Komentarze wystawione przez użytkownika apsik77

  • Komentarz do Smakołyk- kruche ciasto z powidłami i kokosem

    (autorstwa apsik77 ) (2009-05-31 21:39)
    Droga Arabello,
    bardzo mi przykro, że ciasto Ci nie wyszło- to jedno z tych, które w mojej rodzinie uchodzą za niezawodne. Dziękuję za sugestie, uzupełniłam te fragmenty przepisu, które wydały Ci się niedokładne. Spróbowałam też przeanalizować możliwe błędy w czasie pieczenia:

    - smak powideł na pewno nie wpłynał na jakość ciasta, jednak z tego, co się orientuję, z porzeczek robi się raczej dżem, niż powidła a dżem jest bardziej wodnisty, więc ciasto mogło zamoknąć. Z mojego doświadczenia wynika, że na dużą, prostokątną blachę podane ilości składników są optymalne, ale jeśli robiłaś ciasto w tortownicę, może owoców było zbyt dużo?

    - rodzynki i orzechy dodaje się do smaku (podobnie, jak do przetworów), więc ich ilość nie powinna wpływać na fakturę ciasta,

    - jeśli lubisz wyraźny kokosowy smak, dodatkowe wiórki zastąpiłabym olejkiem zapachowym, duża ilość wiórków w pianie sprawi, że będzie twarda i grudkowata,

    Trzymam kciuki za kolejną, udaną próbę! Pozdrawiam, Apsik
    autor: apsik77
  • Komentarz do Smakołyk- kruche ciasto z powidłami i kokosem

    (autorstwa apsik77 ) (2009-05-30 12:29)
    Witam, 
    - powidłą powinny pokryć całą powierzchnię ciasta ok. 1cm warstwą- mi wystarcza jeden słoik;
    - wiórki kokosowe- do smaku, 2-3 łyżki stołowe;

    Mam nadzieję, że będziecie zadowolone z wypieku :-)

    Pozdrawiam,
    Apsik
    autor: apsik77
  • Komentarz do Tort korzenny z masą chałwową

    (autorstwa apsik77 ) (2009-02-02 22:32)
    Żabulko, myślę, że możesz zastąpić koniak rumem i takim wypadku aromat również mógłby być rumowy, wtedy tort będzie rumowo-chałwowy a nie korzenny;-). Właśnie z tego względu ważne jest, żeby chałwa nie była "smakowa" tylko neutralna, wtedy można bawić się dobieraniem dodatków. Aromat korzenny to po prostu jeden z wariantów aromatów do ciast (waniliowy, cytrynowy itp.)- tak, jak piszesz.Pozdrawiam, J.
    autor: apsik77
  • Komentarz do Tort korzenny z masą chałwową

    (autorstwa apsik77 ) (2008-12-19 20:55)
    Tort robiłam w tortownicy o śr. 26cm.
    autor: apsik77
  • Komentarz do Tort korzenny z masą chałwową

    (autorstwa apsik77 ) (2008-12-09 21:29)
    Dekoracja to migdały i gorzka czekolada. Jeżeli zdecydujesz się na zrobienie tego tortu na święta, będę wdzięczna za komentarz (jak Ci się piekło i czy smakował Twojej Rodzinie).
    autor: apsik77
  • Komentarz do Rogaliki z konfiturą z zielonych pomidorów

    (autorstwa apsik77 ) (2008-11-22 21:31)
    Reniu, większość przetworów owocowych smaży się 2-3 dni. Oczywiście, nie robi się tego bez przerwy. Wystarczy ok. godziny każdego dnia. Chodzi o to, żeby owoce miały okazję wystygnąć i znów nabrać temperatury. Długość tego procesu zależy w dużej mierze od soczystości owoców, w tym wypadku warzyw. Pozdrawiam serdecznie!
    autor: apsik77
  • Komentarz do Tort korzenny z masą chałwową

    (autorstwa apsik77 ) (2008-11-22 21:28)
    Witam, syrop klonowy możesz spokojnie zastąpić miodem. Myślę, że najlepszy byłby gryczany, ale w sumie możesz spróbować z każdym innym. Syrop klonowy jest właśnie słodki, lejący- jak świeży miód. Mam nadzieję, że będzie Ci smakowało. Ja robiłam ten tort jeszcze dwukrotnie, za każdym razem trochę modyfikowałam składniki i za każdym razem wychodziło fajnie- wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Próbuj łączyć małe ilości składników i jak Ci zasmakuje- działaj! :-)
    autor: apsik77
  • Komentarz do Ciasto na pierogi / przepis nadesłany

