Forum

Gawędy o jedzeniu

Szarlotka jaką lubicie

  • Autor: aggusia35 Data: 2016-10-16 14:04:36

    Sezon jabłek w pełni. Ciekawa jestem jaka jest Wasza ulubiona szarlotka lub ciasto z jabłkami.
    Ja lubię na biszkopcie. Jabłka rozpieszczone z galaretką, bita śmietana i polewa czekoladowa, która smakuje jak najlepsza w świecie czekolada. Wrzucę przepis, tylko poszukam, gdzieś mi z ulubionych zniknął

  • Autor: Wkn Data: 2016-10-16 14:09:39

    Ojej, straszny wątek, straszszszny, ponieważ lubię prawie wszystkie szarlotki :)
    Wczoraj wieczorem zatęskniłam, gdy prażyłam jabłka do jaglanki z cukrem i cynamonem.
    Moja najukochańsza to chyba taka klasyczna w postaci jabłek zamkniętych między dwiema warstwami kruchego ciasta.
    A na Twoją z jabłkami rozpieszczonymi galaretką, bitą śmietaną i polewą czekoladową też czekam!

  • Autor: aggusia35 Data: 2016-10-16 21:50:10

    http://wielkiezarcie.com/przepisy/atrakcyjna-szarlotka-z-bita-smietana-30051173 To moja jedna z ulubionych. Blacha pusta, a wczoraj wieczorem robiona:)

  • Autor: Wkn Data: 2016-11-13 08:48:12

    Uuu, to szarlotka na bogato - z polewą kakaową na bitej śmietanie - pychota.

  • Autor: mggi63 Data: 2016-10-16 14:15:25

    Jeżeli już to tylko szarlotka tradycyjna na kruchym cieście i pachnąca cynamonem bez żadnych udziwnień.

  • Autor: Rzymianka Data: 2016-10-16 14:21:45

    Lubię różne, na cieście ucieranym, kruchym i biszkoptowym, ale prawdziwa moja to, kruche ciasto i złota reneta, nie ma lepszej szarlotki. :)
    Kiedyś miałam dobry przepis na szarlotkę "poznańską" /jabłka krojone w kostkę, mleko w proszku i ... więcej nie pamiętam/, może ktoś zna przepis ?

  • Autor: ekkore Data: 2016-10-16 14:35:23

    Szarlotka to po serniku moje drugie ulubione ciasto.
    W zasadzie lubię każdą wersję, jednak faworytem jest na kruchym albo półkruchym cieście, z zamkniętą pomiędzy warstwą jabłek.
    Byle bez cynamonu i cukru wanilinowego oraz olejków zapachowych.
    Za to z kardamonem.

  • Autor: aggusia35 Data: 2016-10-16 21:52:16

    Meguś luczyłam na Twoje pszepisy :) Dodałam przepis w tej mojej jabłka się rozpieka. Staram się wybierać takie smaki galaretek, które nie zdominują jabłek, ale mogliby wymyśleć jabłkową:)

  • Autor: megi65 Data: 2016-10-17 13:38:51

    .... a bo ja swoje ''jabcole'' serwuje innym grin.

  • Autor: aggusia35 Data: 2016-10-16 21:56:36

    W kolejny weekend przymierzam się do tego przepisu http://wielkiezarcie.com/przepisy/banalnie-proste-ciasto-z-jablkami-i-orzechami-30056023 Koleżanka przyniosła coś podobnego do pracy ciasto było wilgotne dużo jabłek i orzechów. Mam nadzieje, że to to :) Próbowałyście ten przepis?

  • Autor: ekkore Data: 2016-10-16 22:08:25

    Tego przepisu nie ma. Myślę, że to dziad, salceson czy wiewiórka. Bo z takimi nazwami się spotkałam.
    Ja bardzo lubię to ciasto, proste w wykonaniu, wilgotne chrupiące. Pycha.

  • Autor: Dżanina Fonda Data: 2016-10-17 11:05:28

    Klasyczna, półkrucha, z dużą ilością jabłek i małym dodatkiem innych owoców, bez bezy lub z ogromną chrupiącą. I BEZ cynamonu. :)
    A druga to ta, o której pisała Aggusia: biszkopt, jabłka z galaretką, bita śmietana lub delikatna masa budyniowa i mnóstwo polewy. Dawno nie robiłam....
    Ale która by nie była - to koniecznie kwaśne, "szarlotkowe" jabłka. Nie cierpię szarlotki ze słodkich jabłek.

