy lekko sinieje. Miaższ grzyba jest twardy i jędrny, kremowy lub bladożółty.

Podgrzybek zajączek jest równie smacznym grzybem jadalnym. Bardzo dobrze nadaje się do suszenia, zachowując ładny jasny kolor. Świeże grzyby mają kapelusze koloru oliwkowego, szarobrązowego lub oliwkowo-ochrowego. Są suche, lekko zamszowe, starsze matowe. Młode podgrzybki zajączki, podobnie jak podgrzybki brunatne, są również kuliste, a starsze nabierają formy poduchowatej. Rurki maja kolor oliwkowobrązowy lub żółtozielony. W starszych owocnikach po dotknieciu lekko sinieją. Trzonek mają cylindryczny, nie taki gruby jak u podgrzybka brunatnego, kolor żółtawo-czerwonawy, w podłużne brązowe żeberka. Miąższ kapelusza jasny, dość miękki, w trzonku włóknisty. Najczesciej występują w lasach liściastych i mieszanych, szczególnie w dąbrowach, od maja do października.

Inne z tej serii:
Grzybowe ABC - borowik szlachetny
Grzybowe ABC - koźlarz babka
Grzybowe ABC - mleczaj rydz
Grzybowe ABC - pieprznik jadalny czyli kurka

Artykuł udostępniony przez:

Glumanda
Przejdź do pełnej wersji serwisu