    (autorstwa przepisy nadesłane ) (2008-05-28 14:06)
    Ireno, przepis jest genialny! :o) U mnie w rodzinie zawsze robiło się ciasto na pierogi z ciepłą wodą, ale wrzątek jest zdecydowanie lepszy- ciasto jest elastyczne, świetnie się wałkuje i skleja. (Po tym jak poparzyłam sobie palce, w początkowej fazie łączę składniki mikserem :o)
    autor: apsik77
  • Komentarz do Babka maślankowa

    (autorstwa apsik77 ) (2008-05-23 09:23)
    Tak, jak podałam w przepisie, syrop można zastąpić płynnym miodem. Myślę, że można też użyć dżemu lub konfitury o mało wyraźnym smaku, jak morelowy, czy brzoskwiniowy. Pozdrawiam serdecznie, J.
    autor: apsik77
  • Komentarz do Rogaliki z konfiturą z zielonych pomidorów

    (autorstwa apsik77 ) (2008-05-13 13:36)
    Oczywiście, tym bardziej, że zaczyna się sezon na zielone pomidory. Otóż: pomidory należy sparzyć, obrać ze skórki i pokroić na pół. Później wyciągamy z pomidorów pestki i trzpienie, zostawiamy sam mąższ. Dalej postępowanie jest już takie, jak przy każdej konfiturze, tzn.przygotowujemy syrop z wody i cukru, zalewamy nim odsączone pomidory i smażymy, szumując od czasu do czasu przez 2-3 dni na wolniutkim ogniu. Konfitura z zielonych pomidorów nie przypomina w niczym galaretki czy dżemu, ma bardzo zwięzłą konsystencję i dlatego nadaje się do wypełniania rogalików, bułeczek itp. W domu moich rodziców nigdy nie była używana do smarowania pieczywa, wyłącznie jako nadzienie do słodkich wypieków. Mam nadzieję, że będzie Ci smakowała! :) Pozdrawiam, J.
    autor: apsik77
  • Komentarz do Tort korzenny z masą chałwową

    (autorstwa apsik77 ) (2007-12-26 11:11)
    Tort został komisyjnie pożarty w czasie Wigilii i pierwszego dnia świąt. Mama chyłkiem schowała dwa kawałki dla swojej przyjaciółki, ja zabrałam odrobinę do teściów. Została pusta blaszka :-)  A jeżeli chodzi o informacje techniczne, to ciasto nie jest tak słodkie, jak większość tortów, bo: po pierwsze- nie ma w nim dużo cukru, po drugie- powidła śliwkowe fajnie "łamią" słodycz chałwy. Blaty przejmują wilgoć od powideł i robią się 'piernikowe'. Tort jest dosyć stały i nieźle się kroi. Polecam!
    autor: apsik77
  • Komentarz do Babka śmietankowa w czekoladzie

    (autorstwa Manga ) (2007-11-25 15:20)
    Witaj! Właśnie upiekłam babkę z Twojego przepisu. Trochę zaryzykowałam, bo zwykle nie korzystam z przepisów, pod którymi nie ma komentarzy, ale spróbowałam i WARTO! Ciasto jest puchate, delikatne i pięknie pachnie. Bardzo smakuje mojemu mężowi, który jest koneserem babek :-) Pozdrawiam-J.
    autor: apsik77
  • Komentarz do Naleśniki Chłopskie

    (autorstwa anay ) (2004-10-28 12:37)
    Jadłam te naleśniki z sosem pomidorowym. W Krakowie funkcjonują pod nazwą "naleśniki ukraińskie":)
    autor: apsik77
  • Komentarz do Hameryckie brambory

    (autorstwa przepisy nadesłane ) (2004-09-30 12:37)
    To "americké brambory", typowy czeski dodatek.
    autor: apsik77
  • Komentarz do żołądek

    (autorstwa baby ) (2004-08-18 16:48)
    nazwa jest bardzo ... intrygująca;)
    autor: apsik77
Pokaż więcej opinii
Przejdź do pełnej wersji serwisu