  • Autor: mggi63 Data: 2016-10-17 11:59:46

    Szarlotka tylko z antonówką albo szarą renetą i żadna improwizowana :)

  • Autor: Smosia Data: 2016-10-17 12:27:40

    Ja wszystkie lubię, szarlotki czy jabłeczniki, byle pachniały 'jak u Mamy' (ciasto wanilią, a nadzienie cynamonem i goździkami, mocno rodzynkowo-rumowe/likierowe).
    Jabłka mogą być prażone z cukrem, czy zatopione w galaretce/kisielu.
    Bitą śmietanę bez żalu oddam lub wymienię na łychę lodów :P

    No to do kuchni, jabłka czekają :D

  • Autor: Beata500 Data: 2016-10-17 12:32:39

    Dwie warstwy ciasta kruchego, w środek jabłka wcześniej uprażone i bez cynamonu. To moja ulubiona szarlotka.

  • Autor: Krystyna911 Data: 2016-10-17 19:55:01

    najczęściej pieczona przeze mnie to szarlotka w cieście krucho-drożdżowym. Z duuuuuuuuuuuużą ilością jabłek a jabłka wcześniej przesmażone. 

    Dzięki za wątek, bo przypomniałam sobie o przepisie na ciasto miodowe z jabłkami i orzechami. O matko, jak ja dawno go nie piekłam

    Dopisano 2016-10-18 19:42:33:

    edit

    podaję linki do moich ciast z jabłkami szarlotka krucho-drożdżowa i miodowe z jabłkami i orzechami

  • Autor: aggusia35 Data: 2016-10-17 20:25:01

    Dziewczyny, bardzo proszę o przepisy tych Waszych pysznych szarlotek. Tyle przepisów, ile nas, Ja chętnie spróbuję wszystkich i myślę, że znajdzie się więcej chętnych:)

  • Autor: iwciaG Data: 2016-10-18 07:39:15

    Podpisuję listę chętnych do skorzystania z przepisów........:))

  • Autor: Smosia Data: 2016-10-18 13:37:53

    Przepisu to ja nie 'odziedziczyłam' niestety - moja Mama piekła na wyczucie :(
    Mogę tylko podać wytyczne 'z czapeczki'.
    Ciasto: utarta margaryna (pomagałam przy ucieraniu w makutrze) z cukrem, żółtkami, zagnieciona z mąką, proszkiem do pieczenia i ubitymi białkami, trochę śmietany na koniec i koniecznie aromat, np. wanilia (olejek lub c. z wanilią, od biedy może być cukier wanilinowy). Podzielić na 2 części (np. 2/3 i 1/3), na spód grubsza, wierzch cieniutki i na wałku przenoszone do blaszki.
    Do usmażonych z cukrem, cynamonem i goździkami jabłek wrzucić sporo ulubionych bakalii (u nas rodzynki, czasami moczone w rumie lub innych %%), jak zbyt rzadkie - zagęścić np. drobną, domową bułką tartą.
    Spód blaszki wyłożyć ciastem, nakłuć je widelcem i chyba lekko podpiec (na blado), masa jabłkowa, cienki blat.
    Po upieczeniu posypać cukrem pudrem.
    To tyle, sama jej nie piekłam, więc nie znam proporcji. Może kiedyś spróbuję  i odtworzę recepturę - pochwalę się nią na WŻ (bo ja chwalipięta jestem laugh4).

  • Autor: aggusia35 Data: 2016-10-18 18:22:41

    Smosiu koniecznie wypróbuj i podziel się przepisem.

  • Autor: megi65 Data: 2016-10-19 12:02:56

    Z pewną dozą nieśmiałości pytam się ... mogę spróbować upiec  wink3 ?

  • Autor: Smosia Data: 2016-10-19 12:52:05

    No pewnie, że tak. Tobie to wyjdzie nie tylko pyszna, ale i 'fotogeniczna' :D
    Potem to już tylko deal2, mam nadzieję.
    Powodzenia i smacznego.

