Artykuły

Kawa - Kawa w moim domu

Kawa śniadaniowa

Ciekawostką jest fakt, że zanim kawa stała się żelaznym składnikiem słynnego wiedeńskiego śniadania, do porannego posiłku serwowano tam - piwo!
Czyli o tym, jaki smak ma piwo z rana, wiedziano dobrze już w XVII wieku!

Powiedzenie arabskie mówi, że „nie masz milszej pobudki nad aromat świeżo zaparzonej kawy, gdy najlepsza jest w oryginale - „piekielnie gorąca, szatańsko czarna, czysta jak anioł, i słodka niczym miłość".

Owszem, Arabom należy przyznać rację, ale tylko w jednym punkcie, że jest najmilszą pobudką. Kawę bowiem powinno się podawać na tyle gorącą, aby od razu nadawała się do picia, a ile kto słodzi, to już należy do jego wolnego wyboru. Wróćmy jednak do magicznego działania porannej kawy.

Wiele osób nie wyobraża sobie innego początku dnia. Nie potrafią bez niej funkcjonować. Przyczyną tego jest działanie kofeiny, która powoduje podniesienie się poziomu sereotoniny, zwanej hormonem szczęścia. Jednym słowem, szybko i znacznie poprawia samopoczucie.

Kolejną obserwacją poczynioną przez medycynę jest fakt, że działanie serotoniny dodatkowo potęgują promienie słoneczne. Dlatego filiżanka kawy pita w słoneczny wiosenny poranek smakuje lepiej od takiej samej pitej zimą przed wschodem słońca, albo ponurym pochmurnym początkiem dnia.

Mieszkańcy północnej Europy, tam gdzie słońce później wstaje i wcześniej zachodzi piją dużo więcej kawy niż ci z południa. Również wśród mieszkańców dolin otoczonych szczytami Alp zaobserwowano to samo zjawisko.

Zużycie kawy w kilogramach w przeliczeniu na głowę mieszkańca wg danych z lat 1990/91:

Dania Finlandia Szwecja Francja Włochy
10,6 11,6 11,2 5,9 4,4

Między innymi zaobserwowano, że im dalej na północ, kawa jest palona „delikatniej", czyli - jasno. Smakuje subtelniej. Im dalej na południe, pali się ją tym intensywniej - czyli ciemno. Wtedy ma zdecydowany charakter i bardzo silny aromat.

Dlatego podana w Warszawie, w Wiedniu czy w Neapolu, smakuje zupełnie inaczej.

Z tego płynie tylko jeden wniosek, że poranną kawę należy parzyć bardzo starannie, bo jej jakość często potrafi mieć wpływ na pogodność całego dnia, który przed nami stoi.

Z mlekiem, śmietanką, czy tylko czarna?

To absolutnie zależy od indywidualnych upodobań. Dla jednych kawa bez mleka, dla innych bez cukru - jest nie do pomyślenia. Miliony konsumentów na świecie codziennie kierują się zakorzenionymi przesądami:

  • nie jest prawdą, że picie kawy z mlekiem powoduje turbulencje w żołądku, i w ślad za tym problemy z trawieniem

  • optymalne skomponowane mleczko do kawy powinno składać się z następującej proporcji: 3x2 > słodkiej śmietanki o zawartości 36% tłuszczu, i pełnego mleka;
    to nadaje kawie właściwego pełnego smaku i sympatycznego koloru

  • czystą hipokryzją jest protestowanie przeciw dolewaniu do kawy śmietanki z mlekiem, z powodu rzekomego nadmiaru kalorii, bo na filiżankę daje się 1 łyżkę takiej mieszanki, a od tego jeszcze nikt nie przytył

  • z punktu widzenia smakosza, mleko odciągane albo to o przedłużonej trwałości, nie nadają się do kawy; takie barwią płyn w filiżance na brudno brązowo, ani też nie są cenione pod względem smaku

Źle dobrane mleko potrafi zepsuć najlepszą i starannie zaparzoną kawę. Mimo wszystko. O tym, co komu smakuje decyduje przyzwyczajenie podniebienia.

Od czego zależy pianka na powierzchni?

Dla wielu koneserów pianka gromadząca się na powierzchni kawy spływającej z ekspresu ciśnieniowego jest ukoronowaniem oczekiwanej ekstazy smakowej. Włosi określają ją mianem crema - mając na myśli drobno porowatą strukturę, jasno brązowego koloru, która powstaje pod ciśnieniem, skutkiem przedostawania się gorącej pary przez porcję kawy.

Nie należy jej mylić z mechanicznie ubijaną pianką z mleka.

Zależy od właściwego ciśnienia w ekspresie. Jeżeli powstaje mało „kremu", prawdopodobnie maszyna jest zakamieniona albo panuje w niej za małe ciśnienie. Można spróbować temu zaradzić, zwiększając nieco porcję kawy.

Często mylone pojęcia: gorzka - ostra - mocna

Kawa z gatunku robusta charakteryzuje się ostrym smakiem. Po jej przełknięciu w gardle pozostaje drapiące wrażenie i dlatego często jest to często mylnie utożsamiane z mocną kawą. Równie często kawa smakująca wyjątkowo gorzko (np. za drobno zmielona przed parzeniem) będzie odebrana jako mocna.

Faktycznie mocna arabica zaparzona przez filtr, pozostawiając w przełyku łagodne wrażenie, będzie uznana za słabą.

Czemu potrafi smakować kwaśno

Bywa, że jeśli kawa pochodzi z Kostaryki albo Gwatemali, potrafi smakować kwaśno. Również, jeżeli woda użyta do parzenia była zbyt miękka.


Inne artukuły z tej serii:

Kawa - Od czego zależy świetność smaku kawy w filiżance?
Kawa - Gatunki
Kawa - Krótki opis długiej historii
Kawa - Pierwsze kawiarnie
Kawa - Polski akcent
Kawa - O kawie z bliska
Kawa - Czym się kierować kupując kawę?
Kawa - Kawa w moim domu
Kawa - Apel do smakoszy kawy
Kawa - Mały słowniczek klasyków kawy

Artykuł udostępniony przez:

lubczyk69
Przejdź do pełnej wersji serwisu