Forum

Kuchenne porady

mizeria z ogorkow

  • Autor: ReniaJ Data: 2011-08-08 22:00:47

    mam problem ,otoz mam duzo ogorkow "olbrzymow"z ktorych chcialabym zrobic jakas mizerie na zime,znalazlam nawet jeden przepis ,ale pisze,ze sa krotkotrwale,a ja wolalbym zrobic cos na zime ,czy macie jakies swoje przepiy lub jakies pomysly co mozna zrobic z tych "olbrzymow"nie jestem w stanie ich zjesc,a i szkoda wyrzucic-POMOCY

  • Autor: w jesiennym stroju Data: 2011-08-08 22:09:58

     Ja te ogórki utarłam dodałam sporo czosnku, zielonego koperku i soli. Zapasteryzowałam i zimmą była zupa ogórkowa. Ładnie pachniała.

  • Autor: Teresa.Marcjan Data: 2011-08-08 22:13:50

    a może: http://wielkiezarcie.com/recipe34343.html

    można ogórki pozbawić dużych nasion... pokroić w plastry lub półp[lastry, w kostkę lub zrobić pikle.. a że wyjdą smaczne.. za to reczę, bo w ten sposób robię od lat i ogórki i cukinię...

    Mozna też zrobić mizerię po żydowsku, czyli dodając do słoików zielony seler, por i pietruszkę

  • Autor: as Data: 2011-08-08 22:33:52

    ja zrobiłam zwykłe ogórki marynowane tylko ogórki pociełam na 4 i na półjeszcze (części) Były duże ale pestki miały małe.

  • Autor: reniapos Data: 2011-08-09 10:48:51

    Polecam moją sałatkę szwedzką. Sprawdzona, robię ją co roku. Smakuje wszystkim.

    http://wielkiezarcie.com/recipe33226.html

  • Autor: zeta12 Data: 2011-08-09 14:15:51

    A może przecier na zupę ogórkową http://wielkiezarcie.com/recipe33050.html - sprawdzony od lat

  • Autor: dajanka Data: 2011-08-09 22:55:11

    Niedawno miałam podobny problem (szukałam przepisu jak z zeszytu mojej mamy:) Dziewczyny podały propozycje (choć nieco inne) i wyszły ogóreczki jak u mamy:)

    5 kg ogórków

    1 kg cebuli

    1 szkl octu

    1 szkl oleju

    ok.3 łyżki soli

    cukier do smaku (ogólnie niby 3 łyżki, ale ja posłodziłam bardziej, tak by dobrze mi smakowały i nie były zbyt kwaśne)

    Obrane ogórki zetrzeć w plastry, a cebulę w piórka. Warzywa wymieszać z pozostałymi składnikami na kilka godzin. Po tym czasie wkładać do słoiczków, pasteryzować 10 minut.

    Inne przepisy zawierają dodatek posiekanego koperku, czosnku, natki pietruszki lub startej marchewki -co kto lubi:)

    Dopisano 11-08-09 23:26:39:

    Co się tyczy cukru to posłodziłam dużo bardziej, aż sypnęłam prosto z toebki, ale wyszły pyszne:)

  • Autor: majolika Data: 2011-08-09 23:38:11

    Pikle!Takie ogórki sa najlepsze na pikle.  Mama mojej koleżanki robi tez cudowną mizerię z takich ogórków. Długo ją molestowałam o przepis i w końcu podała, ale chyba mnie nabrała, bo mnie taka nie wyszła.Jej jest cudownie delikatna, ale z charakterem.Powiedziała, ze robi ją z kwaskiem cytrynowym zamiast octu. Mnie wyszła jakaś mdła(((

  • Autor: ReniaJ Data: 2011-08-10 03:02:48

    czy moglabys podac dokladniejszy przepis na ta mizerie

  • Autor: majolika Data: 2011-08-11 20:24:52

    Reniu, nareszcie dorwałam(telefonicznie choć) tę panią. Ona zawsze nie mówi do końca))Jak myslałam- nabrała mnie ostatnio, a to czort.Tym razem wyjaśniłam dokładnie o co chodzi, że to nie dla mnie itp i przyznała się, że robi tę mizerię tak trochę na oko. Ale zaręczam, bo próbowałam, że ta mizeria jest łagodna, a jednak z charakterem. No i znam jej tajemnicę(chyba))) No to tak: ogórki obierasz, kroisz w plasterki, solisz, odstawiasz na kilkanaście godzin, najlepiej na noc dla puszczenia obfitego soku. Ogórki wkładasz do słoików z dodatkiem plechy zielonego(nie suchego) kopru, małego liścia laurowego, ząbka czosnku, szczypty gorczycy, kilku ziaren pieprzu i ziela ang. Sok doprawiasz kwaskiem( na oko, ale ma być mocno kwaśny, cukrem(ma być lekko słodki) i....ódrobiną(jednak!) octu! Można dodać ciut ciut soli. Tą zalewą zalewasz i baaardzo krótko, nie dopuszczając do pełnego zagotowania(tak ok 3 minuty) pasteryzujesz. Potem odwracasz do góry pupą słoiczki i gotowe. Sama chętnie wypróbuję ten przepis.

    Ta pani to szutnik jest. Ma przepiękne pelargonie. Wprost okazy! Wiele razy suszyłam jej głowę, jak ona to robi, bo moje nie takie. Musiałam jej nieźle wiercić dziurę w brzuchu, dopiero mi zdradzila tę tajemnicę.Teraz moje, choć zwykle ,i co rok po prostu odnawiane- też są pieknę))

    Pozdrawiam. M

  • Autor: krysia64 Data: 2011-08-10 19:25:53

    Witaj,

    Ja osobiscie robię na zime robię mizerię z przepisu emiloos.

    Są rewelwcyjne i bardzo dobrze się przechowują zimą.

    Polecam Ci gorąco ten przepis.Sprawdziłam go już kilkakrotnie.

    http://wielkiezarcie.com/recipe7702.html

Przejdź do pełnej wersji serwisu