    PS.
    Ja mam na głowie nalewki pigwowe i pigwowcowe (zebrane wczoraj owoce szoruję, zasypuję cukrem itd).

  • Autor: megi65 Data: 2016-10-19 13:08:27

    Oj dziękuję za komplemencik .... wink2 a wiesz, że taka szarlotkę piekła jedna z moich cioć ..Mus jabłkowy utrwalała bułką tartą, bo żelatyna i galaretki były nie do zdobycia dla śmiertelnika .

    A to PS .. bardzo mi się podoba ... może tak na wymianę pójdziemy jak uda mi się ''smosiną '' szarlotkę odtworzyć wink3

  • Autor: Smosia Data: 2016-10-19 13:31:44

    Jak tylko będzie 'odstana' mogę zrobić machniom. Ale uprzedzam, że to mój debiut i za skutki spożycia nie biorę odpowiedzialności :D
    Postaram się, by nie zwalała z nóg po pierwszym łyku, ale po kolejnych kto wie ... drunk

    Dopisano 2016-10-20 11:38:1:

    Pierwsze koty za płoty (jak mawiał kierownik schroniska) - mam gęstą nalewkę z pigwowca (owoce gotowane z przyprawami i cukrem). Trochę przypomina galaretkę, a żelatyny nie dodawałam :D
    Smak na początek ostry i kwaskowaty, ale jak kto lubi wytrawne, to może być.
    Odstoi parę tygodni, przegryzą się smaki: anyżu, miodu, rodzynek, pomarańczy, cynamonu, goździków i spirytusu, to będziemy degustować ...

  • Autor: Smosia Data: 2016-11-14 15:42:23

    Podobną znalazłam niedawno u Pani Asi (K Smaku). U niej to jabłecznik w cieście ucieranym na maśle - na bogato...
    Wypróbuję, bo już kończymy nasz jabłkowo-pigwowcowy placek na krucho-drożdżowym (rosło w lodówce), z biszkoptamy italiańskimi i pianką budyniową :P

  • Autor: Lea2 Data: 2016-10-18 00:07:48

    Lubię szarlotkę typową taką przełożoną sporą ilością startych surowych jabłek wymieszanych z rodzynkami i niewielką ilością cukru z cynamonem między dwoma warstwami kruchego ciasta. Bardzo dobra jest też  szarlotka "Chrup Chrup" z połówkami jabłek... z moich przepisów: http://wielkiezarcie.com/przepisy/szarlotka-chrup-chrup-z-polowkami-jablek-i-rozowym-serkowym-lukrem-6839614695372701356 :)

  • Autor: chef01 Data: 2016-11-05 15:52:18

    Ja uwielbiam szarlotkę z migdałami pleased

  • Autor: aggusia35 Data: 2016-11-05 16:32:41

    a jakiś przepis?

  • Autor: chef01 Data: 2016-11-07 18:17:52

    Praktycznie tak jak tutaj: http://wielkiezarcie.com/przepisy/szarlotka-z-cynamonem-i-migdalami-30104864

  • Autor: kiki1101 Data: 2016-11-12 19:25:19

    W pierwszej chwili przeczytałam "jabłka rozpiep....z galaretka " :-)

    Moja NAJ to taka krucha,  rozpadająca sie i rozpływający w ustach. Zrobiona tylko na samych zoltkach  i maśle. Niebo
    w gębie !!!

  • Autor: aggusia35 Data: 2016-11-13 15:16:14

    Wykombinowałam sobie wczoraj ciasto, tartę wyszła całkiem, całkiem na pewno powrócę do tego przepisu. Robiłam tak: ciasto kruche, zapiekłam 15 min. Jak wystygło posmarowałam dżemem ananasowym, ta to orzechy posiekane (włoskie), dalej cienko potrojone w plasterki jabłka, które posypałam cynamonem. Na całość beza, posypana orzechami. Całość oczywiście zapieczona w 150 st na termoobiegu. Wyszedł fantastyczny smak. Kruche orzechy dalej jabłka mokre które się pod wpływem pieczenia rozciapały i dalej chrupiąca beza. Polecam. Następnym razem wstawię przepis i zrobię fot. Mam nadzieję, że w przyszły weekend mi się uda

Przejdź do pełnej wersji serwisu